Egy beruházás útja a „kampányálmoktól” az elszámolásig

Szabó Sámuel, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala fejlesztési és beruházási igazgatóságának vezetője •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Szabó Sámuel, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala fejlesztési és beruházási igazgatóságának vezetője

Fotó: Erdély Bálint Előd

Miért „tökölnek” olyan sokáig, esetenként éveken át az önkormányzatok egy-egy beruházás papírozásával és kivitelezésével? – merül fel a kérdés az adófizetőkben, olykor jogosan. Nos, egy terv útja a megvalósításig valóban hosszadalmas, ennek lépéseit Szabó Sámuellel, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal fejlesztési és beruházási igazgatóságának vezetőjével jártuk körbe.

Kozán István

2021. május 24., 22:112021. május 24., 22:11

2021. május 24., 22:132021. május 24., 22:13

„Egy beruházásnál az első és legfontosabb kérdés: megvizsgálni, hogy az adott közösségnek mire van szüksége. Ezeket az igényeket a politikusok általában a választási kampányok idején hosszasan felsorolják, olyankor magasra teszik a lécet” – vág rögtön a téma közepébe Szabó Sámuel, majd így folytatja: „van egy másik út is: nem azt nézzük, hogy mire van szüksége a közösségnek, hanem azt, hogy mire tudunk pályázni; ez esetben azonban előfordulhat az is, hogy országszerte sok helyen látunk olyan bezárt turisztikai irodákat, amelyek először és utoljára az avatás napján voltak nyitva”.

Melyik utat válasszuk?

Nyilván az első változat az ideális, cikkünk is ezt fogja körbejárni. A közösségi igényen alapuló beruházást abban az esetben a legegyszerűbb megvalósítani – érvelt a szakember –, ha a helyi költségvetésben van erre elkülönített pénzünk. Ugyanakkor a minisztériumok többségének honlapján is felsorolják azokat a pályázati lehetőségeket, amelyek érdekelhetik a helyi önkormányzatokat. A fejlesztési minisztérium esetében már jól ismertek az ún. PNDL-programok (Országos Vidékfejlesztési Program); ide tartozik a CNI, azaz az Országos Beruházási Táraság is, a maga pályázataival.

Idézet
Jelenleg az egyik legforróbb téma a fejlesztési minisztérium által immár hónapokkal ezelőtt bejelentett bölcsődeépítési program önkormányzatok számára: nagy érdeklődéssel várjuk a részleteket.

Az európai uniós pályázati lehetőségeket, az úgynevezett operacionális programokat (régiófejlesztés, humánerőforrás-fejlesztés, közigazgatás-fejlesztés) külön kell kezelnünk: ezek esetében az önkormányzatoknak szükségük van egy fejlesztési stratégiára, amelyek pontokban egybevágnak az országos fejlesztési stratégiával; így elkerülhető az, hogy az uniós pénzek rossz helyre menjenek. Ez a stratégiakikötés azonban oda vezet(het), hogy sok önkormányzat kényszerből összefércel egy-egy ilyen iratcsomót, mert enélkül nem pályázhat uniós forrásokra.

„Konkrét példa: Székelyudvarhely esetében meg kell nevezni azokat a problémapontokat, amelyek fejlesztésre szorulnak. Közlekedési szempontból egyik gócpont a Kőkereszt tér, a másik a városi zöldség- és gyümölcspiac. Utóbbi esetben meg kell oldani az odajutást és az onnan való elutazást, az ottani parkolást, a piactér korszerűsítését, esetleges befedését. Ezeket a kérdéseket mindenképp együttesen kell kezelni ahhoz, hogy látványos és valódi megoldást tapasztalhassunk. Azzal ugyanis nem oldottuk meg a kérdést, ha csak az árusok asztalait födtük be polikarbonáttal” – példálózott.

Miután tudjuk, hogy mit akarunk…

Visszatérve a beruházásra, első kérdés megvizsgálni azt, hogy megéri-e abba pénzt fektetni vagy sem. Ennek eldöntésére össze kell állítani egy megvalósíthatósági tanulmányt. „Sajnos, ez az a lépés, amit leginkább elhanyagolnak, illetve elnagyolnak országszerte. Ha viszont erre nem fektetünk hangsúlyt, akkor szörnyszülöttek jöhetnek létre. Magyarán:

Idézet
a költségbecsléseket nagyon tapasztalt szakembereknek kell elvégezniük, mert ez a számítás a projektet végigkíséri, annak befejezéséig. Ha tehát ez kezdetben rossz, akkor a leadott pályázatra kapott pénz esetenként nem lesz elég,

így saját forrásokat kell odacsoportosítani úgy, hogy azt előzetesen jóvá kell hagynia az önkormányzati képviselő-testületnek. Íme egy példa: tornateremépítés esetén fel kell mérni az igényt, hogy az adott iskolának mekkora tornateremre van szüksége. Ha ezt profi módon végezzük, rájöhetünk, hogy az adott iskolának nem is sportcsarnokot kell építtetnie, hanem csak egy kisebb méretű tornateremet, amelynek fenntartása később az iskola költségvetését nem fogja megterhelni” – magyarázta a fejlesztési és beruházási osztály vezetője.

Kezdődik a papírgyártás

Ha elkészült a megvalósíthatósági tanulmány, kérni kell az elvi engedélyeket (románul aviz), majd az urbanisztikai bizonylatot (azaz: városrendészeti szempontból nincs akadálya a beruházásnak). Ezek után az önkormányzat elé kerül a tervezett beruházás, amelyet a tanácsosok jó esetben elfogadnak.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

„Szerencsés esetben valamely állami intézménynél kapunk pénzt a tervünkre, ám az elbírálás sokszor nagyon elhúzódhat: három hónaptól akár évekig is eltarthat. Jó példa erre a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola épületének és a mellette lévő minifocipálya felújítási pályázatának elbírálása, amit 2018-ban nyújtottak be. Itt azonban az a gond, hogy a 2018-as költségbecslés már nem felel meg a 2021-esnek: időközben például jelentősen megdrágult az építőanyag.”

Azért húzódik az elbírálás, mert az uniós pályázatoknál több ellenőrzési szakasz van: adminisztratív ellenőrzés (minden papírt jól állítottak össze?), műszaki ellenőrzés (ez esetben Gyulafehérvárról érkezik a szakember) és pénzügyi ellenőrzés.

Ha mindezeken túljut a pályázat, az aktacsomag Gyulafehérvárról átkerül Bukarestbe az ún. előszerződéses szakaszba, amikor ismét átvizsgálják a fent már említett három szakaszt.

Szerződés-aláírás

Szerencsés esetben a megrendelő és a finanszírozó aláírja a szerződést, így következhet a közbeszerzési eljárás. Ez két szakaszból áll: a kiviteli terv leszerződése, majd a munkálatok leszerződése. „Előbbi tulajdonképpen egy lappangó szakasz, az az időszak, amikor látszólag nem történik semmi (ez legalább egy évet felemészt); ilyenkor zajlanak a különböző szolgáltatóktól való engedélyek beszerzése (például áram- és gázszolgáltató). Ha minden rendben megy, egy év után kezdődhet a közbeszerzési eljárás második szakasza, a munkálatok leszerződése, majd az első kapavágás pillanata is eljön.

Idézet
Kivitelezés alatt azonban megjelenhetnek az előre nem látható problémák, amelyek bonyodalmakat szülnek. Ilyenkor kell esetenként terveket módosítani, a mozgástér azonban sokszor nagyon behatárolt.

Ha jó a terv és ügyes a kivitelező, akkor a munkálat sétagalopp kell legyen. Egy félmillió eurós beruházás ideje azonban legalább másfél év, például a szombatfalvi nappali foglalkoztatóközpont kivitelezése” – fejtette ki.

Pénz és elszámolás

A munkálatra a pénzt a legtöbb esetben nem egy összegben és előre adják, hanem szakaszosan. Általában az az eljárás, hogy utólagos elszámolással finanszírozzák meg a beruházásokat. Ez kisebb munkálatoknál jól működik, ugyanis az önkormányzat saját pénzét használja; nagyberuházások esetében azonban már előleget kell felvenni, vagy duplaelszámolást készíteni. „Vagyis az önkormányzat benyújt egy előelszámolást, ami alapján adnak pénzt, amiből fizeti a beruházót. Később letesz egy második elszámolást is, azaz elszámol a kifizetett pénzzel, amit az első elszámolás alapján kapott.”

A minisztériumi elszámolás nem túl bonyolult: általában a polgármester vállalja, hogy a kért pénzt az érvényben lévő szabályok szerint fogják elkölteni. A kormánypénzek lehívását a nem túl bürokratikus elszámolás miatt szeretik is a polgármesterek.

„Ez azonban csak addig van így, amíg meg nem érkezik a számvevőszék – akár az elszámolás után másfél évvel –, és az elszámolás felét visszadobja.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Az európai uniós elszámolás teljesen másként működik: a közbeszerzés mellett az összes számlát, kifizetést, elkönyvelt aktát leellenőrzik; akárcsak azt, hogy valóban száz köbméter törtkövet használtak-e fel, ahogy a számlák alapján írják. Még azt is ellenőrzik, hogy a törtkövet olyan cégtől szerezték-e be, amelynek van minőségi bizonylata.

Idézet
Az uniós ellenőrzések tehát jóval bonyolultabbak, az elszámolások is sokkal hosszadalmasabbak irányukba, igaz, utólag az elszámolásokkal sem szoktak gondok lenni.

Ezeket egyébként nem is ellenőrzi a megyei számvevőszék, helyette egy másik szerv, az európai alapokat ellenőrző hatóság foglalkozik az uniós pénzekkel” – tudtuk meg Szabótól, aki végezetül egy pozitív fejleményre is felhívta a figyelmünket.

„Az elvárások szerencsére jó irányba változnak. Az első uniós pályázatoknál, még a kétezres években ugyanis egy-egy pályázat akár 2000 oldalnyi papírt is tartalmazott, amiből három példányt kellett legyártani. Ebből két példányt leadni, egyet pedig megtartani; ezek mindegyikét alá kellett íni és több pecséttel ellátni. A mostani időszak előnye, hogy egyetlen példánynak kell elkészülnie, a többi példány online marad” – zárta beszélgetésünket Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala fejlesztési és beruházási igazgatóságának vezetője.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 07., csütörtök

Egyre többen igényelnek fegyvertartási engedélyt Hargita megyében

Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.

Egyre többen igényelnek fegyvertartási engedélyt Hargita megyében
2024. november 07., csütörtök

Újra székelyföldi gyerekeknek tart előadást Nagy Csaba tárogatóművész

A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.

Újra székelyföldi gyerekeknek tart előadást Nagy Csaba tárogatóművész
2024. november 07., csütörtök

Érdekes fotókiállítások Székelyudvarhely szívében

Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.

Érdekes fotókiállítások Székelyudvarhely szívében
2024. november 07., csütörtök

Rég várt ajándékot ígér húsvétra a miniszterelnök

Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.

Rég várt ajándékot ígér húsvétra a miniszterelnök
2024. november 07., csütörtök

Április 1-je utáni villamosenergia-árakat említett a miniszter

Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.

Április 1-je utáni villamosenergia-árakat említett a miniszter
2024. november 07., csütörtök

Nem lesz víz ma Gyergyószentmiklós egy részén

A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.

Nem lesz víz ma Gyergyószentmiklós egy részén
Nem lesz víz ma Gyergyószentmiklós egy részén
2024. november 07., csütörtök

Nem lesz víz ma Gyergyószentmiklós egy részén

2024. november 07., csütörtök

Rendhagyó fotókiállítás nyílik a megyeháza földszinti kiállítóterében

Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.

Rendhagyó fotókiállítás nyílik a megyeháza földszinti kiállítóterében
2024. november 07., csütörtök

Csütörtökön és pénteken is forgalomkorlátozásra kell számítani Székelyudvarhely egyik főutcáján

Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Csütörtökön és pénteken is forgalomkorlátozásra kell számítani Székelyudvarhely egyik főutcáján
2024. november 06., szerda

„Valahányszor elmentünk az iskola mellett, mindig mondtunk egy Miatyánkot a feltámadásáért”

Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.

„Valahányszor elmentünk az iskola mellett, mindig mondtunk egy Miatyánkot a feltámadásáért”
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!