Zakariás Zoltán és Csomortányi István Csíkszeredában
Fotó: Gábos Albin
Jól előkészített, állami segítséggel történt magyarellenes provokációnak nevezte az úzvölgyi haditemetőben a dormánfalviak által elkezdett emlékmű- és keresztállítást Csomortányi István. Az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke szerint ők jogi úton igyekeznek rendezni a helyzetet, más megoldást nem látnak.
2019. május 06., 17:072019. május 06., 17:07
2019. május 08., 16:232019. május 08., 16:23
Az EMNP vezetője hétfői csíkszeredai sajtótájékoztatóján úgy értékelt, hogy az utóbbi hónapokban észlelt magyarellenes lépések – Szilágy megyei sírgyalázások, magyar feliratok mázolása, a magyar zászló felgyújtásának kísérlete Nagyváradon, a marosvásárhelyi római katolikus középiskola létrehozásának illetve birtoklevelek megtámadása a bíróságon – sorába illeszkedik az úzvölgyi temető elleni fellépés. Utóbbi állami segítséggel, a védelmi minisztérium támogatásával történt, annak ellenére, hogy a terület közigazgatásilag Csíkszentmártonhoz tartozik,
Teodor Meleşcanu román külügyminiszter közbenjárását kérte az úzvölgyi katonatemető ügyében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter – közölte a tárca hétfőn az MTI-vel.
Emlékeztetett, a munkálatokhoz a Bákó megyei tanács főépítészi hivatala kellett volna építési engedélyt kiadjon, ennek azonban nincs nyoma. A Néppárt ezért
– közölte az alakulat elnöke.
Csomortányi szerint a megoldatlan területviták, a megyehatárok, a Bákó és Neamț megyékben található, tulajdonosaiknak vissza nem adott területek helyzetének rendezését nem lehet tovább halogatni. Újságírói kérdésre azt mondta, fontos, hogy akik a dormánfalviak által május 17-re tervezett emlékműavatási ünnepség napján a helyszínre látogatnak, ne hagyják magukat provokálni.
– érvelt az elnök, aki úgy értékelt: a román fél, akárcsak az elmúlt száz évben, helyzetteremtő lépéseket tesz, amelyekhez csak alkalmazkodni lehet.
Részletes tájékoztatást kért a román védelmi minisztertől Viorica Dăncilă miniszterelnök az úzvölgyi katonatemető helyzetéről. Ezt maga a miniszterelnök közölte pénteken, újságírói kérdésre válaszolva a dél-romániai Nucet községben.
Zakariás Zoltán, a Hargita megyei önkormányzat EMNP-frakciójának vezetője kiemelte, kármentési próbálkozás zajlik az ügyben,
Úgy értékelt, több hivatal és hatóság mulasztása járult hozzá a mostani helyzet kialakulásához, a Hargita megyei önkormányzattól a néppárti frakció az összes ide vonatkozó korábbi dokumentumot kikérte. Mivel Hargita Megye Tanácsának a két település közötti tulajdonvitába nincs beleszólása, egy
– jelentette ki. Kérdésünkre, hogy a felállított betonkeresztek és az új emlékmű eltávolítását komolyan gondolhatja-e bárki, Zakariás úgy válaszolt, az építkezés felfüggeszthető, és amennyiben a jogi eljárás sikerrel jár, és bizonyítást nyer, hogy engedély nélkül, eltulajdonított területen történt, akkor elképzelhető a bontás is.
Levélben kérte Kelemen Hunor, RMDSZ-elnök Viorica Dăncilă miniszterelnököt, hogy az ügy tisztázásáig közigazgatási úton állítsa le az úzvölgyi katonatemető átalakítását.
Nagyszabású ünnepségen avatnak román katonai emlékművet az úzvölgyi sírkertben. A második világháborúban elesett magyar és német katonák, illetve civilek emlékére állított fakeresztek mellé már számos betonkeresztet állítottak, illetve egy nagyobb emlékművet is emeltek.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
4 hozzászólás