Abásfalvának sikerült páratlan népi építészeti értékeket megőriznie
Fotó: Márton Ildikó
Abásfalva azon ritka udvarhelyszéki falvak közé tartozik, amelynek – viszonylagos elszigeteltségének köszönhetően – sikerült páratlan népi építészeti értékeket megőriznie, archaikus faluképe szinte teljesen megmaradt.
2025. február 24., 18:052025. február 24., 18:05
2025. február 26., 08:452025. február 26., 08:45
Márton Ildikó építész felismerve ezt az értéket, évek óta foglalkozik azzal, hogy felhívja a figyelmet az egyedien értékes épített állomány megőrzésének fontosságára. Az abásfalvi és homoródkeményfalvi felmenőkkel rendelkező építész nagy figyelmet fordít az értékes településszövetre, a fennmaradt kőházakra, csűrsorokra, a bennvalókat, belső kerteket körbevevő kerítésekre, kapukra, amelyek
Az építész jelenleg a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa, kutatásának fő célja a homoródmenti épített örökség feltérképezése és bemutatása a szakma és a helyi közösség számára, lehetőséget teremtve a házak megtartására és az alapértékei szerinti használatára, különös tekintettel az unitárius egyházi örökség értékeire.
A falukép megtartásához nagymértékben hozzájárult László János székelyudvarhelyi vállalkozó is, a falu szülötte, aki saját szülői házának utcájában több másik házat is megvásárolt és felújított.
Nemrégiben egy újabb lelkes csapat döntött úgy, hogy szakmai tudásával hozzájárul a faluban zajló értékmentéshez. Nagy Kristóf és Horváth Kalliszta, a Győri Széchenyi István Egyetem Építész- Építő- és Közlekedésmérnöki Karának építészhallgatói megtalálták azt a lehetőséget, tanáraik segítségével, melynek révén meg tud valósulni egy nyári építőtábor Abásfalván.
A felújítás előtt álló Horváth-ház
Fotó: Márton Ildikó
A tervezés előtti helyszíni szemle egy színvonalas szakmai találkozóvá formálódott magyarországi és helyi építészek bevonásával, így
A találkozó mellé teljes erővel odaálltak a helyi közösség képviselői, így a fiatalok pozitív élményekkel gazdagodva térnek haza. A közösség tagja, László János, továbbra is nagylelkűen segíti a helyi közösség Abásfalváért tett erőfeszítéseit. A győri diákok az úgynevezett Horváth-ház udvarán – mely szintén László János adománya révén lehet most tervezési téma – fognak építeni egy fedett találkozóteret és ennek a tervezési fázisa zajlik most.
A győri építészhallgatók mellett a Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Kar tájépítész hallgatói is bekapcsolódtak a projektbe. A fiatalok és tanáraik együtt érkeztek Abásfalvára a hétvégén, ahol egy rövid helyszíni bejárás alkalmával ismerkedtek a homoródmenti falu építészeti értékeivel. A beszélgetések során
A falu beszolgáló unitárius lelkésze, Andorkó Attila és a helyi közösség képviselői is részt vettek ebben a munkában.
Múlt és jelen közötti képeznek hidat a fennmaradt házak
Fotó: Márton Ildikó
A szombati helyszíni szemle során több szempontból is megközelítették a júliusra tervezett építkezést, figyelembe véve a helyi igényeket, helyszíni adottságokat és a kivitelezés lehetőségeit.
„Az is izgalmas ebben, hogy az alkotói szabadság révén még nem is tudjuk a nevét a készülő építménynek, amit terveznek, és amikor kérdezték a fiatalok, miként induljon el a tervezés, akkor úgy fogalmazott a beszolgáló lelkész, Andorkó Attila, hogy: határ a csillagos ég. A fiatalokat arra is biztatják, hogy a saját építészeti vénájukat csillogtassák meg egy kicsit.
– mesélte Márton Ildikó a hétvégi találkozóról.
Kiemelten fontos sokaknak az egyedien értékes épített állomány megőrzése
Fotó: Márton Ildikó
Amikor arról kérdeztem, mit jelent számukra mindez, elmondta, hogy ez a reményről szól, hogy adott egy összetartó közösség, amibe szervesen bekapcsolódnak a fiatal családok, akik oda járnak haza és keresik a kapcsolatot, a kötődést a saját gyökereikkel. Az értékteremtés folytonossága így talán további tud adódni és további generációkon át is fenn tud maradni.
Most tehát még a tervezési fázisban van az építkezés, a hétvégén idelátogató győri építész- és építőmérnök hallgatóknak, illetve a marosvásárhelyi tájépítészhallgatóknak pedig adott a kihívás, hogy olyat gondoljanak ki, amit fel is tudnak építeni, ugyanis a nyári építőtábor során a kivitelezés is majd az ő feladatuk lesz.
mely talán követendő például szolgálhat több másik településnek is, ahol fellelhető hasonló érték.
Ahogy Ildikó fogalmaz pályázatának bemutatójában: „Az egyedien értékes épített állomány felfokozott mértékben veszti el egységes arculatát és egykori időtállónak vélt gondolatvilágát. Rögzítése lehetőséget teremthet az egykori magas minőségű építési kultúra üzenetének továbbadására”.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
szóljon hozzá!