Tanulás otthon. Nem mindig értenek egyet a szülők a pedagógusokkal, és ennek sokszor hangot is adnak
Fotó: Veres Nándor
Manapság a szülők egyre inkább próbálnak beleszólni a pedagógusok munkájába, sokszor még a szakmaisággal kapcsolatosan is véleményt alkotnak – avattak be a megkérdezett oktatásban dolgozók.
2019. január 11., 20:302019. január 11., 20:30
„Régebben a szülő partnere volt a tanítóknak, tanároknak, nem az ellensége, mint napjainkban. Természetesen nem minden szülő, de egyre többen” – mesélte tapasztalatait érdeklődésünkre egy vidéki pedagógus. Mint mondta, a jelenség vidéken még nincs annyira elterjedve, viszont a kollégáitól hallottak alapján a városi tanintézményekbe egyre jobban begyűrűzik ez a mentalitás. Példaként a több székelyföldi városban is működő olyan típusú oktatási formákat említette, ahol a szülők anyagiakkal is hozzájárulnak az oktatás minőségének szinten tartásához.
Olyat is hallottam a kollégáimtól, hogy ezekben az osztályokban a szülők mondják meg, milyen leckék lennének szükségesek és milyenek nem, vagy úgy általában mire is kellene fektetnie a hangsúlyt az oktatónak” – magyarázta. Holott – folytatta – a szülőknek mégiscsak meg kellene bízniuk a pedagógusokban, hiszen szakmailag ők vannak felkészítve arra, hogy miként kell tanítani, illetve milyen tananyagrészek szükségesek gyerekeik oktatásához.
„Van egy olyan szülői réteg, amely bizony elég gyakran véleményt nyilvánít, szinte naponta. Nemcsak az iskolai oktatás menetéről, hanem a szakmaiságról is. Nem volt ez mindig így, de manapság egyre többször előfordul” – fogalmazott a téma kapcsán László Károly iskolaigazgató. Rámutatott,
sokszor a felmérők eredményeit is felülbírálnák, de olyan is van, hogy a házi feladatokat szólják meg. „Nyilván nagyon fontos, hogy a pedagógus tartsa a kapcsolatot a szülőkkel, hiszen az oktatás három szereplőn múlik, a gyereken, az oktatón és természetesen a szülőn. Viszont szakmai alapon véleményt nyilvánítani annak a tanítónak, illetve tanárnak a munkájáról, akit erre készítettek fel, nem tartom helyénvalónak” – vélekedett.
Egy lapunknak nyilatkozó szülő elmesélte, tud olyan román nyelv és irodalom szakos pedagógusról, aki azért nem vállalta másodjára az osztályfőnökséget, mert
Egy másik szülő viszont arról számolt be, hogy amikor előkészítő osztályba íratta gyerekét, a tanévkezdő szülőértekezleten a tanítónő a szülői közösség előtt leszögezte, ő tudja, miként kell oktatni a gyerekeket, ezért nem vár el tanácsokat. A szülők pedig megelőlegezték neki a bizalmat, és azóta sincs ilyen jellegű gond az osztályban.
Amióta az internetnek és a szakirodalomnak köszönhetően bárki számára bármi hozzáférhető, sokkal többeknek van kiforrott véleményük, nincs ez másként a közoktatással sem. Manapság a szülőknek határozott álláspontjuk van azzal kapcsolatban, ami az iskolában történik – emelte ki lapunknak Antal Gabriella nevelési tanácsadó és szociálpedagógus. Hangsúlyozta, az iskola vezetőségének és pedagógusközösségének nyitottnak kell lennie a szülőkkel való kommunikációra, amire lehetősége van a fogadóórák vagy szülői értekezlet keretében. Ugyanakkor az ő tapasztalatai is azt támasztják alá, hogy
Csíky Csengele, a Romániai Magyar Szülők Szövetségének elnöke szerint a szülőknek nincs beleszólási joguk abba, ami nem az ő szakterületük. Magyarán: a pedagógusra kell hagyni, hogy miként oktatja a gyereket. A marosvásárhelyi szülő ugyanakkor elmondta, természetesen előfordul a szóban forgó jelenség, de nem tartja általánosnak.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Rajzpályázatot hirdetnek a külhoni és magyarországi középiskolások, középfokú oktatási intézményekben tanuló diákok számára Magyarok a Kárpát-medencében címmel. A legjobb alkotások tulajdonosait értékes nyereményekkel jutalmazzák.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban május 15-én, csütörtökön 15 órakor nyílik meg a Kós 140 – Kós Károly műhelye című kiállítás, amelynek alapjául a 2024-ben Budapesten, a Műcsarnokban megrendezett, azonos című tárlat szolgál.
7 hozzászólás