Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség két héttel ezelőtt járt a háromszéki prefektusi hivatalban és a prefektus lakásán
Fotó: Pinti Attila
A korrupcióellenes ügyészség házkutatását csak a családja és idős szülei miatt fájlalja Ráduly István, Kovászna megye prefektusa, akinek hasonló kivizsgálásokban uzoni polgármesterként már volt része. Igaz, akkor reggel hatkor nem kopogtattak az ajtóban a maszkosok.
2024. január 30., 19:382024. január 30., 19:38
2024. január 30., 19:422024. január 30., 19:42
Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) két héttel ezelőtti ellenőrző akciójának részleteiről is beszélt idei első sajtóértekezletén kedden Ráduly István, Kovászna megye prefektusa, akitől megtudtuk azt is, hogy egyelőre nem ismert a vizsgálat eredménye.
– ezek voltak a prefektus első gondolatai, amikor január 16-án reggel hatkor ébresztették a DNA brassói részlegének munkatársai bikfalvi otthonában.
Közleményt adott ki a Kovászna megyei kormányhivatal az intézményben kedden lezajlott hatósági vizsgálattal kapcsolatban. Mint írják, földterület-visszaszolgáltatás és a prefektúra épületében végzett felújítások ügyében nyomoztak az ügyészek.
A néhány maszkos kommandós kíséretében benyomuló DNA-nyomozók, miután bemutatták a házkutatási parancsot, felolvasták azon dokumentumok lajstromát, amelyeket keresnek és nyomban vallatóra fogták a prefektust.
„A hivatalban történt beruházásokra, egy ingatlan-visszaszolgáltatásra és a prefektúra épületének felmérésére vonatkozó dokumentumokat kerestek. Egészen pontosan
Én nem vagyok polgármester, aki döntéseket hoz. Amikor ugyanis hozzám kerül egy irat aláírásra, azt már három-négy osztályvezető előzetesen leellenőrizte. Lefoglalták a telefonomat, a laptopomat, rajta az egyetemi oktatói munkámhoz szükséges teljes dokumentációval és az összes digitális adathordozómat, köztük hét pendrive-ot is, de semmilyen papírt nem vittek el” – részletezte a prefektus.
Ezzel egy időben a prefektúrán és az intézmény egyik munkatársánál is házkutatás zajlott. A prefektus csak este kilenckor érkezett a kormányhivatalba, miután Bikfalván befejeződött a házkutatás. A munkahelyén addig Cosmin Boricean alprefektus tartotta a frontot. Innen minden, az említett ügyekkel kapcsolatos iratot magukkal vittek a hatóságiak.
„Úgy értettem, hogy egyelőre úgynevezett in rem kivizsgálás folyik, azaz azt vizsgálják, hogy egyáltalán történt-e valamilyen törvénybe ütköző cselekedet” – folytatta Ráduly, aki meggyőződését fejezte ki, hogy egyik kollégája sem követett el törvénytelenségeket a fenti ügyekben, azaz a közbeszerzések vagy az épület felértékelése folyamán.
A kormányhivatalban történt beruházások abszolút szükségesek voltak, a villanyhálózat a ’60–70-es évekből való volt, az alumíniumhuzalok nem bírták el, hogy a számítógépeket egyszerre kapcsolják be, vagy elektromos fűtőtesteket, esetleg légkondicionáló berendezéseket kapcsoljanak rá – érvelt a prefektus, aki ebben az állapotában örökölte meg az épületet, de
A befektetésekhez mindig sikerült pénzalapot szereznie a belügyminisztériumtól. A tetőzet és a homlokzat felújítását pedig egyenesen a bukaresti fölöttes szerv hagyta jóvá.
A Kovászna megyei csendőrfelügyelő társaságában számolt be a DNA-kivizsgálás eredményeiről a háromszéki prefektus
Fotó: Erdély András
A szóban forgó kézdialmási földterület kapcsán, amelyre vonatkozóan szintén dokumentumokat keresett a hatóság, Ráduly elmondta, csupán arról van szó, hogy meghallgatott egy személyt, akinek az volt a feltételezése, hogy földjének visszaszolgáltatása megfeneklett a prefektúrán, majd ezt követően felhívta az osztályvezetőt, hogy ellenőrizze, valóban ott vesztegelnek-e a papírok – és tovább nem is követte az esetet. Visszaszolgáltatási ügyekben egyébként a helyi földosztó bizottságok illetékesek, a döntéseiket pedig a kormányhivatal jogászai ellenőrzik.
A prefektúra épületének felértékelése Ráduly szerint azért volt szükséges, mert meg akarta vásárolni (az intézmény számára) az egykori tulajdonos, Szotyori-Nagy Áron tulajdonában levő 1/6 épületrészt. Volt ugyan egy 2016-ból származó felértékelés, azonban az már nem volt érvényes.
A prefektus szerint ennek hátterében az az incidens is állhat, amikor 2023 szeptemberében a magyar miniszterelnök főtanácsadója, Szili Katalin által a Fogolyán-emléktáblára elhelyezendő koszorúról a prefektúra szolgálatos csendőre eltávolíttatta a magyar nemzeti színű szalagot.
Kerekasztal-beszélgetést tartottak hétfőn este Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó és Kalmár Ferenc miniszteri különmegbízott részvételével Sepsiszentgyörgyön az európai őshonos nemzeti közösségek témájában. Az esemény nem volt incidensmentes.
„Nincs szó arról, hogy valakit, valamivel gyanúsítanának. Azt mondtam az alkalmazottaknak is, ne féljetek, dolgozzatok úgy, mint eddig, csak tízszer figyelmesebben” – mondta végső következtetésként a háromszéki prefektus. Ő maga úgy érzi, hogy
a házkutatást csak a családja, idős szülei miatt fájlalja. Egyébként hasonló kivizsgálásoknak uzoni polgármesterként már korábban is alanya volt is, csak akkor nem voltak házkutatások.
Havi előfizetés áráért vethetjük bele magunkat a Call of Duty legújabb részébe, még szebb lett a Playstation 4 egyik legjobban kinéző játéka, Xbox-konzolokra is megjelent egy korábbi Playstation-exkluzív cím.
Egy autóbusz és egy személyautó ütközött péntek este Máréfalvánál, a 13A országúton. A balesetnek két sérültje van.
Gyergyólibántelep közelében a 138-as megyei úton fa dőlt az úttestre péntek este, az érintett szakaszon kétsávos útlezárást léptettek érvénybe. Borszéken egy autóra dőlt egy fa – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Beköszöntött a tél csütörtökön Székelyföld-szerte, a legtöbb helyen meg is maradt a hótakaró. A kérdés most az, hogy meddig tart: várható-e újabb lehűlés, havazás.
Rendhagyó helyszínen, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal irattárában tartottak sajtótájékoztatót a Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása apropóján. A Franz Kafka A per című regényéből készült adaptációt november 26-án mutatják be.
Az erős fagyra és az intenzív fűtés lehetséges, de nemkívánatos következményeinek elkerülése érdekében a Kovászna megyei tűzoltóság fokozott odafigyelésre inti a lakosságot. Csak ezen a héten négy tűzesethez riasztották az egységeiket.
Minden cselekedetünk „ránk ragad”, ezért figyeljünk oda, hogy hogyan élünk és cselekszünk – talán ez az egyik legfontosabb üzenete az Udvarhely Néptáncműhely Az aranyszőrű bárány című előadásának, amelyet november 28-án, este 7 órától mutatnak be.
Több Hargita megyei településen százakat érintenek a hóviharok miatt bekövetkezett áramkiesések, miközben Maroshévíznél, illetve Székpataknál az úttestre esett fák akadályozzák a forgalmat.
Nem normális, hogy három hónap alatt kell elkölteni ugyanazokra az igényekre a pénzt, amelyekre máskor egy év alatt – hangzott el többek között ez is a civil szervezetek marosvásárhelyi konferenciáján.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.
szóljon hozzá!