Fotó: Thomas Campean
Egyetlen engedélyezett jeltolmács tevékenykedik Hargita megyében, aki több mint háromszáz hallássérültet szolgál ki. Tehát lenne bőven munka többnek is, az állam azonban csak egy jeltolmács fizetését finanszírozza.
2016. szeptember 15., 21:062016. szeptember 15., 21:06
Ha egy hallássérült orvoshoz, törvényszékre, rendőrségre, nyugdíjosztályhoz szeretne menni, vagy más közintézményekben szeretne ügyet intézni, akkor előre időpontot kell egyeztetnie Hargita megye egyetlen engedélyezett jeltolmácsával.
„Majdnem minden nap orvosi vizsgálatokra kell kísérni a halláskárosultakat, vagy előfordul, hogy a törvényszékre, rendőrségre kell vele menni. Nem könnyű, de szép szakma, szeretni kell ezt a munkát. Én vagyok az egyedüli engedélyezett jeltolmács Hargita megyében, valóban szükség lenne több jeltolmácsra, de a fizetésük megoldása gondot jelent, az állam csak egy jeltolmácsot fizet” – osztotta meg a nehézségeket Mariana Murariu, a Hallássérültek Országos Egyesületének Hargita megyei kirendeltségének szociális munkása, jeltolmács.
„A jeltolmács gyakorlatilag kommunikációs hidat képez, tőle függ, hogy az információ megfelelően eljut-e a hallássérülttől az egészséges emberig, és fordítva. Nagy a felelősség főleg az orvosi és jogi területeken, ezért a tolmácsolásnak megfelelőnek kell lennie, ellenkező esetben nagy a kockázat. Ugyanakkor minden esetben a bizalmas információkat diszkréten kell kezelni” – avatott be a szakmába a magyarul is beszélő Mariana Murariu.
A 2006-ból származó 448-as törvény alapján minden közintézmény kötelessége a hallássérültek számára jeltolmácsot biztosítani. „Hargita megyében a legtöbb közintézménnyel van együttműködési szerződésünk, eddig mindig sikerült megoldani a hallássérült kommunikációs problémáit ezekben a hivatalokban, mint például Hargita Megye Tanácsánál, Csíkszereda Polgármesteri Hivatalánál, akik állandó partnerek a hallássérültek egyesületének” – sorolta a jeltolmács.
Mint mesélte, 2014-ben Csíkszeredában tartott jelbeszédképzést, amelyen több közintézmény alkalmazottja vett részt: a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság, Hargita Megye Tanácsa, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, a Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökség, illetve Karácsony Ildikó ügyvédnő is. Egyébként engedélyezett jeltolmácsi minősítést a munkaügyi minisztérium adhat, feltétel a felsőfokú végzettség, és az, hogy el kell végezni egy szakképesítési tanfolyamot. Az engedély két évig érvényes, és csak akkor lehet megújítani, ha bizonyítja az illető, hogy gyakorolta a jelbeszédet, mert mint bármilyen más nyelvet, ha nem használják folyamatosan, el lehet felejteni. Jelenleg Bukarestben, Kolozsváron és Piteşti-en lehet a jelbeszédet elsajátítani.
A Hallássérültek Országos Egyesülete Hargita megyei kirendeltségének két alkalmazottja van: egyikük irodai munkát végez, szociális munkásként és jeltolmácsként is tevékenykedik; kollégája könyvelőként dolgozik. Ezt a két állást a munkaügyi minisztérium fizeti.
Hargita megyében 45 hallásérült gyermeket és 308 felnőttet tartanak nyilván a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságnál, tudtuk meg Elekes Zoltántól, az intézmény vezetőjétől. „Általában kísérőik vannak ezeknek az embereknek, ugyanakkor őket a hallássérültek egyesületének jeltolmácsa is segíti” – mondta, hozzáfűzve, hogy a közintézményeknek is biztosítaniuk kell ügyfélszolgálataikon számukra a jeltolmácsot.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!