Tanulás otthon. Nem mindig értenek egyet a szülők a pedagógusokkal, és ennek sokszor hangot is adnak
Fotó: Veres Nándor
Manapság a szülők egyre inkább próbálnak beleszólni a pedagógusok munkájába, sokszor még a szakmaisággal kapcsolatosan is véleményt alkotnak – avattak be a megkérdezett oktatásban dolgozók.
2019. január 11., 20:302019. január 11., 20:30
„Régebben a szülő partnere volt a tanítóknak, tanároknak, nem az ellensége, mint napjainkban. Természetesen nem minden szülő, de egyre többen” – mesélte tapasztalatait érdeklődésünkre egy vidéki pedagógus. Mint mondta, a jelenség vidéken még nincs annyira elterjedve, viszont a kollégáitól hallottak alapján a városi tanintézményekbe egyre jobban begyűrűzik ez a mentalitás. Példaként a több székelyföldi városban is működő olyan típusú oktatási formákat említette, ahol a szülők anyagiakkal is hozzájárulnak az oktatás minőségének szinten tartásához.
Olyat is hallottam a kollégáimtól, hogy ezekben az osztályokban a szülők mondják meg, milyen leckék lennének szükségesek és milyenek nem, vagy úgy általában mire is kellene fektetnie a hangsúlyt az oktatónak” – magyarázta. Holott – folytatta – a szülőknek mégiscsak meg kellene bízniuk a pedagógusokban, hiszen szakmailag ők vannak felkészítve arra, hogy miként kell tanítani, illetve milyen tananyagrészek szükségesek gyerekeik oktatásához.
„Van egy olyan szülői réteg, amely bizony elég gyakran véleményt nyilvánít, szinte naponta. Nemcsak az iskolai oktatás menetéről, hanem a szakmaiságról is. Nem volt ez mindig így, de manapság egyre többször előfordul” – fogalmazott a téma kapcsán László Károly iskolaigazgató. Rámutatott,
sokszor a felmérők eredményeit is felülbírálnák, de olyan is van, hogy a házi feladatokat szólják meg. „Nyilván nagyon fontos, hogy a pedagógus tartsa a kapcsolatot a szülőkkel, hiszen az oktatás három szereplőn múlik, a gyereken, az oktatón és természetesen a szülőn. Viszont szakmai alapon véleményt nyilvánítani annak a tanítónak, illetve tanárnak a munkájáról, akit erre készítettek fel, nem tartom helyénvalónak” – vélekedett.
Egy lapunknak nyilatkozó szülő elmesélte, tud olyan román nyelv és irodalom szakos pedagógusról, aki azért nem vállalta másodjára az osztályfőnökséget, mert
Egy másik szülő viszont arról számolt be, hogy amikor előkészítő osztályba íratta gyerekét, a tanévkezdő szülőértekezleten a tanítónő a szülői közösség előtt leszögezte, ő tudja, miként kell oktatni a gyerekeket, ezért nem vár el tanácsokat. A szülők pedig megelőlegezték neki a bizalmat, és azóta sincs ilyen jellegű gond az osztályban.
Amióta az internetnek és a szakirodalomnak köszönhetően bárki számára bármi hozzáférhető, sokkal többeknek van kiforrott véleményük, nincs ez másként a közoktatással sem. Manapság a szülőknek határozott álláspontjuk van azzal kapcsolatban, ami az iskolában történik – emelte ki lapunknak Antal Gabriella nevelési tanácsadó és szociálpedagógus. Hangsúlyozta, az iskola vezetőségének és pedagógusközösségének nyitottnak kell lennie a szülőkkel való kommunikációra, amire lehetősége van a fogadóórák vagy szülői értekezlet keretében. Ugyanakkor az ő tapasztalatai is azt támasztják alá, hogy
Csíky Csengele, a Romániai Magyar Szülők Szövetségének elnöke szerint a szülőknek nincs beleszólási joguk abba, ami nem az ő szakterületük. Magyarán: a pedagógusra kell hagyni, hogy miként oktatja a gyereket. A marosvásárhelyi szülő ugyanakkor elmondta, természetesen előfordul a szóban forgó jelenség, de nem tartja általánosnak.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
7 hozzászólás