Fotó: Thomas Campean
Egyetlen engedélyezett jeltolmács tevékenykedik Hargita megyében, aki több mint háromszáz hallássérültet szolgál ki. Tehát lenne bőven munka többnek is, az állam azonban csak egy jeltolmács fizetését finanszírozza.
2016. szeptember 15., 21:062016. szeptember 15., 21:06
Ha egy hallássérült orvoshoz, törvényszékre, rendőrségre, nyugdíjosztályhoz szeretne menni, vagy más közintézményekben szeretne ügyet intézni, akkor előre időpontot kell egyeztetnie Hargita megye egyetlen engedélyezett jeltolmácsával.
„Majdnem minden nap orvosi vizsgálatokra kell kísérni a halláskárosultakat, vagy előfordul, hogy a törvényszékre, rendőrségre kell vele menni. Nem könnyű, de szép szakma, szeretni kell ezt a munkát. Én vagyok az egyedüli engedélyezett jeltolmács Hargita megyében, valóban szükség lenne több jeltolmácsra, de a fizetésük megoldása gondot jelent, az állam csak egy jeltolmácsot fizet” – osztotta meg a nehézségeket Mariana Murariu, a Hallássérültek Országos Egyesületének Hargita megyei kirendeltségének szociális munkása, jeltolmács.
„A jeltolmács gyakorlatilag kommunikációs hidat képez, tőle függ, hogy az információ megfelelően eljut-e a hallássérülttől az egészséges emberig, és fordítva. Nagy a felelősség főleg az orvosi és jogi területeken, ezért a tolmácsolásnak megfelelőnek kell lennie, ellenkező esetben nagy a kockázat. Ugyanakkor minden esetben a bizalmas információkat diszkréten kell kezelni” – avatott be a szakmába a magyarul is beszélő Mariana Murariu.
A 2006-ból származó 448-as törvény alapján minden közintézmény kötelessége a hallássérültek számára jeltolmácsot biztosítani. „Hargita megyében a legtöbb közintézménnyel van együttműködési szerződésünk, eddig mindig sikerült megoldani a hallássérült kommunikációs problémáit ezekben a hivatalokban, mint például Hargita Megye Tanácsánál, Csíkszereda Polgármesteri Hivatalánál, akik állandó partnerek a hallássérültek egyesületének” – sorolta a jeltolmács.
Mint mesélte, 2014-ben Csíkszeredában tartott jelbeszédképzést, amelyen több közintézmény alkalmazottja vett részt: a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság, Hargita Megye Tanácsa, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, a Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökség, illetve Karácsony Ildikó ügyvédnő is. Egyébként engedélyezett jeltolmácsi minősítést a munkaügyi minisztérium adhat, feltétel a felsőfokú végzettség, és az, hogy el kell végezni egy szakképesítési tanfolyamot. Az engedély két évig érvényes, és csak akkor lehet megújítani, ha bizonyítja az illető, hogy gyakorolta a jelbeszédet, mert mint bármilyen más nyelvet, ha nem használják folyamatosan, el lehet felejteni. Jelenleg Bukarestben, Kolozsváron és Piteşti-en lehet a jelbeszédet elsajátítani.
A Hallássérültek Országos Egyesülete Hargita megyei kirendeltségének két alkalmazottja van: egyikük irodai munkát végez, szociális munkásként és jeltolmácsként is tevékenykedik; kollégája könyvelőként dolgozik. Ezt a két állást a munkaügyi minisztérium fizeti.
Hargita megyében 45 hallásérült gyermeket és 308 felnőttet tartanak nyilván a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságnál, tudtuk meg Elekes Zoltántól, az intézmény vezetőjétől. „Általában kísérőik vannak ezeknek az embereknek, ugyanakkor őket a hallássérültek egyesületének jeltolmácsa is segíti” – mondta, hozzáfűzve, hogy a közintézményeknek is biztosítaniuk kell ügyfélszolgálataikon számukra a jeltolmácsot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!