Fáklyás felvonulással emlékeztek szerda este Csíkszeredában az aradi tizenhárom vértanúra. A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) által szervezett rendezvény a Gloria Victis szobornál kezdődött, ahonnan a megemlékezők világító fáklyák fényében és a Mátyás-huszárok kíséretében átvonultak a Gál Sándor szoborig, ahol elhelyezték az emlékezés koszorúit.
2010. október 06., 22:122010. október 06., 22:12
2010. október 07., 10:352010. október 07., 10:35
A fáklyás felvonuláson számos megemlékező – Csíkszereda lakosságához viszonyítva mégis kevesen – vett részt. A Gál Sándor szobornál beszédek és szavalatok hangzottak el. Tóth Bálint, a HVIM erdélyi szóvivője köszöntőjében feltette a kérdést: „mi megemlékezünk, de lesz-e majd, aki ránk emlékezik?” Kifejtette: a harcnak még nincs vége, mert még nem vagyunk szabadok, viszont a szabadságért küzdeni kell, ezért a székelységnek fel kell ébrednie és a sarkára kell állnia.
Gergely István nyugalmazott plébános beszédében fontosnak nevezte a szellemi utódok nemzését, szavaival a tanítókat, papokat és mindazokat ostorozta, akiknek a kezében van az ifjúság, és nincsenek jelen a megemlékezésen. Rá kell döbbennünk, hogy a szórványosodás lehetősége minket is fenyeget, ez a veszély fel kell, hogy ébresszen bennünket. Akkor vagyunk erősek, amikor merünk áldozatot vállalni, ha vannak olyan nagyságok közöttünk, mint voltak az aradi vértanúk.
A rendezvény emelkedett hangulatát szavalataival színesítette Szilágyi Árpád, a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetségének elnöke, Veress Dávid, az Édes Anyanyelvünkért Szövetség elnöke és Iochom Zsolt, Sztojka József Károly pedig felolvasta Klapka György levelét az aradiakhoz. A megemlékező gyülekezetet Csapai Árpád római katolikus pap, Szatmári Szilárd református és Solymosi Alpár unitárius lelkipásztor áldotta meg. A Gál Sándor szobornál a megemlékezés koszorúit elhelyezték a HVIM, az EMI és a RMDSZ helyi szervezeteinek képviselői, majd a rendezvény záróakkordjaként a jelenlévők elénekelték a magyar és a székely himnuszt.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.
Egy tolató autó alá került egy idős férfi szerdán kora délután Csíkszeredában.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Az agyunk egy ősember - irracionális döntéseink világa mindennapi példákon keresztül címmel szervez nyílt előadást Csíkszeredában.