Minden iskola maga dönti el, hogy miként járnak el a nyáltesztekkel kapcsolatban, de legtöbben az otthoni tesztelést részesítik előnyben. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az eredetileg tervezettnél kevesebb nyálalapú koronavírustesztet sikerült beszerezni egyelőre, így pár nap késéssel érkeznek meg az iskolákba. Várhatóan csak december másodikán lehet leghamarabb tesztelni, és a héten dönthetnek az iskolák arról, hogy kiadják-e a teszteket a szülőknek, vagy az iskolai alkalmazottak végzik-e el a gyerekeken. Valószínűsíthető, hogy a tanintézetek túlnyomó többsége a családban történő tesztelés mellett dönt.
2021. november 24., 11:242021. november 24., 11:24
2021. november 24., 12:232021. november 24., 12:23
Az első nyálalapú koronavírusteszt-szállítmány 9 millió tesztjéből csak 5 millió érkezik meg a romániai iskolákba ezen a héten, így még nem tudni, hogyan fogják ezeket szétosztani, hogy a lehető legtöbb gyermekhez eljussanak országszerte. Azért alakult így, mert
arra hivatkozva, hogy a pályázat kiírása óta megdrágultak a tesztek, így nem tudják a pályázatban megegyezett áron beszerezni. A megmaradt cégek viszont nem tudják ilyen rövid idő alatt pótolni a kieső készleteket, mivel azokat Kínából kell beszerezni és beszállítani. Így a kormány azon kívánsága, hogy minden tanulót nem invazív módon, nyáltesztekkel vizsgáljanak már a héten, egyelőre csak szándék marad.
A hatóságok által javasolt legutóbbi határidő, amikor meg kellett volna a teszteknek érkezniük az iskolákba, november 24-e, szerda volt. A Digi24 hírtelevízió szerint
így az első tesztelések jövő héten, november 29-től kezdődhetnek el. De várhatóan a kormány a keddi és szerdai hivatalos ünnepnapok miatt a hétfőt is szabadnappá nyilvánítja, az első nyálteszteket tehát december 2-ától végezhetnék el.
A Hargita megyei iskolák a héten döntenek arról, hogy a családban vagy az iskolában végzik el a teszteket. Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője kérdésünkre elmondta, nem tudja megjósolni előre, hogyan döntenek az iskolák vezető tanácsában a nyálalapú tesztekről, de valószínűsíti, hogy az esetek túlnyomó többségében a szülőkre fogják ezt bízni. Hozzátette,
„Az egészségügyi szaktárca és a tanügyminisztérium által kialakított lebonyolítási mód szerint iskolai vagy otthoni környezetben is történhet a tesztelés, de ha iskolában történik, akkor az kicsit körülményesebb, mert a szülőnek is bele kell egyeznie. Ha haza küldik, egyszerűbb a folyamat, és ez valószínűleg az iskoláknak is egyszerűbb, mert ha egy kisebb osztályban a tanítónak kell végigtesztelnie mindenkit, akkor az lehet, hogy órákba telik, és odavesz a cél, amiért a gyerek iskolába megy. Valószínűsítem tehát, hogy a szülőkre bízzák az iskolák, ez hatékonyabbnak tűnik” – közölte Demeter Levente.
„Felelősségre szólítjuk fel mi is és a miniszter is a szülőket, hogy a tesztet végezzék el, és az eredményt közöljék az iskolával valamilyen módon. Úgy gondolom, hogy a szülőnek is érdeke, hogy tudja, gyereke rendben van, egészséges, legalábbis ami a koronavírust illeti” – fűzte hozzá a főtanfelügyelő.
Maros megye főtanfelügyelő-helyettese, Illés Ildikó is megerősítette lapunknak, hogy még nem érkeztek meg a nyáltesztek, csak a módszertan, azt ki is küldték az iskoláknak. Valószínű, hogy ha megérkeznek a tesztek, akkor érkeznek pontosítások is ezzel kapcsolatban. „Tartottunk gyűlést az igazgatókkal, elmondtuk a lehetőségeket, és minden iskola eldönti majd, hogy miként járnak el a nyáltesztekkel kapcsolatban, hogy mi a legjobb számukra” – közölte Illés Ildikó.
Laczkó György, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium igazgatójától megtudtuk, még nem döntött az intézmény vezetőtanácsa arról, hogy kiadják-e a szülőknek, vagy az iskolában végzik-e el a teszteket, várják a további pontosításokat. De mint hozzátette, elég elképzelhetetlennek tartja, hogy a tanárok teszteljenek az intézményben.
„Azt írja a szabályzat, hogy a tanórák előtt kell elvégezni a teszteket, és a gyerekek előtte egy órával nem szabad egyenek és igyanak; akkor hogy jönnek el éhesen az iskolába? Tehát ezért is elég elképzelhetetlennek tartom azt, hogy az iskolában teszteljenek a tanárok, de még nincs konkrét döntés ezzel kapcsolatban” – fogalmazott Laczkó György iskolaigazgató.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.
A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.
Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.
Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.
Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.
Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.
Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.
7 hozzászólás