Fotó: Veres Nándor
Jelentősen megnőtt tíz esztendő alatt a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők és a bejegyzett fegyverek száma Hargita megyében: amíg 2006-ban 1232 magánszemélynél 1746 fegyvert tartottak számon, addig mára 1940 személy már 4911 fegyverrel rendelkezik. Csíkszeredában egyetlen olyan vadászüzlet van, ahol fegyvereket és egyéb önvédelmi eszközöket lehet vásárolni.
2016. augusztus 10., 12:002016. augusztus 10., 12:00
A fegyvereket típusuk szerint két csoportra lehet osztani: az egyik az éles fegyverek kategóriája, ide tartoznak a vadászfegyverek, a kispisztolyok és a puskák. A másik kategóriát a nem éles lőszerrel ellátott, azaz az önvédelmi fegyverek képezik, ebbe a légpuskák, a gázpisztolyok, a gumilövedékes- és a sportfegyverek tartoznak. Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője megkeresésünkre elmondta, Hargita megyében jelenleg 1940 magánszemély rendelkezik fegyvertartási engedéllyel, a bejegyzett éles lőszerrel ellátott fegyverek száma 3051, az önvédelmi fegyvereké pedig 1860. Elmondása szerint az elmúlt tíz évben növekedést mutatott a fegyvertartási engedélyt igénylők száma.
A fegyvertartási engedélyeket a fegyverek két kategóriája alapján más-más úton lehet beszerezni. A szóvivő szerint a halált okozó fegyverek esetében szükséges dokumentumok: a személyi igazolvány másolata, egy orvosi igazolás, egy pszichológiai alkalmassági igazolás, erkölcsi bizonylat, két színes fénykép, a hatósági fegyvervizsga teljesítését igazoló bizonyítvány, a vadászengedély másolata és a lőfegyver tárolásához szükséges engedély. Míg tíz évvel ezelőtt az önvédelmi fegyverek esetében csak tartási bizonylat volt szükséges, ma már a vadászengedély másolatán kívül az összes előbb említett dokumentum beszerzése kötelező, amennyiben ilyen eszközt szeretne valaki vásárolni.
„Érdeklődés és igény is van vadász-, illetve önvédelmi fegyverekre, de a vásárlási körülmények igen nehézkesek a nem letális (ölőhatású) sport-, illetve önvédelmi fegyverek esetében” – tudtuk meg Petres Ervintől, Csíkszereda egyetlen fegyverforgalmazó üzletének ügyintézőjétől. A Kossuth-utcai Movels vadász- és horgászcikkeket forgalmazó üzletben az illetékes szerint több vadászfegyvert vásárolnak, mint önvédelmi eszközt, de szinte fele-fele az eladási arány. A vadászfegyverek ára 1500 és 55 000 lej között változik, önvédelmi fegyvereket azonban már 200-300 lejtől is lehet kapni, de vannak költségesebb modellek is, ezeknek egészen 3000 lejig terjed az áruk. Az érdeklődők használt fegyvereket is vásárolhatnak a vadászüzletben, az adminisztrátor elmondása szerint ma már nem jellemző, hogy csupán hobbiból vásárolják meg az emberek az említett eszközöket, sokkal inkább az utóbbi időben Európa-szerte kialakult pánikhelyzet miatt döntenek a beszerzésük mellett.
Hozzátette, a legnagyobb problémát a megváltozott jogszabályok jelentik, hiszen esetenként az engedély kiváltásának költsége meghaladja a fegyver árát. Aki ezt nem engedi meg magának, leggyakrabban gázspayt-t vásárol, továbbá az utóbbi időben sokan szereztek be paprikaspray-t a kóbor kutyák miatt.
Változások az évek alatt
Rendőrségi adatok szerint 2006-ban 1086 személy rendelkezett fegyvertartási engedéllyel és 1500 bejegyzett fegyvert tartottak számon Hargita megyében. Az önvédelmi fegyverek esetében 146 személynek 246 nem éles lőszerrel ellátott fegyvere volt. Abban az időszakban inkább hóbortból vásároltak ilyen eszközöket az emberek, a legkeresettebbek akkor a gumilövedékes és a gázpisztolyok voltak.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!