A számítógépes elosztást július 24-én tartják, és a bejutottak listáit az iskolák hirdetőtábláin is közzéteszik
Fotó: Gecse Noémi
Az elmúlt pénteken kezdődött és csütörtökig tart a nyolcadik osztályt végzett diákok középiskolai iratkozási szakasza. A lehetőségek kiválasztásának első lépése az iskola, a profil és a kívánt szakirány meghatározása. A középiskolába való beiratkozás felvételivizsga nélkül, nyolcvan százalékban az országos felmérővizsga átlaga alapján történik, illetve húsz százalékot „nyom a latban” az öt-nyolc osztályos átlag.
2021. július 19., 08:502021. július 19., 08:50
2021. július 19., 09:302021. július 19., 09:30
Az oktatási minisztérium által közzétett, a 2020–2021-es tanévre vonatkozó középiskolai felvételi naptár szerint a számítógépes elosztási űrlapok kitöltésére július 16–22. között kerül sor, az esetleges hibák ellenőrzésének és javításának határideje pedig július 23-a. A számítógépes elosztás július 24-én lesz, és a bejutottak listáit az iskolák hirdetőtábláin is közzéteszik. A középiskolákba való jelentkezéshez az országos értékelő vizsga átlaga 80 százalékban számít. A felvételi általános kiszámításánál az 5–8. osztály átlagát is figyelembe veszik – ez utóbbit húsz százalékban számítják bele a végleges jegybe.
Az elosztási algoritmust a program fejlesztői részletesen ismertették. „Első lépésként a felvételi szoftver sorra veszi az egyes diákokat, kezdve a legmagasabb átlaggal, és csökkenő sorrendben folytatja. Második lépésként minden tanuló esetében először a lapon szereplő első lehetőséget vizsgáljuk meg. Maradtak még helyek? Ha igen, akkor a tanulót az elsőként feltüntetett szakterületre osztják be, és továbbhaladnak a következő tanulóhoz. Ha nem maradtak helyek a tanuló által elsőként feltüntetett szakon, akkor a tanuló űrlapján szereplő második lehetőségre, majd szükség esetén a harmadikra lépnek, és így tovább, amíg nem találnak olyan szakirányt, ahol van szabad hely, vagy amíg a lehetőségek ki nem merülnek. Ha az űrlapon szereplő összes lehetőség kimerül, de egyikben sincs több szabad hely, a tanuló nem kerül be egyik szakra sem” – összegzik a program fejlesztői az elosztás lépéseit.
Ha két jelentkezőnek azonos a felvételi átlaga, akkor a következő szempontok alapján osztják el a helyeket: figyelembe veszik az országos felmérővizsgán elért átlagot, az 5-8. osztály átlagát, a román nyelv és irodalom vizsgán elért eredményt, a matematika vizsgán, illetve a magyar nyelv és irodalom vizsgán elért eredményt, amennyiben a diák magyar tagozatra kíván bejutni. A fejlesztők megjegyzik,
Azt tanácsolják a jelentkezőknek, hogy töltsenek ki minél több lehetőséget a megfelelő sorrendben, azaz a számukra legvonzóbb szaktól a legkevésbé kívánatosig. A kellemetlen helyzetek elkerülése érdekében a diákok győződjenek meg arról, hogy a jelentkezési lapon szereplő összes adatuk helyes. Mint írják, a gimnáziumi helyek száma elegendő ahhoz, hogy minden jelentkezőt el lehessen osztani, ha elegendő és reális választást jelölnek meg az űrlapon.
Maros megyében nem változott a magyar tannyelvű kilencedik osztályok száma, ugyanannyi indul el idén is mint tavaly, nem is indulhat el több, hiszen a gyereklétszám is jóval kevesebb a tavalyhoz képest – tájékoztatott korábban Illés Ildikó, Maros megye főtanfelügyelő-helyettese. Az elmúlt évben 1600 nyolcadikos volt megyeszinten, idén pedig 1300 iratkozott be az országos próbavizsgára, és végül ezer tanuló volt jelen. Hargita megyében jóváhagyták idén az összes betervezett nappali kilencedik osztályt, viszont esti- és posztlíceumi képzések esetében egy-egy osztállyal kevesebbet hagyott jóvá a minisztérium. Kovászna megyében esti tagozatról vágtak ki néhányat a kért osztályok közül, de itt is az összes betervezett nappali tagozatos kilencedik osztályt elindíthatják.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!