Autóbaleset esetén életmentő lehet a gyerekülés
Fotó: Csató Andrea
Egy szerencsétlenség során a megfelelően választott gyerekülés életet menthet – főleg annak tudatában, hogy Románia Európában az elsők között van az autóbalesetek tekintetében. Szakembert kérdeztünk arról, mik a legfontosabb szempontok, ha gyerekülést kell beszereznünk.
2024. december 11., 07:572024. december 11., 07:57
2024. december 16., 11:222024. december 16., 11:22
Napjainkra az autó alapvető használati cikk lett a családok többségének életében, s ennek megfelelően már az egész kicsi gyerekeiket is autóba ültetik a szülők. Jó hír, hogy a technikai fejlődés eredményeként a gyerekek biztonsága is fokozottabb lett az elmúlt időszakban – a gyereküléseknek köszönhetően. Arról, hogy milyen szempontok szerint válasszon a szülő, és milyen alapvető dolgokat kell tudnia ezekről az eszközökről, Bíró Hajnallal, a BeSafe gyerekülés-gyártó vállalat romániai képviselőjével beszélgettünk.
Bíró Hajnal rögtön a beszélgetés elején kiemelte, az autókat úgy tervezik ugyan, hogy biztonságosak legyenek a felnőttek számára, fontos tudatosítanunk, hogy a gyerekek nem miniatűr felnőttek: a nagy fej, a gyenge nyak és a sérülékeny szervek speciális védelmet igényelnek, hogy elkerüljék a súlyos sérüléseket autóbaleset esetén.
– szögezte le, hozzátéve, sok szülőnek az a benyomása, hogy ha az általuk vezetett autó biztonságos, akkor nincs szükségük gyerekülésre, vagy egy ülés nem ér meg nagy pénzbefektetést. Ezt gondolni azonban hatalmas hiba.
Fotó: Csató Andrea
Elmondása szerint Romániában jelenleg a kereskedelemben csak az eddigi legszigorúbb biztonsági előírásoknak megfelelő gyereküléseket tudjuk megvásárolni, melyek az érvényben lévő előírásoknak megfelelően számos fejlesztésen estek már át a jobb védelem érdekében baleset esetén:
a gyerekülések most a gyerek magassága és életkora szerint vannak besorolva
a tesztelés az első és hátsó ütközések mellett az oldalütközés szimulációjára is kiterjed
15 hónapos koráig a gyermeket kötelező menetiránynak háttal szállítani.
A téma szakértőjétől azt is megtudtuk, a hatályos jogszabályoknak megfelelően a gyerekek utazhatnak gyerekülésben az első ülésen, azonban ez is bizonyos szabályokhoz kötött.
ugyanakkor ilyen esetben az utasülés a lehető legtávolabbra kell legyen tolva a műszerfaltól (az autógyártó utasításai szerint). Ha menetiránnyal megegyezően ül a gyerek, az első légzsákot nem kell kikapcsolni.
Ugyanakkor ehhez kapcsolódóan azt is kiemelte, az ütközés típusától függetlenül – frontális, oldalsó vagy hátsó ütközés – a megtörtént és szimulált ütközésekből származó valós adatok bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a menetiránnyal ellentétes ülés a legbiztonságosabb módja a gyermekek szállításának.
– részletezte az okokat, hozzátéve, hogy egyébként a törvény szerint is a menetiránynak háttal kell utazniuk a 15 hónaposnál fiatalabb gyermekeknek.
Kiemelte ugyanakkor, hogy a kicsiknek 15 hónapos koruk után is ajánlott háttal utazni, akár 105 vagy 125 cm-es magasságig. „Ideális esetben tehát a szülőknek 4 éves kor után is hátrafelé néző helyzetben kellene szállítaniuk gyermekeiket, ahogy teszik ezt az olyan országokban, mint Norvégia, ahol a korábbi években egy haláleset sem történt a fiatal utasok körében” – nyomatékosított, hozzátéve, hogy a szakemberek is szigorúan 4 éves kor után javasolják a 3 pontos biztonsági övre váltást, amikor a gyermek nyaki gerince már eléggé megerősödött és az oldalsó nyaki izmok kellően fejlettek ahhoz, hogy megtartsák a gyermek fejének súlyát.
Fotó: Gábos Albin
Kérdésünkre a szakember azt is elmondta, hogy a gyerekek számára az autó hátsó, középső ülését tartják a legbiztonságosabb helynek, mivel az oldalirányú ütközéstől ez van a legtávolabb.
Mivel sajnos a legtöbb autóban csak 2 és fél ülés van a hátul – a középső ülés nem elég széles ahhoz, hogy autósülést lehessen beszerelni –, a második legbiztonságosabb lehetőség a vezetőüléssel átlósan szemközti ülés. Ha ez az ülés sem áll rendelkezésre, akkor marad a vezető mögötti rögzítés.
Beszélgetésünkből kiderült az is, az ülés beszerelése az autóba mindig a gyártó ajánlásai szerint kell történjen, kézikönyvből vagy a hivatalos internetes videókból. Hajnal ugyanakkor kiemelte,
A hátrafelé néző ülések esetében az öveknek mindig a vállak magasságában vagy kissé a vállak alatt kell lenniük, soha sem a vállak felett. Az előre néző ülések esetében az öveknek mindig a vállak magasságában vagy valamivel a vállak felett kell lenniük, soha nem azok alatt. Azt is kiemelte, a fejtámla legfeljebb 2 ujjnyira lehet a vállmagasságtól.
Fotó: Gábos Albin
Alapvetően ezek a hevederek jelentik a gyerekülés lényegét, függetlenül a rögzítés típusától – mutatott rá a szakértő, hozzátéve, fontos megérteni, ahhoz, hogy ez az övrendszer valóban betöltse a szerepét, minden egyes alkalommal helyesen meg kell legyen feszítve. „Ha csökken a hőmérséklet, nem feltétlenül jut automatikusan eszünkbe, viszont nagyon fontos észben tartani:
Ütközés esetén, amikor a gyerek az ülésből a biztonsági övbe lökődik, az erők olyan erősek, hogy a kabátban lévő levegő automatikusan kiszabadul. Ez azt jelenti, hogy a gyereknek túl nagy mozgástere lesz az ülésben, mivel az öv nem elég feszes ahhoz, hogy biztonságosan tartsa” – mutatott rá a veszélyekre, kiemelve, hogy a hideg ellen inkább úgy érdemes védekezni, hogy a gyereket nem felöltöztetve kötjük be, hanem például betakarjuk.
Ahhoz tehát, hogy az autósülés betöltse szerepét, és baleset esetén megóvja a gyermek életét és egészségét, ennek az öt feltételnek egyidejűleg teljesülnie kell:
legyen olyan ülés, amelyet a nemzetközileg akkreditált szervezetek egyike ütközésvizsgálatnak vetett alá (ADAC, OAMTC, NHTSA, WHICH, Plus)
legyen megfelelő a gyermek életkorának, magasságának és súlyának
illeszkedjen ahhoz az autóhoz, amelyben használni fogják
megfelelően legyen beszerelve
a kis utast a gyermekülés saját biztonsági öveivel, nagyobb gyerekek eseteben az autó
biztonsági övével helyesen kell biztosítani, az egész utazás idejére.
Ne vásároljunk gyereküléseket ismeretlen cégektől – egy ismert gyártótól származó termék ugyanis kutatást, biztonsági teszteket és minőségi anyagokat jelent
Ne takarékoskodjunk (túlságosan)
Ne vásároljunk külföldi weboldalakról – a felajánlott garancia valószínűleg nem vonatkozik Romániára. Ha az ülés nem passzol, vagy hibásan szállítják, nehéz lesz visszaküldeni, és visszakapni a pénzt.
Ne vegyünk használt gyerekülést idegenektől – Csábitó féláron venni egy jó ülést, de ez a kedvezmény számos kockázatot rejthet magában, hiszen nem ismerjük a termék történetét, nem tudjuk hogyan tartották karban, cserélték-e már ki az alkatrészeit, vagy ami még rosszabb, nem szenvedett-e balesetet.
Amennyiben lehetséges, ne vásároljunk tesztelés nélkül.
A kitartó esőzés miatt hétfőn egyszerre négy szivattyút is beüzemeltek a parajdi sóbánya környékén, hogy megakadályozzák a víz újbóli behatolását a bányába.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint az lenne az ideális, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt.
Kilencvenkilenc évesen elhunyt a csíkszentkirályi Benedek Ferenc, aki a második világháborúban szolgált, majd orosz hadifogságba esett.
Nicușor Dan megválasztott államfő a legfontosabb teendők között említette az oktatás színvonala terén tapasztalt egyenlőtlenségek csökkentését és a kritikus gondolkodás fejlesztését.
Daniel David oktatási miniszter szerint nincsen rendjén, hogy a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája két tantárgyra szorítkozik, miközben az oktatás a nyolc alapkompetencia fejlesztését célozza.
Az újabb lehűlés és csapadékos időjárás következtében ismét havazott a Madarasi Hargitán.
Ion Iliescu volt államfő is gratulált hétfőn Nicușor Dannak az elnökválasztás megnyeréséhez.
Nem tudta igazolni a szállított fa eredetét, így elkobozták tőle a rendőrök.
Csapdába csalták és befogták a marosvásárhelyi pszichiátriai kórház udvarát látogató medvebocsot hétfőn.
Egyik szivattyút újra be kellett indítani a parajdi sóbánya közelében.
szóljon hozzá!