Gyerekülés-kisokos, avagy hogyan utazhat biztonságosan autóban egy kisgyerek

Autóbaleset esetén életmentő lehet a gyerekülés •  Fotó: Csató Andrea

Autóbaleset esetén életmentő lehet a gyerekülés

Fotó: Csató Andrea

Egy szerencsétlenség során a megfelelően választott gyerekülés életet menthet – főleg annak tudatában, hogy Románia Európában az elsők között van az autóbalesetek tekintetében. Szakembert kérdeztünk arról, mik a legfontosabb szempontok, ha gyerekülést kell beszereznünk.

Bencze Emese

2024. december 11., 07:572024. december 11., 07:57

2024. december 16., 11:222024. december 16., 11:22

Napjainkra az autó alapvető használati cikk lett a családok többségének életében, s ennek megfelelően már az egész kicsi gyerekeiket is autóba ültetik a szülők. Jó hír, hogy a technikai fejlődés eredményeként a gyerekek biztonsága is fokozottabb lett az elmúlt időszakban – a gyereküléseknek köszönhetően. Arról, hogy milyen szempontok szerint válasszon a szülő, és milyen alapvető dolgokat kell tudnia ezekről az eszközökről, Bíró Hajnallal, a BeSafe gyerekülés-gyártó vállalat romániai képviselőjével beszélgettünk.

A gyerekek nem miniatűr felnőttek

Bíró Hajnal rögtön a beszélgetés elején kiemelte, az autókat úgy tervezik ugyan, hogy biztonságosak legyenek a felnőttek számára, fontos tudatosítanunk, hogy a gyerekek nem miniatűr felnőttek: a nagy fej, a gyenge nyak és a sérülékeny szervek speciális védelmet igényelnek, hogy elkerüljék a súlyos sérüléseket autóbaleset esetén.

Idézet
A gyerekülés az a rögzítőeszköz az autóban, amelyet ezekhez az egyedi anatómiai sajátosságokhoz igazítottak, hogy biztosítsák a legkisebbek maximális védelmét”

– szögezte le, hozzátéve, sok szülőnek az a benyomása, hogy ha az általuk vezetett autó biztonságos, akkor nincs szükségük gyerekülésre, vagy egy ülés nem ér meg nagy pénzbefektetést. Ezt gondolni azonban hatalmas hiba.

•  Fotó: Csató Andrea Galéria

Fotó: Csató Andrea

Elmondása szerint Romániában jelenleg a kereskedelemben csak az eddigi legszigorúbb biztonsági előírásoknak megfelelő gyereküléseket tudjuk megvásárolni, melyek az érvényben lévő előírásoknak megfelelően számos fejlesztésen estek már át a jobb védelem érdekében baleset esetén:

  • a gyerekülések most a gyerek magassága és életkora szerint vannak besorolva

  • a tesztelés az első és hátsó ütközések mellett az oldalütközés szimulációjára is kiterjed

  • 15 hónapos koráig a gyermeket kötelező menetiránynak háttal szállítani.

Utazhat-e elől a gyerek?

A téma szakértőjétől azt is megtudtuk, a hatályos jogszabályoknak megfelelően a gyerekek utazhatnak gyerekülésben az első ülésen, azonban ez is bizonyos szabályokhoz kötött.

Amennyiben a menetiránynak háttal utazik a gyerek, az első légzsák ki kell legyen kapcsolva,

ugyanakkor ilyen esetben az utasülés a lehető legtávolabbra kell legyen tolva a műszerfaltól (az autógyártó utasításai szerint). Ha menetiránnyal megegyezően ül a gyerek, az első légzsákot nem kell kikapcsolni.

Ugyanakkor ehhez kapcsolódóan azt is kiemelte, az ütközés típusától függetlenül – frontális, oldalsó vagy hátsó ütközés – a megtörtént és szimulált ütközésekből származó valós adatok bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a menetiránnyal ellentétes ülés a legbiztonságosabb módja a gyermekek szállításának.

Idézet
Ha a gyermek hátrafelé néző ülésben ül, annak fejét, nyakát és gerincét a szék megtámasztja és védi. Az ütközési energia nagy részét az autóülés héja nyeli el, így kevesebb erő jut a kisutasra, ami döntő fontosságú a sérülés kockázatának csökkentése szempontjából”

– részletezte az okokat, hozzátéve, hogy egyébként a törvény szerint is a menetiránynak háttal kell utazniuk a 15 hónaposnál fiatalabb gyermekeknek.

Kiemelte ugyanakkor, hogy a kicsiknek 15 hónapos koruk után is ajánlott háttal utazni, akár 105 vagy 125 cm-es magasságig. „Ideális esetben tehát a szülőknek 4 éves kor után is hátrafelé néző helyzetben kellene szállítaniuk gyermekeiket, ahogy teszik ezt az olyan országokban, mint Norvégia, ahol a korábbi években egy haláleset sem történt a fiatal utasok körében” – nyomatékosított, hozzátéve, hogy a szakemberek is szigorúan 4 éves kor után javasolják a 3 pontos biztonsági övre váltást, amikor a gyermek nyaki gerince már eléggé megerősödött és az oldalsó nyaki izmok kellően fejlettek ahhoz, hogy megtartsák a gyermek fejének súlyát.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Melyik a gyerek számára a legbiztonságosabb hely az autóban?

Kérdésünkre a szakember azt is elmondta, hogy a gyerekek számára az autó hátsó, középső ülését tartják a legbiztonságosabb helynek, mivel az oldalirányú ütközéstől ez van a legtávolabb.

Mivel sajnos a legtöbb autóban csak 2 és fél ülés van a hátul – a középső ülés nem elég széles ahhoz, hogy autósülést lehessen beszerelni –, a második legbiztonságosabb lehetőség a vezetőüléssel átlósan szemközti ülés. Ha ez az ülés sem áll rendelkezésre, akkor marad a vezető mögötti rögzítés.

Hogyan kell megfelelően bekötni a gyerekülésbe a gyereket?

Beszélgetésünkből kiderült az is, az ülés beszerelése az autóba mindig a gyártó ajánlásai szerint kell történjen, kézikönyvből vagy a hivatalos internetes videókból. Hajnal ugyanakkor kiemelte,

a biztonsági övek helyzete nagyon fontos, mert az ütközés pillanatában a testet a megfelelő és legbiztonságosabb helyzetben tartják mozdulatlanul.

A hátrafelé néző ülések esetében az öveknek mindig a vállak magasságában vagy kissé a vállak alatt kell lenniük, soha sem a vállak felett. Az előre néző ülések esetében az öveknek mindig a vállak magasságában vagy valamivel a vállak felett kell lenniük, soha nem azok alatt. Azt is kiemelte, a fejtámla legfeljebb 2 ujjnyira lehet a vállmagasságtól.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Mennyire legyenek szorosak a biztonsági övek?

Alapvetően ezek a hevederek jelentik a gyerekülés lényegét, függetlenül a rögzítés típusától – mutatott rá a szakértő, hozzátéve, fontos megérteni, ahhoz, hogy ez az övrendszer valóban betöltse a szerepét, minden egyes alkalommal helyesen meg kell legyen feszítve. „Ha csökken a hőmérséklet, nem feltétlenül jut automatikusan eszünkbe, viszont nagyon fontos észben tartani:

Idézet
baleset vagy akár hirtelen fékezés esetén, ha a gyermek télikabátot visel, a biztonsági öv nem lesz megfelelően megfeszülve a gyermek testén.

Ütközés esetén, amikor a gyerek az ülésből a biztonsági övbe lökődik, az erők olyan erősek, hogy a kabátban lévő levegő automatikusan kiszabadul. Ez azt jelenti, hogy a gyereknek túl nagy mozgástere lesz az ülésben, mivel az öv nem elég feszes ahhoz, hogy biztonságosan tartsa” – mutatott rá a veszélyekre, kiemelve, hogy a hideg ellen inkább úgy érdemes védekezni, hogy a gyereket nem felöltöztetve kötjük be, hanem például betakarjuk.

Ahhoz tehát, hogy az autósülés betöltse szerepét, és baleset esetén megóvja a gyermek életét és egészségét, ennek az öt feltételnek egyidejűleg teljesülnie kell:

  • legyen olyan ülés, amelyet a nemzetközileg akkreditált szervezetek egyike ütközésvizsgálatnak vetett alá (ADAC, OAMTC, NHTSA, WHICH, Plus)

  • legyen megfelelő a gyermek életkorának, magasságának és súlyának

  • illeszkedjen ahhoz az autóhoz, amelyben használni fogják

  • megfelelően legyen beszerelve

  • a kis utast a gyermekülés saját biztonsági öveivel, nagyobb gyerekek eseteben az autó

    biztonsági övével helyesen kell biztosítani, az egész utazás idejére.

Mit ne tegyünk a szakember szerint

  • Ne vásároljunk gyereküléseket ismeretlen cégektől – egy ismert gyártótól származó termék ugyanis kutatást, biztonsági teszteket és minőségi anyagokat jelent

  • Ne takarékoskodjunk (túlságosan)

  • Ne vásároljunk külföldi weboldalakról – a felajánlott garancia valószínűleg nem vonatkozik Romániára. Ha az ülés nem passzol, vagy hibásan szállítják, nehéz lesz visszaküldeni, és visszakapni a pénzt.

  • Ne vegyünk használt gyerekülést idegenektől – Csábitó féláron venni egy jó ülést, de ez a kedvezmény számos kockázatot rejthet magában, hiszen nem ismerjük a termék történetét, nem tudjuk hogyan tartották karban, cserélték-e már ki az alkatrészeit, vagy ami még rosszabb, nem szenvedett-e balesetet.

  • Amennyiben lehetséges, ne vásároljunk tesztelés nélkül.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

Különnyugdíj, kisebb államapparátus – részleteket osztott meg a miniszterelnök a második deficitcsökkentő csomagról

Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.

Különnyugdíj, kisebb államapparátus – részleteket osztott meg a miniszterelnök a második deficitcsökkentő csomagról
2025. július 07., hétfő

Ez a kezdet – így értékelte Bolojan az első deficitcsökkentő csomagot

Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.

Ez a kezdet – így értékelte Bolojan az első deficitcsökkentő csomagot
2025. július 07., hétfő

Csonka épület az óriáslepel mögött – eltűnőben a Bodok szálló

Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.

Csonka épület az óriáslepel mögött – eltűnőben a Bodok szálló
2025. július 07., hétfő

Általános sztrájk körvonalazódik az egészségügyben

A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.

Általános sztrájk körvonalazódik az egészségügyben
2025. július 07., hétfő

Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken

Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken
Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken
2025. július 07., hétfő

Károkat okozott a szélvihar Csíkszéken

2025. július 07., hétfő

Fát döntött ki a viharos szél a csíkszeredai Márton Áron utcában

Kidőlt fáról küldött fotót csíkszeredai olvasónk hétfő délután, amelyet már a helyszínre kiszállt tűzoltók daraboltak fel.

Fát döntött ki a viharos szél a csíkszeredai Márton Áron utcában
2025. július 07., hétfő

Miután megértettük, hasznosítanunk kell a mesterséges intelligenciát Székelyföldön is

A mezőgazdaságban nagy hasznát lehet venni a mesterségesintelligencia-alkalmazásoknak, de számos más területen is kiaknázható az új technológia. Az MI lehetőségeiről tartottak konferenciát hétfőn Csíkszeredában.

Miután megértettük, hasznosítanunk kell a mesterséges intelligenciát Székelyföldön is
2025. július 07., hétfő

Bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen az AUR

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciói bizalmatlansági indítványt nyújtanak be a kormány ellen a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet iktatását követő három napon belül – jelentette be hétfőn Mihai Enache.

Bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen az AUR
2025. július 07., hétfő

Hétfőn és kedden még kánikula, szerdától enyhülés várható

Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.

Hétfőn és kedden még kánikula, szerdától enyhülés várható
2025. július 07., hétfő

Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu

Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága helyt adott az intézkedés meghosszabbításáról szóló ügyészségi döntésnek.

Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu