Csobotfalvi hagyományőrzők a Hargita Megyei Farsangtemetés egyik korábbi kiadásán. Archív
Fotó: Veres Nándor
Húsz évvel ezelőtt élesztették újra szervezett formában a Csíkszeredához tartozó Csobotfalván a farsangbúcsúztatást. Az 1998–2003 közötti próbálkozások után 2004-től Antal Imre helybeli tanár vezetésével évről évre megtartják a hagyományos farsangvégi ünnepséget.
2024. február 09., 19:282024. február 09., 19:28
Csobotfalván a 20. század közepéig hagyományosan megtartották a farsangbúcsúztatást, a régi formában utoljára 1948-ban volt farsangtemetés, mert akkor a kommunisták betiltották a szokást.
Fél évszázadnyi szünet után 1998-ban tartottak újra farsangi felvonulást Csobotfalván,
Fotó: Pinti Attila
Tőle tudtuk meg, hogy idén vasárnap, február 11-én tartják a farsangbúcsúztatást. A felvonulás vasárnap délután fél 2-kor kezdődik és délután 5 óráig tart – Csobotfalva utcáin fentről lefelé.
Az egy évvel ezelőtt elhunyt Karácsony-Molnár Erika néprajzkutató, főiskolai tanár Farsangbúcsúztatás egy székelyföldi településen, Csobotfalván címmel közzétette kutatásainak eredményeit. Tőle idézünk.
„A csobotfalvi farsangi utcai felvonulás helyi elnevezése húshagyás vagy farsangbúcsúztatás. A 20. század közepéig húshagyókedden a legények zenészekkel járták sorra a település utcáit.
Fotó: Kristó Róbert
A Kecskére és a Pásztorokra is emlékeztek. A kecskét alakító legény fejére élő kecskefej utánzatot húztak. Az asszonyokra ráugrott, közben mekegett. A pásztorok szőrös, bundás öltözetet hordtak, kezükben faragott szalagos botot hordtak, lábukra bocskort húztak. Néhány asszony szakadt ruhát öltött magára, kéregetőnek öltözött. A Hammasok (Viglicek) mintát is varrtak az álarcukra, ördögollót is használtak. Hóhányók is voltak, nagy hólapátokkal.
Fotó: Kristó Róbert
Utoljára 1948-ban gyakorolták, mert a román hatóságok betiltották a szokást. (…) Farsangi felvonulást fél évszázadnyi szünet után 1998-ban tartottak újra Csobotfalván. Az 1998-2003 közötti kezdeti próbálkozások után 2004-ben egy helybeli értelmiségi élesztette újjá az idősek visszaemlékezései alapján a helyi farsangi hagyományokat. Ezt a tevékenységet Csobotfalva lakosságának többsége aktívan támogatta.
Fotó: Kristó Róbert
A felújított szokás napjainkban elsősorban a szórakozás és szórakoztatás alkalma. A szokás szereplői a farsang végén azonban a farsangot jelképező Szalmás elégetésével felhívják az emberek figyelmét az élet mulandóságára, a hamarosan bekövetkező nagyböjti időszakra, a hamvazószerdán kezdődő bűnbánat idejére”.
Fotó: Kristó Róbert
Fotó: Kristó Róbert
Fotó: Kristó Róbert
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
Székelyföldi útjának utolsó megállójaként érkezett Sepsiszentgyörgyre csütörtökön a magyarországi Miniszterelnökség vezető minisztere. A sajtóval való találkozón Gulyás Gergely a román-magyar kapcsolatokról, a schengeni csatlakozásról is beszélt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă csütörtökön bejelentette, hogy mintegy 19 ezer szavazóhelyiséget alakítanak ki belföldön az államelnök-választásra, és közel 20 millió szavazólapot rendeltek meg a választások első fordulójára.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
Megkapta a marosvásárhelyi városháza az állami kincstártól a visszatartott 62 millió lejt – erősítette meg a Székelyhon értesülését Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A pénzt az elmaradt számlák kifizetésére fogják fordítani.
Legújabb animációs sorozatának első részét mutatja be a Székelyföldi Legendárium Székelyudvarhelyen, október 28-án, hétfőn, az animáció világnapján.
1 hozzászólás