Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Januárban tavaly decemberhez viszonyítva 220 lejjel (4,3 százalékkal) 4859 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 7976 lej volt az idei első hónapban, 325 lejjel (3,9 százalékkal) kisebb, mint egy hónappal korábban.
2024. március 14., 17:042024. március 14., 17:04
A legnagyobb nettó átlagbért – 11.193 lejt – az informatikai szolgáltatások ágazatában, a legkisebbet – 2733 lejt – a ruhagyártásban jegyezték. 2023 januárjához képest 14,2 százalékkal nőtt a nettó átlagfizetés az országban – ismerteti az adatokat az Agerpres.
Januárban a gazdasági ágazatok többségében csökkent a nettó átlagbér az előző hónaphoz képest. Ez azzal magyarázható, hogy
A nettó átlagbér csökkenéséhez a vállalatok bevételeinek visszaesése is hozzájárult – közölte az INS.
A legnagyobb mértékben – 34,1 százalékkal – a szénkitermelésben, csökkent az átlagbér. Jelentős mértékű – 19 és 27 százalék közötti – bércsökkenést regisztráltak a kőolaj és földgáz kitermelésének ágazatában, a kőolaj-feldolgozásból származó termékek előállításában, vízi szállítás ágazatában, a villamos- és hőenergia, meleg víz előállításának és szolgáltatásának ágazatában, a dohánytermékek iparágában és erdőkitermelésben is.
A legnagyobb mértékben – 7 és 10 százalék között –
a légi szállításban,
a bányászathoz köthető szolgáltatások ágazatában,
egyéb ipari tevékenységek ágazatában nőtt az átlagbér;
1 és 6 százalék közötti béremelkedést regisztráltak
a fémbányászatban,
a postai és gyorsfutár szolgáltatások ágazatában,
kulturális és szabadidős tevékenységek szervezésének ágazatában.
Ami a közalkalmazotti szférát illeti, a tanügyben 11,1 százalékkal, az egészségügyben és a szociális ellátásban 0,7 százalékkal, a közigazgatásban 0,3 százalékkal nőtt a nettó átlagbér januárban tavaly decemberhez viszonyítva.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!