Fotó: Kristó Róbert
Miután tudomására jutott, hogy Ilie Șandru maroshévízi lakos feljelentésáradatot indított azon intézményvezetők és polgármesterek ellen, akik nem vették le az általuk vezetett intézmény épületéről a székely zászlót, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke közleményben inti nyugalomra az érintetteket.
2013. február 27., 18:222013. február 27., 18:22
2013. február 27., 18:412013. február 27., 18:41
Borboly Csaba közleményben inti nyugalomra a Hargita megyei közintézmény-vezetőket a székely zászló ügyében, miután Ilie Șandru maroshévízi lakos bejelentette, hogy Gyergyószékkel kezdve sorra feljelenti a megye iskoláinak igazgatóit és a polgármestereket, akik nem vették le az általuk vezetett intézmény épületéről a székely zászlót. A megyei önkormányzat elnöke állásfoglalásában ismételten rámutat arra, hogy „a Marosvásárhelyi Ítélőtábla tavaly szeptemberi döntésével azt a Hargita Megye Tanácsa által hozott határozatot semmisítette meg, amely kimondta, hogy a kék-arany színű lobogó a megye hivatalos zászlaja”. Mint ismeretes, a felperes éppen Ilie Șandru volt. „Az 1994. évi 75. számú törvény viszont Románia, illetve más államok zászlajára vonatkozik, egyéb jelképre nem, amint azt Jean-Adrian Andrei prefektus is elismerte 2013. január 10-i sajtónyilatkozatában” – hivatkozik a Csíki Hírlap cikkére a közlemény. Az idézett tudósításban Jean-Adrian Andrei egyik, a zászlóhasználattal kapcsolatos körlevelével kapcsolatban leszögezi, hogy „a közintézmények zászlóhasználatát is szabályozó törvény kizárólag az egyes államok lobogóira, illetve állami jelképeikre vonatkoztatható. Ez nem érinti a székely zászlót, az egyes települések saját lobogóit, mint ahogy a madarasi polgármesteri hivatalon látható piros-fehér-zöld zászlót sem, hiszen utóbbi nem tekinthető Magyarország hivatalos zászlajának.”
A megyeházán kint marad a zászló
Közleménye szerint Borboly Csaba a Hargita megyei közintézmény-vezetőkre bízza annak eldöntését, hogy a hatósági fenyegetések hatására leveszik-e a zászlót, vagy saját felelősségükre a helyén hagyják, ők ugyanis nem voltak részesei a fent említett pernek, és az ítélet indoklása sem jelent még meg a Hivatalos Közlönyben. Ugyanakkor a csíkszeredai megyeházán továbbra is ott leng a zászló a megyeelnök felelősségére, áll a megyei önkormányzat sajtószolgálatától érkezett, február 27-én keltezett szövegben.
Az állásfoglalásban az elöljáró egy másik félreértést is el kíván oszlatni, ugyanis többen megkeresték az utóbbi időben azzal a kérdéssel, hogy kitűzhetik-e házukra vagy egyéb magánterületen a székely zászlót. „A vita azonban arról szól, hogy hivatalos helyen kihelyezhető-e ez a jelkép, azt viszont a román államfő és más vezető politikusok sem vitatják, hogy a közösségi szimbólumok szabadon használhatók ünnepeken, eseményeken, valamint magánterületen. Tehát nyugodtan használhatja mindenki a székely zászlót” – mutatnak rá a közleményben.
Január utáni fejlemények
Szándékosan-e vagy sem, a közlemény nem tér ki azonban az ügynek a januári prefektusi nyilatkozatot követő fejleményeire. A Csíki Hírlap és a Székelyhon.ro február 7–8-án számolt be arról, hogy a január 10-ei nyilatkozata ellenére, amikor még nem tekintette törvénytelennek a csíkmadarasi községházára kitűzött címeres magyar lobogót, február 7-én mégis megbüntette a polgármesteri hivatalt négyezer lejre „más államok jelképeinek jogtalan használata miatt\" a prefektus, aki bevallottan a Wikipédiáról informálódott az ügyben, hogy miképpen is néz ki Magyarország hivatalos zászlaja. Néhány nappal később, február 11-én és 12-én már arról tudósítottunk, hogy a Marosvásárhelyi Ítélőtábla döntésére hivatkozva február 10-ei körlevelében Jean-Adrian Andrei prefektus már a kék-arany székely zászló használatát is jogtalannak ítélte meg a közintézményeken. Bár a körlevélben foglaltak miatt először a legtöbb csíkszéki és megyebeli községházáról, iskoláról lekerült a székely zászló, később az önkormányzatok, polgármesterek többsége egymással is szolidaritást vállalva úgy döntött, visszahelyezik a kék-arany lobogókat az intézmények épületeire.
A Sepsiszentgyörgy melletti szépmezői kutyamenhelyen április 5-én, szombaton újra nyílt napot tartanak 10 és 15 óra között. Az érdeklődők lehetőséget kapnak arra is, hogy sétáljanak a kutyákkal, de a fő cél, ahogy eddig is, az örökbe adás.
Az előzőekhez képest több változtatással zajlik majd az idei Székely Vágta június 20–22. között, de a fő nagyszínpadi produkciót ezúttal is a Nemzeti Lovas Színház mutatja be: A szabadság vándorai című musical biztosan jó fogadtatásra számíthat.
Esélytelenné vált a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Líceum C és D épületének felújítása az Országos Helyreállítási Programon (PNRR) belül, így az önkormányzat visszavonja a pályázatot és másik támogatási program keretéből kér finanszírozást.
Békés megmozdulást szerveznek szombaton 17 órától a kézdivásárhelyi Gábor Áron téren. Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő és Beke István csütörtök délután sajtótájékoztatón fejezték ki együttérzésüket a Kolozsváron bántalmazott fiatalokkal.
Van már szerződésünk az önkormányzattal, kapacitásunk és stratégiánk, biztató, amit eddig tapasztaltunk, reméljük, hogy a jövőben varjúmentesítés ügyében Sepsiszentgyörgy lesz a pozitív példa – bizakodik Kelemen László, a Rara Avis Egyesület elnöke.
Kézdivásárhely idén egy kicsivel több pénzt – mintegy 15 millió lejt – fordít az utak, utcák rendbetételére. Tavaly ez az összeg 14,37 millió lejt tett ki. Saját bevételből közel hárommillió lejt szánnak e célra.
Evangelizáció, kiállítás, táncház és szakmai konferencia is része annak a háromnapos rendezvénynek, amelyet a nemzetközi roma nap alkalmából szerveznek Háromszéken.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Több mint egy kilométeres távolságból észlelik, fél másodperc alatt rögzítik a járműveket az e-SIGUR rendszerben használt intelligens radarok. Az ellenőrzésekkel kapcsolatos tudnivalókról a Kovászna megyei rendőrség munkatársai beszéltek a Székelyhonnak.
Kénytelen kiköltözni jelenlegi székhelyéről a Máltai Szeretetszolgálat által működtetett sepsiszentgyörgyi hajléktalanszálló, de a létesítmény továbbra is a Csíki-negyedben fog működni.
szóljon hozzá!