A város közvagyonlistáján több mint 1150 tételt soroltak fel. A lista folyamatosan változik
Fotó: Farkas Tamás
Több mint ezerszáz tétel szerepel Csíkszereda közvagyonlistájában, amelyet folyamatosan bővítenek. A lajstromban többek között utcák, közterek, szobrok, víz-és csatornahálózatok, valamint épületek találhatók, tehát képezik a város közvagyonát. Ezek felleltározásáért, a jegyzékük frissítéséért egy bizottság felel, amelynek újraszervezéséről legutóbbi ülésén döntött a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület.
2017. szeptember 27., 10:502017. szeptember 27., 10:50
Füleki Zoltán, Csíkszereda alpolgármestere érdeklődésünkre kifejtette, azért volt szükség a közvagyonlista felleltározásával megbízott bizottság újraszervezésére, mert néhányan nyugállományba vonultak a tagok közül, helyükbe újakat kellett kinevezni. Egyébként tevékenységük állandó, hiszen folyamatosan bővül a közvagyon.
– magyarázta az alpolgármester. A speciális bizottság újraszervezéséről, legutóbbi azaz júliusi ülésükön döntöttek a csíkszeredai önkormányzati képviselők. A bizottság elnöki feladatát a polgármesternek, Ráduly Róbert Kálmánnak kell ellátnia, neki kell kineveznie a tagokat is.
Salamon Ildikó, a polgármesteri hivatal vagyongazdálkodási osztályának vezetője elmondta, az 1998-ból származó 213-as törvény szabályozza a közvagyont, külön felsorolva, hogy mi lehet a városok, községek közvagyonának része. Ennek alapján
A jogszabály arra is kitér, hogy a közérdekeket szolgáló közvagyont nem lehet elidegeníteni, azonban ügykezelésbe, vagy haszonbérbe, illetve bérbe lehet adni. Arra is van mód, hogy áthelyezzék a település magánvagyonába, ezt szintén törvény szabályozza, hogy milyen feltételekkel és milyen módon.
A vagyongazdálkodási osztály vezetője Csíkszereda közvagyonlistáját írásos kérésünkre bocsátotta korábban rendelkezésünkre. A listát 2008-ban fogadta el határozattal a helyi önkormányzati képviselő-testület, azóta több alkalommal is módosították, legutóbb júliusi ülésükön. Ekkor többek között hat utcát, a Piricskei erdei utat, a Kalász lakótelepi lépcsőket, valamint a Szent Ágoston-teret vették fel a jegyzékbe.
A jegyzékben többnyire a városhoz tartozó utcák, járdák, terek, parkok, parkolóhelyek, hidak, zöldövezetek, játszóterek, kazánházak, víz-csatornahálózatok szerepelnek. A közvagyont három évente kell felértékeltetniük egy értékbecslővel, a csíkszeredai önkormányzat legutóbb egy éve végeztette el, az értékbecslés alapján
A közvagyon részét képezik még különböző ingatlanok, mint például a Mihail Sadoveanu utca 1. szám alatti épület, amelyben a bölcsőde működik, a Márton Áron utca 50. szám alatti épület, amelyben a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete tevékenykedik, a Petőfi Sándor utca 39. szám alatti ingatlan, amelybe a Szent Imre Ifjúsági Központ költözött, a Mihai Eminescu 2/A szám alatti ingatlan, amelyben az RMDSZ helyi szervezete székel, a Gyermek sétány 9. szám alatti tömbház, amelyben szociális lakások vannak, és ebben működik a hajléktalanszálló, valamint a szegénykonyha.
A legrégebbi dátummal rendelkező ingatlanok a város közvagyonában a Mikó-vár (1623 óta), a Hősök utcai hősök temetője (1750 óta), illetve a városháza épülete (1882-1886 óta).
Szobrok, kültéri alkotások
Összesen tíz kültéri szobrot tartanak nyilván a város közvagyonának listáján: Müller László emlékműve a Szentlélek utcai temetőben, Nicolae Bălcescu, valamint Petőfi Sándor szobra a Vár-téren, a jégkorongozók szoborcsoport a jégpálya előtt, Gál Sándor mellszobra a Gál Sándor-téren, Domokos Pál Péter szobra Csíksomlyón, a Szovjet hősök obeliszkje a Vár-tér szomszédságában, az Ismeretlen katona szobra a központi parkban, a munkaszolgálatosok emlékműve a promenádon, valamint a Millennium alkotás a Majláth Gusztáv Károly téren.
Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.
A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.
A szélsőséges időjárási jelenségek miatt bekövetkező áramszünet okán leállt a marosbisztrai vízmű, az ivóvízellátás több helységben szünetel. A borszéki Fontana Gyógyfürdő sem nyit ma, hasonló okok miatt.
Tűz ütött ki szombaton hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Kovászna megyében kevés változás történt a nyári választásokhoz képest, vasárnap Sepsiszentgyörgyön Szemerja negyedieknek, az imecsfalvi és bibarcfalvi lakosoknak kell utánanézniük, hogy hol is kell szavazzanak.
Hargita megyében 292 szavazóhelyiségbe várják a választópolgárokat a vasárnapi elnökválasztáson. A megye szavazópolgárai számára közel 300 ezer szavazólapot nyomtattak ki az elnökválasztás első fordulójára.
szóljon hozzá!