
Zakariás Zoltán és Csomortányi István Csíkszeredában
Fotó: Gábos Albin
Jól előkészített, állami segítséggel történt magyarellenes provokációnak nevezte az úzvölgyi haditemetőben a dormánfalviak által elkezdett emlékmű- és keresztállítást Csomortányi István. Az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke szerint ők jogi úton igyekeznek rendezni a helyzetet, más megoldást nem látnak.
2019. május 06., 17:072019. május 06., 17:07
2019. május 08., 16:232019. május 08., 16:23
Az EMNP vezetője hétfői csíkszeredai sajtótájékoztatóján úgy értékelt, hogy az utóbbi hónapokban észlelt magyarellenes lépések – Szilágy megyei sírgyalázások, magyar feliratok mázolása, a magyar zászló felgyújtásának kísérlete Nagyváradon, a marosvásárhelyi római katolikus középiskola létrehozásának illetve birtoklevelek megtámadása a bíróságon – sorába illeszkedik az úzvölgyi temető elleni fellépés. Utóbbi állami segítséggel, a védelmi minisztérium támogatásával történt, annak ellenére, hogy a terület közigazgatásilag Csíkszentmártonhoz tartozik,

Teodor Meleşcanu román külügyminiszter közbenjárását kérte az úzvölgyi katonatemető ügyében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter – közölte a tárca hétfőn az MTI-vel.
Emlékeztetett, a munkálatokhoz a Bákó megyei tanács főépítészi hivatala kellett volna építési engedélyt kiadjon, ennek azonban nincs nyoma. A Néppárt ezért
– közölte az alakulat elnöke.
Csomortányi szerint a megoldatlan területviták, a megyehatárok, a Bákó és Neamț megyékben található, tulajdonosaiknak vissza nem adott területek helyzetének rendezését nem lehet tovább halogatni. Újságírói kérdésre azt mondta, fontos, hogy akik a dormánfalviak által május 17-re tervezett emlékműavatási ünnepség napján a helyszínre látogatnak, ne hagyják magukat provokálni.
– érvelt az elnök, aki úgy értékelt: a román fél, akárcsak az elmúlt száz évben, helyzetteremtő lépéseket tesz, amelyekhez csak alkalmazkodni lehet.

Részletes tájékoztatást kért a román védelmi minisztertől Viorica Dăncilă miniszterelnök az úzvölgyi katonatemető helyzetéről. Ezt maga a miniszterelnök közölte pénteken, újságírói kérdésre válaszolva a dél-romániai Nucet községben.
Zakariás Zoltán, a Hargita megyei önkormányzat EMNP-frakciójának vezetője kiemelte, kármentési próbálkozás zajlik az ügyben,
Úgy értékelt, több hivatal és hatóság mulasztása járult hozzá a mostani helyzet kialakulásához, a Hargita megyei önkormányzattól a néppárti frakció az összes ide vonatkozó korábbi dokumentumot kikérte. Mivel Hargita Megye Tanácsának a két település közötti tulajdonvitába nincs beleszólása, egy
– jelentette ki. Kérdésünkre, hogy a felállított betonkeresztek és az új emlékmű eltávolítását komolyan gondolhatja-e bárki, Zakariás úgy válaszolt, az építkezés felfüggeszthető, és amennyiben a jogi eljárás sikerrel jár, és bizonyítást nyer, hogy engedély nélkül, eltulajdonított területen történt, akkor elképzelhető a bontás is.

Levélben kérte Kelemen Hunor, RMDSZ-elnök Viorica Dăncilă miniszterelnököt, hogy az ügy tisztázásáig közigazgatási úton állítsa le az úzvölgyi katonatemető átalakítását.

Nagyszabású ünnepségen avatnak román katonai emlékművet az úzvölgyi sírkertben. A második világháborúban elesett magyar és német katonák, illetve civilek emlékére állított fakeresztek mellé már számos betonkeresztet állítottak, illetve egy nagyobb emlékművet is emeltek.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
4 hozzászólás