A diákkórus éneke sokak szemébe könnyeket csalt
Fotó: Kolozsi Borsos Gábor
A gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Gimnázium kórusának dalai és a Hóvirág együttes táncosainak fellépése tette igazán ünnepélyessé a gyergyószentmiklósi városnapokon megtartott dísztanácsülést. A keddi esemény az elismerésekről, díjakról, évfordulókra emlékezésről szólt.
2017. december 06., 13:442017. december 06., 13:44
Történelmi visszatekintéssel nyitotta ünnepi beszédét Nagy Zoltán polgármester. Ennek oka, hogy több évfordulót is ünnepel idén Gyergyószentmiklós.
Ugyanakkor emlékeztetett rá: annak is évfordulója van, hogy 1607-ben országos vásárjogot kapott Rákóczi Györgytől Gyergyószentmiklós, ami mezővárosi státusz is volt egyben. De 1871-ben az akkoriak lemondtak erről, inkább választották a rang elvesztését és nagyközséggé minősítést. Merthogy általános elszegényedés volt jellemző, az emberek képtelenek voltak a városi szintű adót fizetni. Elvándorlási hullámok követték egymást. De egy emberöltő múlva ismét felemelkedett Gyergyószentmiklós, és ismét városi rangra érdemessé vált az akkori gyergyószentmiklósiak erejéből. Ez a település az elsők egyike volt Erdélyben, amely villanyvilágítással rendelkezett, de olyan kulturális élettel is, amely méltó volt a városi joghoz.
A várossá válás további vágyakat és megvalósításokat hozott. Út épült a Gyilkos-tóhoz, és kiépült az ottani település. Iparosodás kezdődött. Polgáriasodott közösség, életszínvonala nőtt. Majd jött a világháború, ami meggyengítette, kifosztotta a közösséget, de mégse törte meg.
De nem hagyták el a szülőföldet, hanem reménnyel telve újjáépítették. 1945 után az akkori rendszer munkásnegyedek építését hozta, az addigi hagyományos mezőgazdasági életforma háttérbe szorult, de ebből a változásból is igyekeztek kihozni a legjobbat. Minden gyárnak művelődési köre volt, több sportágban is az ország legjobbjai voltak gyergyóiak, világbajnoki, olimpiai címek vitték messzire a város hírnevét. Az 1989 utáni idők ugyan szétzúzták a város iparát, de az emberek tenni akarása nem szűnt meg. A civil szervezetek dolgoznak, vágyuk, hogy éljen, fejlődjön az a térség, amely szívügyük.
A polgármester hangsúlyozta: azért tartotta fontosnak a visszatekintést, hogy látható legyen, mi mindent átélt ez a közösség. Jogfosztottság, rombolások után sem futamodtak meg, újra és újra talpra álltak, újjáépítették amit mások leromboltak.
– fogalmazott a polgármester.
A dísztanácsülés hagyományainak megfelelően díjak és elismerések sokaságát adta át az önkormányzat azoknak, akiket a közösség javasolt, illetve olyan szervezeteknek, amelyek idén kerek évfordulókhoz érkeztek.
A dísztanácsülés az elismerések, köszönetek alkalma is
Fotó: Kolozsi Borsos Gábor
A Salamon Ernő Gimnázium Nap Olga laboránst, a Fogarasy Mihály Műszaki Középiskola Dandu Ion oktató mestert, a Fogarasy Mihály Általános Iskola Örtel Rózália tanárnőt, a Vaskertes Általános Iskola Sándor Erzsébet tanárnőt, a Kós Károly Általános Iskola Pop Erika tanárnőt, a Sfântu Nicolae iskola Sándor Letiția tanítónőt javasolta a kiemelkedő pedagógusi díjra.
Dr. Jeszenszky Géza nyugalmazott belgyógyász főorvos és Papp Emilia Szilvia asszisztensnő egészségügyi életműdíjat kapott.
Karancsi Sándor nevét viseli az a díj, amelyet a város képzőművészei kaphatnak meg. Idén Portik Sándor festőművész kapta meg ezt az elismerést.
2017-ben számos civil szervezet ünnepli fennállásának kerek évfordulóját. A város önkormányzata számukra is kitüntetéseket adományozott. A legrégebb fennálló gyergyószentmiklósi civil szervezet az Ipartestület Férfikara, amely idén 125. éves. Nem sokkal fiatalabb, azaz 120 éves az Erdélyi Kárpát-Egyesület gyergyószentmiklósi osztálya, amely szintén díjat kapott.
A dísztanácsülésen díjat vehetett át még a 90. éves Kolping Család Egyesület, a fennállásának 80. évfordulóját ünneplő Kós Károly Iskola, az 55 éves Kercsó Attila Irodalmi Kör, a 40. évéhez érkezett Dancurás Hegyimentő Egyesület, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem 20 éve alapított gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozata is.
Ugyancsak díjazták a szintén 20 esztendős Step Dance Sportklubot, a 15 éve működő Gyergyószentmiklósi Művelődési Központot és a szintén 15 éves Inter Gyergyó teremlabdarúgó-csapatot.
2017-ben a 10. alkalommal szervezték meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet, és ezét kitüntetést vehettek át szervezői, azaz a Bajkó család és az általuk vezetett Krigel Sportklub. Az eseményen több, szintén a sporthoz kötődő díjat is átadtak. Így kitüntette az önkormányzat a ritmikus gimnasztika, akrobatikus torna és látványtánc terén elért eredményekért a Gyermekek Háza Tornakörét. Az országos ifjúsági kosárlabda-bajnokságot 1957-ben, azaz 60 éve megnyerő gyergyószentmiklósi női kosárlabdacsapatot. A kosárlabdázásban nyújtott kimagasló tevékenységéért pedig Romfeld Irént.
Díjak köszönetképpen
Somorja város idén is támogatást hozott Gyergyószentmiklósra. Ezúttal a Caritas keretében működő Esély program részesült anyagi segítségben, amelyet Nagy József, a felvidéki testvérváros képviselője adott át. Ezért, és a korábbi években nyújtott különféle támogatásokért Szentmiklósi Lelkületű Testvér címet adományoztak a felvidéki testvérvárosnak. A városvezetés a Szakoktatás Nagykövete címet adományozta a Gyergyószékért Alapítványnak, a város szakoktatásának fejlődéséhez nyújtott segítségért.
Az este 9 órai urnazárást követően mérsékelt optimizmussal, később azonban már jobb hangulatban nyilatkoztak a háromszéki RMDSZ-elöljárók a parlamenti választások kapcsán.
Kelemen Hunor szövetségi elnök az exit poll felmérések eredményeinek vasárnap esti ismertetése után Kolozsváron kijelentette, hogy nagyon elégedett a parlamenti választások eredményével.
Legyen az adventi koszorú figyelmeztető jel: van még tennivalónk ahhoz, hogy igazi karácsonyt éljünk meg – hangzott el a hit gyertyájának meggyújtásakor Sepsiszentgyörgyön vasárnap este. Az adventi ünnepség százakat vonzott a város főterére.
Továbbra is Hargita megye vezeti a megyék közötti részvételi arányt a parlamenti választásokon. Kovászna megye is jócskán átlépte az ötven százalékot. Maros megye sem szégyenkezhet.
19 órai adatok szerint Esztelnek kimagasló 70,37 százalékos részvételi aránnyal vezeti a háromszéki ranglistát a parlamenti választásokon a jelenlét tekintetében.
Négy közösségi helyszínen gyújtották meg a hit gyertyáját az adventi koszorún vasárnap Székelyudvarhelyen. A felszólalók szerint nem csak az ünnepre kell felkészüljünk, de állampolgári kötelességünknek is eleget kell tennünk.
A Bolyai téren kapott helyet idén is Marosvásárhely óriás adventi koszorúja, bár most nem a virágágyásban helyezték el, hanem az iskola főbejáratához közelebb, így könnyebben megközelíthető. A tér megtelt adventbe lépő magyarokkal.
Bár nagy a forgalom Székelyudvarhelyen és sok embert látni az utcákon is, a szavazókörzetekben járva mást tapasztaltunk vasárnap kora este. Már kevesebb, mint két óra van hátra az urnák zárásáig.
Advent első vasárnapján rövid, de felemelő ünnepséggel gyújtották meg Csíkszereda központi parkjában a hit gyertyáját. A gyertyagyújtási alkalmon Urbán Erik ferences tartományfőnök mondott áhítatot.
Óriásiak az eltérések a megyék között: miközben Hargita megye toronymagasan vezeti a részvételiarány-versenyt a maga 54 százalékával, addig Vaslui megye választópolgárainak mindössze 31 százaléka járult az urnákhoz.
szóljon hozzá!