
Zakariás Zoltán és Csomortányi István Csíkszeredában
Fotó: Gábos Albin
Jól előkészített, állami segítséggel történt magyarellenes provokációnak nevezte az úzvölgyi haditemetőben a dormánfalviak által elkezdett emlékmű- és keresztállítást Csomortányi István. Az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke szerint ők jogi úton igyekeznek rendezni a helyzetet, más megoldást nem látnak.
2019. május 06., 17:072019. május 06., 17:07
2019. május 08., 16:232019. május 08., 16:23
Az EMNP vezetője hétfői csíkszeredai sajtótájékoztatóján úgy értékelt, hogy az utóbbi hónapokban észlelt magyarellenes lépések – Szilágy megyei sírgyalázások, magyar feliratok mázolása, a magyar zászló felgyújtásának kísérlete Nagyváradon, a marosvásárhelyi római katolikus középiskola létrehozásának illetve birtoklevelek megtámadása a bíróságon – sorába illeszkedik az úzvölgyi temető elleni fellépés. Utóbbi állami segítséggel, a védelmi minisztérium támogatásával történt, annak ellenére, hogy a terület közigazgatásilag Csíkszentmártonhoz tartozik,

Teodor Meleşcanu román külügyminiszter közbenjárását kérte az úzvölgyi katonatemető ügyében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter – közölte a tárca hétfőn az MTI-vel.
Emlékeztetett, a munkálatokhoz a Bákó megyei tanács főépítészi hivatala kellett volna építési engedélyt kiadjon, ennek azonban nincs nyoma. A Néppárt ezért
– közölte az alakulat elnöke.
Csomortányi szerint a megoldatlan területviták, a megyehatárok, a Bákó és Neamț megyékben található, tulajdonosaiknak vissza nem adott területek helyzetének rendezését nem lehet tovább halogatni. Újságírói kérdésre azt mondta, fontos, hogy akik a dormánfalviak által május 17-re tervezett emlékműavatási ünnepség napján a helyszínre látogatnak, ne hagyják magukat provokálni.
– érvelt az elnök, aki úgy értékelt: a román fél, akárcsak az elmúlt száz évben, helyzetteremtő lépéseket tesz, amelyekhez csak alkalmazkodni lehet.

Részletes tájékoztatást kért a román védelmi minisztertől Viorica Dăncilă miniszterelnök az úzvölgyi katonatemető helyzetéről. Ezt maga a miniszterelnök közölte pénteken, újságírói kérdésre válaszolva a dél-romániai Nucet községben.
Zakariás Zoltán, a Hargita megyei önkormányzat EMNP-frakciójának vezetője kiemelte, kármentési próbálkozás zajlik az ügyben,
Úgy értékelt, több hivatal és hatóság mulasztása járult hozzá a mostani helyzet kialakulásához, a Hargita megyei önkormányzattól a néppárti frakció az összes ide vonatkozó korábbi dokumentumot kikérte. Mivel Hargita Megye Tanácsának a két település közötti tulajdonvitába nincs beleszólása, egy
– jelentette ki. Kérdésünkre, hogy a felállított betonkeresztek és az új emlékmű eltávolítását komolyan gondolhatja-e bárki, Zakariás úgy válaszolt, az építkezés felfüggeszthető, és amennyiben a jogi eljárás sikerrel jár, és bizonyítást nyer, hogy engedély nélkül, eltulajdonított területen történt, akkor elképzelhető a bontás is.

Levélben kérte Kelemen Hunor, RMDSZ-elnök Viorica Dăncilă miniszterelnököt, hogy az ügy tisztázásáig közigazgatási úton állítsa le az úzvölgyi katonatemető átalakítását.

Nagyszabású ünnepségen avatnak román katonai emlékművet az úzvölgyi sírkertben. A második világháborúban elesett magyar és német katonák, illetve civilek emlékére állított fakeresztek mellé már számos betonkeresztet állítottak, illetve egy nagyobb emlékművet is emeltek.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
4 hozzászólás