A város közvagyonlistáján több mint 1150 tételt soroltak fel. A lista folyamatosan változik
Fotó: Farkas Tamás
Több mint ezerszáz tétel szerepel Csíkszereda közvagyonlistájában, amelyet folyamatosan bővítenek. A lajstromban többek között utcák, közterek, szobrok, víz-és csatornahálózatok, valamint épületek találhatók, tehát képezik a város közvagyonát. Ezek felleltározásáért, a jegyzékük frissítéséért egy bizottság felel, amelynek újraszervezéséről legutóbbi ülésén döntött a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület.
2017. szeptember 27., 10:502017. szeptember 27., 10:50
Füleki Zoltán, Csíkszereda alpolgármestere érdeklődésünkre kifejtette, azért volt szükség a közvagyonlista felleltározásával megbízott bizottság újraszervezésére, mert néhányan nyugállományba vonultak a tagok közül, helyükbe újakat kellett kinevezni. Egyébként tevékenységük állandó, hiszen folyamatosan bővül a közvagyon.
– magyarázta az alpolgármester. A speciális bizottság újraszervezéséről, legutóbbi azaz júliusi ülésükön döntöttek a csíkszeredai önkormányzati képviselők. A bizottság elnöki feladatát a polgármesternek, Ráduly Róbert Kálmánnak kell ellátnia, neki kell kineveznie a tagokat is.
Salamon Ildikó, a polgármesteri hivatal vagyongazdálkodási osztályának vezetője elmondta, az 1998-ból származó 213-as törvény szabályozza a közvagyont, külön felsorolva, hogy mi lehet a városok, községek közvagyonának része. Ennek alapján
A jogszabály arra is kitér, hogy a közérdekeket szolgáló közvagyont nem lehet elidegeníteni, azonban ügykezelésbe, vagy haszonbérbe, illetve bérbe lehet adni. Arra is van mód, hogy áthelyezzék a település magánvagyonába, ezt szintén törvény szabályozza, hogy milyen feltételekkel és milyen módon.
A vagyongazdálkodási osztály vezetője Csíkszereda közvagyonlistáját írásos kérésünkre bocsátotta korábban rendelkezésünkre. A listát 2008-ban fogadta el határozattal a helyi önkormányzati képviselő-testület, azóta több alkalommal is módosították, legutóbb júliusi ülésükön. Ekkor többek között hat utcát, a Piricskei erdei utat, a Kalász lakótelepi lépcsőket, valamint a Szent Ágoston-teret vették fel a jegyzékbe.
A jegyzékben többnyire a városhoz tartozó utcák, járdák, terek, parkok, parkolóhelyek, hidak, zöldövezetek, játszóterek, kazánházak, víz-csatornahálózatok szerepelnek. A közvagyont három évente kell felértékeltetniük egy értékbecslővel, a csíkszeredai önkormányzat legutóbb egy éve végeztette el, az értékbecslés alapján
A közvagyon részét képezik még különböző ingatlanok, mint például a Mihail Sadoveanu utca 1. szám alatti épület, amelyben a bölcsőde működik, a Márton Áron utca 50. szám alatti épület, amelyben a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete tevékenykedik, a Petőfi Sándor utca 39. szám alatti ingatlan, amelybe a Szent Imre Ifjúsági Központ költözött, a Mihai Eminescu 2/A szám alatti ingatlan, amelyben az RMDSZ helyi szervezete székel, a Gyermek sétány 9. szám alatti tömbház, amelyben szociális lakások vannak, és ebben működik a hajléktalanszálló, valamint a szegénykonyha.
A legrégebbi dátummal rendelkező ingatlanok a város közvagyonában a Mikó-vár (1623 óta), a Hősök utcai hősök temetője (1750 óta), illetve a városháza épülete (1882-1886 óta).
Szobrok, kültéri alkotások
Összesen tíz kültéri szobrot tartanak nyilván a város közvagyonának listáján: Müller László emlékműve a Szentlélek utcai temetőben, Nicolae Bălcescu, valamint Petőfi Sándor szobra a Vár-téren, a jégkorongozók szoborcsoport a jégpálya előtt, Gál Sándor mellszobra a Gál Sándor-téren, Domokos Pál Péter szobra Csíksomlyón, a Szovjet hősök obeliszkje a Vár-tér szomszédságában, az Ismeretlen katona szobra a központi parkban, a munkaszolgálatosok emlékműve a promenádon, valamint a Millennium alkotás a Majláth Gusztáv Károly téren.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Rajzpályázatot hirdetnek a külhoni és magyarországi középiskolások, középfokú oktatási intézményekben tanuló diákok számára Magyarok a Kárpát-medencében címmel. A legjobb alkotások tulajdonosait értékes nyereményekkel jutalmazzák.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban május 15-én, csütörtökön 15 órakor nyílik meg a Kós 140 – Kós Károly műhelye című kiállítás, amelynek alapjául a 2024-ben Budapesten, a Műcsarnokban megrendezett, azonos című tárlat szolgál.
Közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Erdély nagy részén – beleértve Maros és Hargita megyét –, valamint a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetéséből.
Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
szóljon hozzá!