A csíki falvakban más-más módon oldják meg a őrszolgálatot
Fotó: Farkas Tamás
Minden községben kötelező az őrszolgálat megszervezése, a falvak utcáit azonban már nem őrizhetik önjelölt „bakterek”, hanem őrző-védő cégekkel vagy őrszolgálatra szakosodott személyekkel kell szerződést kötniük az önkormányzatoknak. Az őrszolgálat milyensége és ára azonban jelentősen eltér: miközben egyes településeken a szolgáltatás ingyenes a lakók számára, máshol éves illetéket fizetnek a helybéliek.
2018. március 08., 10:342018. március 08., 10:34
A védelem minősége és a lakók által erre a szolgáltatásra befizetett illetékek között is jelentős különbségek figyelhetők meg – derült ki az éjszakai őrszolgálat megszervezésével kapcsolatos csíki körképünkből.
A törvény első, 2014 márciusáig érvényes formája szerint az őrszolgálatot többféleképpen is megszervezhette az önkormányzat: erre szakosodott cégekkel való szerződéskötés által, saját alkalmazott foglalkoztatásával, illetve
Utóbbi során, amit egyébként bakter-rendszerként is emlegettek, az egyes települések lakói felváltva őrizték a falu utcáit éjszakánként. A bakterek tulajdonképpen a község biztonsága, nyugalma és vagyona felett őrködtek, szolgálatukért pedig úgynevezett „bakter-adót” fizettek a helybéli lakosok. A lakossági őrzést azonban 2014 márciusában megszüntették, az említett 333-as törvény újraközölt változatában már nem szerepel ez az őrzési lehetőség.
Sokszor két embernek kellene lefödnie egy egész falut. Bővíteni kellene a szolgáltatást
Fotó: Kristó Róbert
Az őrzés módját tanácsi határozatban állapítják meg, miután egyeztettek a lakossággal. A törvény kitér arra is, hogy az őrszolgálat költségeit, illetve az ehhez szükséges felszerelést a helyi költségvetésből kell biztosítani, ám
A csíki községekben mindkettőre van példa.
Csíkszentgyörgyön már mintegy 15 éve, hogy egy őrző-védő céget bízott meg az önkormányzat az őrszolgálat ellátásával – tudtuk meg György József polgármestertől. Mint mondta, a régi lakossági rotációs rendszer nem volt megfelelő, hiszen több alkalommal is vita alakult ki miatta. „Volt rá példa, hogy valaki akkor volt beosztva az éjszakai őrségre, amikor munkába kellett mennie, illetve a kisebb falvakban gyakran kerültek sorra ugyanazok a személyek, az ilyen esetek pedig nézeteltéréseket szültek a lakók és az önkormányzat között. Arról nem is beszélve, hogy a céggel kötött szerződés által felelősségre is lehet vonni a szolgálatot teljesítőket, ám korábban a lakókat nem igazán lehetett. A mostani rendszer bevált, jól működik, és szerencsére nem is voltak problémák a községben.
– emelte ki a polgármester.
Szintén ingyenes az őrszolgálat a lakók számára a Kászoni-medencében: az öt településből álló községben is egy őrző-védő cég alkalmazottai járőröznek éjszakánként – mondta érdeklődésünkre András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere. „A cég dönti el, hogy mikor, hol és hány személlyel járja a falvakat, de ki kell emelni, hogy nehézséget jelent nálunk a nagy terület, hiszen öt falut kell körbejárjanak.
Ez így is marad addig, amíg esetleg rá nem kényszerülünk, hogy bevonjuk a lakosságot is” – húzta alá András.
Csíkszentdomokoson kettős őrszolgát működik, az önkormányzattal szerződésben álló őrző-védő cég mellett ugyanis a 2015-ben alapított
– számolt be megkeresésünkre Karda Róbert domokosi polgármester, a polgárőrség alapítója és korábbi vezetője. „Az őrző-védő céggel évek óta szerződést kötöttünk, amint ezt a törvény előírja, majd megalakult a polgárőrség, amellyel nagyon meg vagyok elégedve.
A lakosság aktív részvétele nélkül ugyanis nem lehet megfelelő közbiztonságot kialakítani. Ha annyit sem lehet megértetni velük, hogy legalább a saját kapujukat zárják be éjszakára, akkor a település vezetőségétől sem lehet elvárni, hogy 2300 háztartásra vigyázzon éjszakánként” – nehezményezte a polgármester, akitől azt is megtudtuk, hogy
A másik polgárőrséggel rendelkező csíki település, Csíkszenttamás lakói sem fizetnek az őrszolgálatért, hiszen a településen az önkéntes tűzoltók látják el ezt a feladatot is – magyarázta érdeklődésünkre Kedves Róbert polgármester. Elmondása szerint
„Négy önkéntes tűzoltó tevékenykedik az önkormányzat alkalmazásában, ez a rendszer pedig bevált, nem voltak problémák a településen. Mivel a tűzoltók alkalmazottak, a bérük részét képezi az őrszolgálat is, ezért a lakók nem fizetnek semmit” – zárta a polgármester.
Van ahol külön fizetnek az őrszolgálatra a lakók, van ahol nem terhelik őket ezzel az illetékkel
Fotó: Kristó Róbert
Az említettek mellett vannak olyan csíki községek is, ahol a lakók éves díjat fizetnek az őrszolgálatért. Csíkszentkirályon például
– ismerte el Székely Ernő polgármester. „Az önkormányzat egy őrző-védő céggel kötött szerződést, ez így van azóta, amióta megszüntették a bakteri munkakört. Hatékonyabb a szolgáltatás, ha idegenek végzik, és meg is vagyunk elégedve vele, hiszen nem voltak problémáink, de még bővíteni kellene.
– hangsúlyozta Székely.
Pénzbe kerül a lakóknak az őrszolgálat Gyimesközéplokon is, ahol ráadásul még a szolgáltatás minősége is hagy kívánnivalót maga mögött – ismertette kérdésünkre a község helyzetét Gergely Károly polgármester.
Nemrég kaptunk egy ajánlatot a cégtől arra vonatkozóan, hogy biztosítanának egy autót is a jövő hónaptól, ami megkönnyítené a munkát. Ez a két személy ugyanis kevés egy ilyen nagy községben, de az a nagy problémánk, hogy az emberek sem szeretnének többet fizetni.
– sorolta a polgármester.
– nyilatkozta lapunknak Péter Lukács polgármester, aki azt is elmondta, hogy az önkormányzat nem kötött szerződést őrző-védő céggel.
A lakók sem szeretnének többet fizetni, főleg így, hogy látják a szolgáltatás minőségét” – részletezte Péter. Hozzátette, jelenleg 12 lejbe kerül az őrszolgálat egy évre személyenként, ebbe pedig minden csicsói lakcímmel rendelkező személy beletartozik, így a gyerekek is.
Úgy érvelt, hogy realista emberként tisztában van a jelenlegi politikai helyzettel, és tudja, mikor kell visszalépni.
Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.
Utcán élőket, roma gyerekeket, nehéz sorban élő időseket és a hajléktalanszálló lakóit keresték fel a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi önkéntesei a 24 órás jótékonysági maratonon.
Több mint két évtized után még mindig képes újat mutatni a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivál.
Ködre kell számítani hétfőn éjfélig a csíkszéki és gyergyószéki térségekben, emiatt a látótávolság akár 50 méter alá is csökkenhet – közli a Hargita megyei tűzoltóság, amely sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki az időjárási viszonyok miatt.
Már szervezkednek a sepsi- és orbaiszéki motorosok, hogy idén is változatosan összeállított ajándékcsomagokkal lepjenek meg csaknem háromezer gyereket. Hogy a Mikulás puttonya tele legyen, ahhoz a közösség segítségére is szükség van.
Megrázó felvételt tettek közzé a napokban, sokkolva az internet és a közutak népét: egy szabálytalan előzés csak hajszál híján nem fordult katasztrófába.
17 méter magas lucfenyőt állítottak fel Csíkszereda ünnepi karácsonyfájaként a városi parkban hétfőn – adta hírül Facebook-oldalán Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
A kormány tartalékalapjából érkezett 895 ezer lej felhasználásáról döntöttek és a városi ügyintézéseket segítő új projekteket is elindítottak Gyergyószentmiklóson, többek között ezekről döntöttek a hétfőn tartott rendkívüli önkormányzati ülésen.
A hét első felében a sokévi átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre lehet számítani országszerte, aztán lehűl a levegő, és hasonlóan alakul az időjárás a jövő héten is. Csapadék is több alkalommal várható a november 18. és december 1. közötti időszakban.
szóljon hozzá!