A Szentegyházi Filharmónia koncertjén egy tűt sem lehetett leejteni
Fotó: Boda L. Gergely
Bármilyen előadásról vagy rendezvényről legyen szó, egy ideje nem népesül be a marosvásárhelyi Kultúrpalota karzata. Az intézmény jelenlegi vezetője, Fülöp Tímea azt állítja, hogy a tizennyolc évvel ezelőtti elődei nyolcszáz helyett mindössze hatszáz férőhelyre igényeltek tűzvédelmi engedélyt.
2017. szeptember 28., 15:182017. szeptember 28., 15:18
Nem csak az idősebb vagy a középkorú nemzedék emlékszik azokra a színházi előadásokra, kabarékra, koncertekre, megemlékező műsorokra, vagy akár iskolai gólyabálokra, amikor a marosvásárhelyi Kultúrpalota nyolcszáz férőhelyes nagyterme kicsinek bizonyult. Egy tűt nem lehetett leejteni, a közönség egy része állva vagy a lépcsőre lekuporogva követte az előadást.
Van, amikor a földszint, páholy és második emelet a maga hatszáz ülőhelyével bőségesen elegendőnek bizonyul, máskor, pótszékek elhelyezésével, állójegyek eladásával még egy picit lehet ezen toldani. Akadnak viszont esetek, amikor a csilláron is néző lógna, ilyenkor viszont kimondottan bosszantó, hogy a harmadik emeleti széksorok nem vehetők igénybe.
A Maros Megyei Múzeum részlegeként működő Kultúrpalota osztályvezetője, a tisztségét néhány hónapja betöltő Fülöp Tímea, mint mondja, egy adott helyzetet örökölt. Azzal viszont tisztában van, hogy a bukaresti Colectiv-tragédia óta a tűzoltóság sokkal szigorúbban viszonyul a szabályok áthágásához. Az új intézményvezető szerint ez azonban nem okoz különösebb gondot; a harmadik emeleti karzat is bármikor megtekinthető, hisz nyitva áll a látogatók előtt. Előadásokon azonban a tűzoltósági megszorítás miatt kénytelenek lezárni.
– fejtegeti az új igazgató. Fülöp Tímea a pohár tele részére is kitér: a harmadik emelet tehermentesítése által az épület állagát is sikerül jobban kímélni.
Fülöp Tímea: ritka az az esemény, amikor nyolcszáz ülőhely kellene
Fotó: Boda L. Gergely
Keresztes Géza, a palota restaurálásán dolgozó műépítész szerint nem kell tartani statikai gondoktól, ilyen jellegű problémák soha fel nem merültek. A szakember a tűzoltók túlzott aggályait sem érti, főként azok után, hogy néhány éve sikerült megnyitni az épület túlsó szárnyában helyet kapó megyei könyvtár felé vezető ajtókat. Addig, évtizedeken keresztül a két részleg jóformán nem kommunikált, hisz az összekötő folyosókon raktárakat alakítottak ki, az ajtókat pedig bedeszkázták.
Megkeresésünkre Cristian Virag, a tűzoltóság sajtószóvivője cáfolta, hogy bármilyen korlátozó intézkedésre szólították volna fel a palota vezetőségét. Szerinte, a megfelelő tűzvédelmi előírások betartásával, a nagyterem valamennyi ülőhelye használható.
– állítja. A Kultúrpalota archívumaiban lévő okiratok viszont egyébről tanúskodnak. Amint Fülöp Tímea is megerősíti, valóban nem a tűzoltók akadékoskodásán múlott a kétszáz férőhely kiiktatása. Mint mutatja, 1999-ben a régi vezetőség nyolcszáz helyett mindössze hatszáz férőhelyre igényelte a tűzvédelmi engedélyt.
„Az más kérdés, hogy a 2015-ös bukaresti tragédiáig ezt senki nem vette komolyan, de az engedélyek alapján mi nem kockáztathatunk” – szögezi le.
Jelen helyzetben úgy tűnik, legalábbis a koncertterem esetében, hogy a palota megálmodója, Marosvásárhely száz évvel ezelőtti polgármestere, Bernády György szinte hiába szorgalmazta a harmadik emelet felhúzását. Köztudott ugyanis, hogy a budapesti Komor Marcell és Jakab Dezső műépítész páros eredetileg kétemeletesre tervezte a vásárhelyi cifrapalotát.
Az Amerikába utazó városatya azonban a hajóról írt levelében üzente meg helyettesének, Hofbauer Aurélnek, hogy a főépítész és a pénzügyi bizottság hozzájárulásával még egy emeletet terveztessen a már épülő Kultúrpalotára. Bernády nem kimondottan a nagyterem kapacitásának növelése miatt szorgalmazta a harmadik emelet felhúzását, hanem azért, hogy helyet biztosítson a múzeum és a zeneiskola termeinek.
– írta Bernády. Ötletét nem fogadták örömmel: újratervezést, többletkiadást, plusz munkát igényelt. Komor és Jakab viszont azért is aggódott, hogy három emelettel a Kultúrpalota magasabb lesz a már korábban befejezett Városházánál, így az utóbbi veszít tekintélyéből. A sűrű levélváltás eredményeképpen, 1911 szeptemberére, amikor éppen a második emelet falazása kezdődött, mégis elkészült az újabb terv a bővített homlokzattal.
Az 1778-ban épült milánói Scala ma is úgy fogadhatja mind a kétezer harminc férőhelyére a nagyérdeműt akárcsak egy vagy két évszázaddal ezelőtt. Az olaszok nem tartanak a tömegszerencsétlenségtől, még akkor sem, ha büszkeségük, a Scala éppen egy tűzvésznek köszönheti létét. A milánói operaház ugyanis Mária Terézia utasítására a két évvel azelőtt leégett Teatro Regio Ducale helyett épült. A jóval újabb bécsi állami operaházat, a Staatsopert is csak az 1945-ös légitámadások viselték meg. A világháború utáni restaurálás során nem építettek újabb lépcsőházat, mégis használható mind a kétezer kétszáz férőhelye.
– nyomatékosítja a tűzoltóság álláspontját Cristian Virag. Fülöp Tímea szerint Marosvásárhelyen is lehet változtatni a helyzeten: ehhez mindössze új, nyolcszáz férőhelyre érvényes működési engedély kibocsátását kell igényelni a tűzoltóságtól.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!