A Caritas Vidékfejlesztés is a falugazdászprogram mögé állt • Fotó: Gergely Imre
Falugazdászként is tevékenykedik a gyergyószentmiklósi székhelyű Caritas Vidékfejlesztés három munkatársa. A gazdák személyes felkeresését januárban kezdik, hogy felmérve a szükségleteket előremozdíthassák a gazdatársadalom fejlesztését.
2018. december 22., 18:532018. december 22., 18:53
Novembertől dolgoznak a magyarországi Földművelésügyi Minisztérium által Erdélyben elindított falugazdászprogram előkészítésén Gyergyószéken is. A Caritas Vidékfejlesztés három falugazdász szakembere januárban személyesen is találkozik a gazdákkal – közölték a Caritas Vidékfejlesztés illetékesei, Kastal László és Kémenes László. Az intézmény 25 éves tapasztalattal rendelkezik a mezőgazdasági képzések megszervezése terén – ezt most a falugazdászprogramnak rendelik alá.
A székely gazdák körében nagyon jellemző, hogy azt gondolják magukról, hogy mindent tudnak, nem kíváncsiak a szakemberek útmutatásaira. Pedig
Merthogy igenis vannak jól képzett szakemberek, de nincs kinek továbbadják a tudásukat. Ezen is igyekszik változtatni a falugazdász program.
Január folyamán több gazdát fel fognak keresni az otthonukban a szakemberek, információkat gyűjtenek az adottságokról és azokat a problémákat, hiányosságokat is felmérik, amelyek kijavítására fontos lenne képzéseket szervezni. A későbbiekben majd arra törekednek, hogy a gazdaságokban történjenek a képzések, így az érintettek láthatják, nem csak „levegőbe beszélnek” a szakemberek, hanem valós gyakorlati haszna lehet a tanácsaiknak.
majd ezt fogják bővíteni mindazok körében, akik ezt szintén jónak tartják. A Caritas Vidékfejlesztés munkatársai leszögezték, nem azokat keresik, akik a saját betevőt termelik meg, akik csak túlélnek, hanem azokat, akik a mezőgazdasági termékeiket értékesítésre szánják, és gyarapodni szeretnének ezáltal.
Jó minőségű legelő bőven akad Gyergyószéken, van jövő az állattartásban, ellenben az állatállomány gyenge. Nagyon kevés a törzskönyvezett egyedek száma. 2021-től viszont a támogatások ettől fognak függni. Erre is megoldást kell találni a falugazdászoknak és gazdálkodóknak – hangzott el.
A budapesti Vajdahunyad várában tartott Magyarországi Újbor és Sajt Fesztiválon
A fiatal gazda tíz fejőstehén napi 120 liter tejét dolgozza fel, készíti érlelt sajtjait, amelyeket számos szakmai vásáron bemutatott már – így hívta fel magára és termékeire a zsűri figyelmét. Munkájával közvetve az egész Gyergyói-medence gazdálkodását népszerűsíti – mondták a Caritas Vidékfejlesztés vezetői. Bálint Attila a szervezet képzései révén tanulta meg a sajtkészítés mesterségét, mintegy kétszáz székelyföldi gazdához hasonlóan.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!