Csobotfalvi hagyományőrzők a Hargita Megyei Farsangtemetés egyik korábbi kiadásán. Archív
Fotó: Veres Nándor
Húsz évvel ezelőtt élesztették újra szervezett formában a Csíkszeredához tartozó Csobotfalván a farsangbúcsúztatást. Az 1998–2003 közötti próbálkozások után 2004-től Antal Imre helybeli tanár vezetésével évről évre megtartják a hagyományos farsangvégi ünnepséget.
2024. február 09., 19:282024. február 09., 19:28
Csobotfalván a 20. század közepéig hagyományosan megtartották a farsangbúcsúztatást, a régi formában utoljára 1948-ban volt farsangtemetés, mert akkor a kommunisták betiltották a szokást.
Fél évszázadnyi szünet után 1998-ban tartottak újra farsangi felvonulást Csobotfalván,
Fotó: Pinti Attila
Tőle tudtuk meg, hogy idén vasárnap, február 11-én tartják a farsangbúcsúztatást. A felvonulás vasárnap délután fél 2-kor kezdődik és délután 5 óráig tart – Csobotfalva utcáin fentről lefelé.
Az egy évvel ezelőtt elhunyt Karácsony-Molnár Erika néprajzkutató, főiskolai tanár Farsangbúcsúztatás egy székelyföldi településen, Csobotfalván címmel közzétette kutatásainak eredményeit. Tőle idézünk.
„A csobotfalvi farsangi utcai felvonulás helyi elnevezése húshagyás vagy farsangbúcsúztatás. A 20. század közepéig húshagyókedden a legények zenészekkel járták sorra a település utcáit.
Fotó: Kristó Róbert
A Kecskére és a Pásztorokra is emlékeztek. A kecskét alakító legény fejére élő kecskefej utánzatot húztak. Az asszonyokra ráugrott, közben mekegett. A pásztorok szőrös, bundás öltözetet hordtak, kezükben faragott szalagos botot hordtak, lábukra bocskort húztak. Néhány asszony szakadt ruhát öltött magára, kéregetőnek öltözött. A Hammasok (Viglicek) mintát is varrtak az álarcukra, ördögollót is használtak. Hóhányók is voltak, nagy hólapátokkal.
Fotó: Kristó Róbert
Utoljára 1948-ban gyakorolták, mert a román hatóságok betiltották a szokást. (…) Farsangi felvonulást fél évszázadnyi szünet után 1998-ban tartottak újra Csobotfalván. Az 1998-2003 közötti kezdeti próbálkozások után 2004-ben egy helybeli értelmiségi élesztette újjá az idősek visszaemlékezései alapján a helyi farsangi hagyományokat. Ezt a tevékenységet Csobotfalva lakosságának többsége aktívan támogatta.
Fotó: Kristó Róbert
A felújított szokás napjainkban elsősorban a szórakozás és szórakoztatás alkalma. A szokás szereplői a farsang végén azonban a farsangot jelképező Szalmás elégetésével felhívják az emberek figyelmét az élet mulandóságára, a hamarosan bekövetkező nagyböjti időszakra, a hamvazószerdán kezdődő bűnbánat idejére”.
Fotó: Kristó Róbert
Fotó: Kristó Róbert
Fotó: Kristó Róbert
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
1 hozzászólás