Vasárnap, június 6-án avatták fel Farkaslakán az Apostoli kettős kereszt emlékművet, mely Tamási Áron sírja melletti Milleniumi Emlékparkban, a tizenhárom aradi vértanú emlékére állított kopjafák között talált helyet magának.
Farkaslakán ünnepi szentmisével, úrnapi körmenettel és az Apostoli kettős kereszt emlékmű avatásával emlékeztek a nemzeti összetartozás napja alkalmából a trianoni békeszerződés aláírásnak napjára. „Végre valahára sikerült megráznunk magunkat és jóvátenni valamit a XX. század legnagyobb magyar tragédiájából” – mondta megnyitó beszédében Albert Mátyás, Farkaslaka község polgármestere, köszöntve az egybegyűlteket, köztük dr. Kövér Lászlót, a Fidesz Magyar Polgári Szövetség Országos Választmányi elnökét, Izsák Balázst, a Székely Nemzeti Tanács elnökét, Móring József Attila magyar országgyűlési képviselőt, Somogyvár polgármesterét, Szász Jenőt, a Magyar Polgári Párt elnökét, egyházi méltóságokat. „Amikor az értékeket és érdekeket ütköztetni kell, akkor Farkaslaka mindig jól vizsgázik. Meggyőződésem, hogy mindig az a helyes döntés, ha az értékeknek szavazunk elsőbbséget, és remélem, hogy ezt még azok is úgy gondolják, akiknek az érdekei most egy kicsit megsérültek. Köszönöm megértésüket és közreműködésüket” – hangoztatta a farkaslaki polgármester.
Egy magyar világ van
A mintegy másfél órásra sikeredett avatóünnepségen a felszólalásokat helyi diákok és pedagógusok kulturális műsora tette színesebbé. Az esemény főszónoka dr. Kövér László magyar országgyűlési képviselő a következőképpen fogalmazott: „El kell vetnünk azt a szemléletet, mely a nemzetpolitika fogalmát leszűkítette az úgynevezett határon túli magyar közösségek iránti felelősségvállalás kérdéseire. Be kell látnunk, hogy nincs határon túli és határon inneni magyarság, csak egy magyar világ, egy magyar nemzet létezik, amelynek határokon átívelő gyakorlati újraegyesítésének nincs a XI. század egységesedő Európájához méltó demokratikus alternatívája.” A fideszes képviselő úgy véli, a történelmi Magyarországot nem lehet, de nem is szükséges feltámasztani, mert mindaddig, amíg az anyaországiak hazájuknak tekintik Farkaslakát, Alsóőrt, Zentát, Kopácsot, Lendvát, Érsekújvárat, amíg összeköti utódainkat Ady Endre, Arany János, Tamási Áron, Orbán Balázs, Hunyadi János, Zrinyi Miklós, Bartók Béla, Kodály Zoltán és a többiek, addig Szent István Magyarországa lelkünkben, a kultúránkban, emberi kapcsolatainkban igenis él.
Farkaslakiak munkáját dicséri
Az Apostoli kettős kereszt emlékmű kizárólag Farkaslaka és községbeli (szentléleki, malomfalvi) kivitelezők munkáját dicséri: Jakab Csaba építőművész, Jakab Albert és Jakab Antal fafaragók mellett Tamás Albert kovácsoltvas munkájával segítette az emlékmű létrehozását. Amint Albert Mátyás polgármester mondta, „a cserefa is itthoni, és a 10–15 tonnás terméskő is a Gordon oldalából való.”
szóljon hozzá!