
Zakariás Zoltán és Csomortányi István Csíkszeredában
Fotó: Gábos Albin
Jól előkészített, állami segítséggel történt magyarellenes provokációnak nevezte az úzvölgyi haditemetőben a dormánfalviak által elkezdett emlékmű- és keresztállítást Csomortányi István. Az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke szerint ők jogi úton igyekeznek rendezni a helyzetet, más megoldást nem látnak.
2019. május 06., 17:072019. május 06., 17:07
2019. május 08., 16:232019. május 08., 16:23
Az EMNP vezetője hétfői csíkszeredai sajtótájékoztatóján úgy értékelt, hogy az utóbbi hónapokban észlelt magyarellenes lépések – Szilágy megyei sírgyalázások, magyar feliratok mázolása, a magyar zászló felgyújtásának kísérlete Nagyváradon, a marosvásárhelyi római katolikus középiskola létrehozásának illetve birtoklevelek megtámadása a bíróságon – sorába illeszkedik az úzvölgyi temető elleni fellépés. Utóbbi állami segítséggel, a védelmi minisztérium támogatásával történt, annak ellenére, hogy a terület közigazgatásilag Csíkszentmártonhoz tartozik,

Teodor Meleşcanu román külügyminiszter közbenjárását kérte az úzvölgyi katonatemető ügyében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter – közölte a tárca hétfőn az MTI-vel.
Emlékeztetett, a munkálatokhoz a Bákó megyei tanács főépítészi hivatala kellett volna építési engedélyt kiadjon, ennek azonban nincs nyoma. A Néppárt ezért
– közölte az alakulat elnöke.
Csomortányi szerint a megoldatlan területviták, a megyehatárok, a Bákó és Neamț megyékben található, tulajdonosaiknak vissza nem adott területek helyzetének rendezését nem lehet tovább halogatni. Újságírói kérdésre azt mondta, fontos, hogy akik a dormánfalviak által május 17-re tervezett emlékműavatási ünnepség napján a helyszínre látogatnak, ne hagyják magukat provokálni.
– érvelt az elnök, aki úgy értékelt: a román fél, akárcsak az elmúlt száz évben, helyzetteremtő lépéseket tesz, amelyekhez csak alkalmazkodni lehet.

Részletes tájékoztatást kért a román védelmi minisztertől Viorica Dăncilă miniszterelnök az úzvölgyi katonatemető helyzetéről. Ezt maga a miniszterelnök közölte pénteken, újságírói kérdésre válaszolva a dél-romániai Nucet községben.
Zakariás Zoltán, a Hargita megyei önkormányzat EMNP-frakciójának vezetője kiemelte, kármentési próbálkozás zajlik az ügyben,
Úgy értékelt, több hivatal és hatóság mulasztása járult hozzá a mostani helyzet kialakulásához, a Hargita megyei önkormányzattól a néppárti frakció az összes ide vonatkozó korábbi dokumentumot kikérte. Mivel Hargita Megye Tanácsának a két település közötti tulajdonvitába nincs beleszólása, egy
– jelentette ki. Kérdésünkre, hogy a felállított betonkeresztek és az új emlékmű eltávolítását komolyan gondolhatja-e bárki, Zakariás úgy válaszolt, az építkezés felfüggeszthető, és amennyiben a jogi eljárás sikerrel jár, és bizonyítást nyer, hogy engedély nélkül, eltulajdonított területen történt, akkor elképzelhető a bontás is.

Levélben kérte Kelemen Hunor, RMDSZ-elnök Viorica Dăncilă miniszterelnököt, hogy az ügy tisztázásáig közigazgatási úton állítsa le az úzvölgyi katonatemető átalakítását.

Nagyszabású ünnepségen avatnak román katonai emlékművet az úzvölgyi sírkertben. A második világháborúban elesett magyar és német katonák, illetve civilek emlékére állított fakeresztek mellé már számos betonkeresztet állítottak, illetve egy nagyobb emlékművet is emeltek.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
4 hozzászólás