Fotó: Örökségünk Őrei/Facebook
Az Örökségünk őrei – Fogadj örökbe egy műemléket diákvetélkedő idén első alkalommal felkerült a tanügyminisztérium országos versenynaptárába. A hivatalosan is elismert örökségvédelmi versenynek a megyei és regionális megmérettetések után, áprilisban szervezik meg az országos döntőjét Kolozsváron.
2019. január 30., 22:002019. január 30., 22:00
Az idei vetélkedőn több mint 600 gimnazista vesz részt Erdély-szerte. Kolozsvár és a mezőségi szórvány, illetve Maros megye mellett a versenybe bekapcsolódott Szatmár, Bihar, Máramaros és Kovászna megye is, így ma már
Maros megyében 5 csapat jelentkezett – tájékoztatott Csép Éva Andrea, aki elmondta, a vetélkedő egyik hozadéka az az attitűdváltozás, amely egyre inkább tapasztalható a gimnazista fiatalok körében: érzékenyebbekké, nyitottabbakká váltak az épített örökség iránt, a műemlék-, vagy műemlékértékű épületek mellett már nem mennek el anélkül, hogy ne tekintenék meg azokat, hogy ne érdeklődnének.
– mondta a Maros megyei programfelelős.
Marosvásárhelyről két gimnáziumból, a Művészetiből és II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumból jelentkezett egy-egy csapat. A művészetisek a saját iskolájuknak helyet adó egykori zárda épületét fogadták örökbe, a katolikus gimnázium diákjai pedig a Kornis-Rákóczi-Bethlen-kastélyt.
A marosvécsi Kemény-kastélyt a régeni Lucian Blaga Szakközépiskola, a nyárádszentlászlói unitárius templomot a szeredai Bocskai István Gimnázium, míg az abosfalvi Apor-kastélyt a dicsői Andrei Barseanu Gimnázium diákjai fogadták örökbe.
A marosvécsi Kemény-kastély a tavaly is és az idén is szerepel az örökségvédők listáján
Fotó: Haáz Vince
Kovászna megyében kézdivásárhelyi fiatalok neveztek be az örökségvédelmi versenybe. Ahogy Szőllősi Tamás koordinátor tájékoztatott, az Incze László Céhtörténeti Múzeumot, a Székelykatona neveldét/Kaszárnyát, valamint a Minorita rendházat fogadták örökbe a Nagy Mózes Gimnázium és az Apor Péter Szakközépiskola tanulói.
– mondta a programfelelős.
Az áprilisi országos döntőt februárban és márciusban megyei, illetve regionális döntők előzik meg. A csapatoknak egy tevékenységi beszámolóval és egy rövid, 7–10 perces színdarabbal is készülniük kell, amely révén bemutatják az örökbefogadott műemléket, a csapat tevékenységét, az épülethez fűződő különböző történeteket.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!