Fotó: Balázs B. Árpád
Számos hívő jelenlétében szentelte fel Csobotfalva újonnan épült halottasházát vasárnap Tamás József római katolikus püspök, aki az ünnepi szentmisét is celebrálta a ravatalozó szomszédságában található templomban.
2009. november 08., 17:482009. november 08., 17:48
2009. november 08., 17:502009. november 08., 17:50
Fotó: Balázs B. Árpád
„Ez a huszonnegyedik alkalom, hogy tizenhárom éves püspöki tevékenységem alatt ravatalozót szentelhetek” – kezdte beszédét a püspök, kifejtve, hogy a halotti kultusz minden népnél nagy és szent kultusz. Magában foglalja a halottak eltemetését, emlékük őrzését, a temetők, a halottak birodalmának ápolását. A ravatalozók építésének szokása, nemcsak európai uniós követelmény, hanem visszatérés a forrásokhoz, az őskereszténységhez, amikor a hívek halottaikat az istenházából kísérték utolsó útjura. „A test a lélek hordozója, a Mennyei Atya temploma, mely még porában is érték. A keresztény ember testét sohasem alacsonyítja le a bűnök játékszerévé, hanem megbecsüli, mint az Úr templomát. Ápolnunk kell halottaink emlékét, nyughelyét, ha azt akarjuk, hogy miránk is emlékezzenek. Ahogy ápoljuk halottaink kultuszát, úgy nyilvánul meg bennünk a hit. A halál nem a végső pont az emberi életben, hanem egy ajtó, amin átlépve az örök életbe jutunk. Földi sátrunk leomlik, és Isten készít számunkra örök sátrat, örök életet” – hangsúlyozta szentbeszédében a püspök.
Kovács Attila csobotfalvi plébános röviden felvázolta az építkezés folyamatát, mondva: a ravatalozó építésének befejezése egy folyamat vége, de egyben kezdet is. Hosszú és rögös volt az út, de a nehézségeken túltették magukat, minden elkezdett művet be kell fejezni, mert fontos a célba érés. Két évvel ezelőtt újrakezdték az építkezést, amit a napokban be is fejeztek a temető rendbetételével együtt. A plébános köszönetet mondott mindenkinek, aki támogatta a halottasház létrejöttét, többek közt a megyei és városi tanácsnak, a helyi közbirtokosságnak. A megyei és városi elöljárók közül többen – Borboly Csaba megyei tanácselnök, Szőke Domokos és Antal Attila alpolgármester – megtisztelték jelenlétükkel a jeles eseményt.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
Gyomorforgató látvány fogadta szombaton a csíkszeredai Tudor lakónegyedben élőket, hiszen valaki egy ottani szeméttárolónál szabadult meg egy bárány tetemétől és belsőségeitől. A maradványokat rövid időn belül begyűjtötte a helyi köztisztasági vállalat.
Ha rövidesen aláírják a finanszírozási szerződést, akkor ki lehet írni a közbeszerzési eljárást a piricskei víz- és szennyvízhálózat kiépítésére. A beruházásra korábban az Anghel Saligny programtól nyert támogatást Csíkcsicsó.
Megkezdte tevékenységét a Potápi Árpád János Alapítvány a Magyar Nemzetért március 28-án, a néhai államtitkár születésnapján – olvasható a Miniszterelnökség Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárságának közleményében.
Nem mindig konfliktusmentes az együttélés a lakótelepeken. Az egyik csíkszeredai lakóövezetben például amiatt alakult ki súlyos vita, mert az egyik lakó nem nézte jó szemmel, hogy a kutyatartó szomszédja egy elkerített területen sétáltatta kutyáját.
Kétmillió lejes, vissza nem térítendő európai uniós támogatásból szerelik fel a csíkszeredai megyei sürgősségi kórház mikrobiológiai laboratóriumát. A finanszírozási szerződést szerdán írták alá Bukarestben.
Az elmúlt évek sikereire alapozva ismét elindítják Csíkszeredában a környezetszépítő mozgalmat, melynek célja – többek között – kulturált, vonzó lakókörnyezet kialakítása – olvasható Bors Béla alpolgármester bejegyzésében.
„Reméljük, jó évet fogunk magunk mögött hagyni 2025-ben” – fogalmazott Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a város idei, 438 millió lejes költségvetésével kapcsolatban, amelyet szerdai ülésén fogadott el az önkormányzati képviselő-testület.
Bár a csíkszeredai városvezetés szerint egyre kevesebb a visszaváltható palack, a „kincs” a szeméttárolókban, még mindig naponta látni guberálókat a város különböző pontjain. A legtöbb panasz a szétszórt szemét miatt fogalmazódik meg a lakókban.