Grófi kalandjáték a kastélyparkban

Szombaton reggeltől estig nyitva tartott a kastély a látogatók előtt •  Fotó: Antal Erika

Szombaton reggeltől estig nyitva tartott a kastély a látogatók előtt

Fotó: Antal Erika

Sokadjára szervezték meg szombaton Gernyeszegen a Kastélynapot, ahol kicsi és nagy egyaránt talált számára tetsző elfoglaltságot. Kiállítás, kastélytúra, filmvetítés, beszélgetés, koncert várta a felnőtteket, a gyerekek ügyességi vetélkedőn, kézműves foglalkozáson vettek részt.

Antal Erika

2017. július 24., 14:152017. július 24., 14:15

A bejárat előtt az épület történetének ismertetőjével kezdődött az idegenvezető kalauzolta kastélytúra, amelyen a látogató megtudhatta, hogy egykor vár állott azon a helyen, a Somkereki család tulajdonában. Azt, hogy pontosan hogyan nézett ki, csupán feltételezni lehet, hiszen pontos leírás nem maradt fenn róla, 18. századi visszaemlékezések alapján következtettek rá.

A várat az a Teleki Mihály szerzi meg a Somkereki családtól, aki első a Teleki-családfán, akit II. Teleki Mihályként, mint minden Telekinek az ősatyjaként szoktak emlegetni, ő az, aki rangot és vagyont szerez, megszerzi a családnak a grófi címet – magyarázta Kiss Anna, a délutáni idegenvezető, akitől azt is megtudta az őt követő közel ötven érdeklődő, hogy az 1800-as évek közepén Teleki Domokos gróf korszerűsíti a kastélyt, bevezeti a vizet, csempéztet, fürdőszobát építtet, ezenkívül a gazdaságot is fellendíti.

Sok látvnivaló várta az érdeklődőket •  Fotó: Antal Erika Galéria

Sok látvnivaló várta az érdeklődőket

Fotó: Antal Erika

A Teleki-kastély történetét és a Telekiek családfáját ismertetve az idegenvezető kitért arra is, hogy kik áldoztak többet az építtetésre, kik hagytak maradandót maguk után. Teleki Lászlónak köszönhető például az, hogy a gödöllői Grassalkovich-kastélyra emlékeztet a gernyeszegi kastély, illetve Teleki József, bár nagyon keveset tartózkodott ott, szívügyének tekintette és nagy összegekkel támogatta az építkezést. Teleki Domokos amatőr műgyűjtő is volt, akinek köszönhetően láthatók ma is az általa összegyűjtött és megőrzött régi síremlékek, római kori leletek.

Teleki Sámuel, a Teleki Téka létrehozójaként, vagy Teleki Pál miniszterelnökként írta be nevét a történelembe.

A visszaszolgáltatást követően Teleki Kálmán vette kezelésbe a kastélyt, aki Brüsszelből költözött haza, hogy ideje nagy részét a családi örökség karbantartására, népszerűsítésére fordítsa. A kastély rendezvényeknek ad helyet, képzőművészeti táborokat, nyári egyetemeket, konferenciákat, bálokat szerveznek benne.

•  Fotó: Antal Erika Galéria

Fotó: Antal Erika

Mialatt a felnőttek dokumentumfilmet néztek az erdélyi arisztokrácia történetéről, a Maros-mente kulturális örökségének hasznosítási lehetőségéről hallgattak előadást, vagy beszélgettek Teleki Nicole-lal, a gyerekeket interaktív vetélkedő várta. Az udvaron az erre a célra állított sátor alatt bejelentkező kicsik egy-egy lapot kaptak, rajta hét gróf és grófnő nevével. Teleki Domokost, Teleki Edinát, Teleki Lászlót, Ráday Esztert, Teleki Mihályt és Teleki Józsefet kellett megtalálniuk, akik elmesélték, hogy kik ők, mivel járultak hozzá a család hírnevének öregbítéséhez, mit tettek a kastélyért, majd különböző próbatételeket szabtak. Szőnyeget kellett szőni például, vagy találós kérdésre válaszolni, a kis szigetre vezető hídon fejükön könyvvel egyensúlyozva áthaladni, egy másik helyen énekelni, egy harmadikon építőanyagokat felsorolni, egy utolsónál szótagokat értelmes szavakká összeilleszteni.

A grófok és grófnők korabeli viseletben a park más-más részében várták a gyerekeket, akiknek másfél óra állt a rendelkezésükre, hogy valamennyiüket megtalálják. A kastély nyugati oldalánál állt az egyik, egy másik a bejárat közelében, volt, aki a kis sziget mellett, sőt Teleki József a kastélypark egyik legtávolabbi pontján, a műemlék mellett várta a gyerekeket. Azok, akik valamennyi próbatételt sikeresen teljesítették, a kiinduló helyre visszatérve, az összes megtalált gróf és grófnő által láttamozott résztvevői lapot bemutatva Grófi oklevelet kaptak, amely arról tanúskodott, hogy a Grófi kalandjátékokban elnyerték a grófi/grófkisasszonyi címet.

•  Fotó: Antal Erika Galéria

Fotó: Antal Erika

A kalandjáték után kézműves foglalkozás várta a fák árnyékában a gyerekeket, majd az egyik emeleti teremben a Piroska és a farkas című bábelőadásnak tapsolhattak. A késő délutáni órákban a lovaskocsizást is kipróbálhatták a parkban, ahol egyszerre négy-öt gyerekkel járt körbe a kocsi.

A kastély első emeletén a nagyterem őrizte meg leginkább az egykori szépségét. A hatalmas üvegcsillárok, a porcelánkályhák emlékeztetnek arra, hogy milyen lehetett valamikor a terem, amikor bálokat is szerveztek ott. Bár a hatalmas tölgyfaajtók is megmenekültek a többszöri kifosztás során, a berendezésből semmi nem maradt. A visszaszolgáltatást követően a család néhány tárgyat, bútordarabot visszakapott, illetve korhű bútorokkal rendezett be két szobát. Ezeket csak idegenvezető jelenlétében nyitnak ki és mutatnak meg az érdeklődőknek. Az egyik Tisza Erzsébet kis szalonja volt, a másik Teleki László szobája. Az emeleti előcsarnokban néhány korabeli fotel, szék, tükör is látható, a lépcsőfeljáró ablakfülkéjében kisebb tárgyak, lámpák, rézkupák, porcelánserlegek. Az egyik terem falát az előző években a kastélyparkban szervezett képzőművészeti alkotótáborban született néhány festmény díszíti, a nyugati folyosón régi perzsaszőnyegekből látható kiállítás, míg a nagyteremben a kastély rehabilitációjának lehetőségei, tervei láthatók a kiállított pannókon.

Egy kisebb teremben megőrizték azokat a mesebeli figurákat ábrázoló falfestményeket, amelyekkel még a preventórium idején díszítették a kórtermeket, A parkbeli szobrok most eltűntek a talapzataikról, ahogy Teleki Kálmán elmondta, beszedték azokat, hogy védjék az időjárás viszontagságaitól. A földszinti termekben és folyosókon helyezték el ezeket, és megpróbálnak pályázni a felújításukhoz szükséges összegre.

A Codex Régizene Együttes koncertjével zárult a Kastélynap •  Fotó: Antal Erika Galéria

A Codex Régizene Együttes koncertjével zárult a Kastélynap

Fotó: Antal Erika

Az egész napos rendezvény az erdőcsinádi Árvácska néptánccsoport fellépésével, valamint a csíkszeredai Codex Régizene Együttes előadásával ért véget.

A gernyeszegi Teleki-kastély máskor is látogatható, naponta délelőtt 10 és este 6 óra között. Idegenvezetéses látogatásra előzetes egyeztetés szükséges. Elérhetőségi lehetőségek ezen az oldalon találhatók.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 02., csütörtök

Közel százan kérték már a hegyimentők segítségét idén

Újév napján országszerte 26 személyt szállítottak kórházba, miután a hegyimentők lehozták őket a hegyekből.

Közel százan kérték már a hegyimentők segítségét idén
2025. január 02., csütörtök

Kisfiú lett 2025 első újszülöttje Székelyudvarhelyen

A 2025-ös év első székelyudvarhelyi újszülöttje január 2-án délelőtt érkezett e világra.

Kisfiú lett 2025 első újszülöttje Székelyudvarhelyen
2025. január 02., csütörtök

A hegyekben hóviharok, máshol havaseső és havazás várható

Hóviharokra figyelmeztető, narancssárga jelzésű riasztást adtak ki csütörtökön a meteorológusok tíz megye hegyvidéki területeire, ugyanakkor megerősödő szélre figyelmeztetnek Erdélyben, Körösvidéken, Moldvában és Olténiában is.

A hegyekben hóviharok, máshol havaseső és havazás várható
2025. január 02., csütörtök

Házszentelés – évszázados hagyomány Székelyföldön

Régebben Székelyföld legtöbb katolikus helységében a papok jóval vízkereszt előtt, Gyimesben például már karácsony után, a legtöbb helyen újév napján elkezdték a házszentelést.

Házszentelés – évszázados hagyomány Székelyföldön
2025. január 02., csütörtök

Elhunyt Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász

Százhárom éves korában csütörtökön hajnalban elhunyt Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász, a Nemzet Sportolója, Magyarország legtöbb olimpiai éremmel rendelkező női sportolója, aki a világ legidősebb élő ötkarikás aranyérmese volt.

Elhunyt Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász
2025. január 01., szerda

Mozis szempontból is emlékezetes marad a 2024-es év

Rengeteg film érkezett 2024-ben is a mozikínálatba, és bár nem volt a 2023-as Barbenheimerhez hasonló trend, de azért tavaly is voltak olyan nagyívű moziélmények, amik miatt szívesen emlékezhetünk vissza 2024-re.

Mozis szempontból is emlékezetes marad a 2024-es év
2025. január 01., szerda

Sok bevetésük volt szilveszterkor és újév napján a Maros megyei tűzoltóknak

A megye hat tűzoltóegységére e két napban átlag 11 bevetés jutott, összesen 76 esetben riasztották őket sürgősségi esetekhez – adja hírül január elsejei összesítőjében a Maros megyei tűzoltóság.

Sok bevetésük volt szilveszterkor és újév napján a Maros megyei tűzoltóknak
2025. január 01., szerda

Elfogadta Csernáton zászlaját a kormány

Az új kormány elfogadta Csernáton hivatalos zászlaját – adta hírül közösségi oldalán Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.

Elfogadta Csernáton zászlaját a kormány
2025. január 01., szerda

Kisbaconi kisfiú az év első újszülöttje Sepsiszentgyörgyön

A sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban éjfél után pár perccel jött világra az egészséges kisbaconi kisfiú, aki az év első újszülöttje az egészségügyi intézményben.

Kisbaconi kisfiú az év első újszülöttje Sepsiszentgyörgyön
2025. január 01., szerda

Kislány lett 2025 elsőszülöttje a csíkszeredai kórházban

Gyergyószentmiklósi édesanya kislánya született meg elsőként 2025-ben a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban január elsején 8 óra 20 perckor. A kislány neve Nara, édesanyja második gyermeke.

Kislány lett 2025 elsőszülöttje a csíkszeredai kórházban
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!