Zászlóügy: Borboly nyugalomra int

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Miután tudomására jutott, hogy Ilie Șandru maroshévízi lakos feljelentésáradatot indított azon intézményvezetők és polgármesterek ellen, akik nem vették le az általuk vezetett intézmény épületéről a székely zászlót, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke közleményben inti nyugalomra az érintetteket.

Rédai Attila

2013. február 27., 18:222013. február 27., 18:22

2013. február 27., 18:412013. február 27., 18:41

Borboly Csaba közleményben inti nyugalomra a Hargita megyei közintézmény-vezetőket a székely zászló ügyében, miután Ilie Șandru maroshévízi lakos bejelentette, hogy Gyergyószékkel kezdve sorra feljelenti a megye iskoláinak igazgatóit és a polgármestereket, akik nem vették le az általuk vezetett intézmény épületéről a székely zászlót. A megyei önkormányzat elnöke állásfoglalásában ismételten rámutat arra, hogy „a Marosvásárhelyi Ítélőtábla tavaly szeptemberi döntésével azt a Hargita Megye Tanácsa által hozott határozatot semmisítette meg, amely kimondta, hogy a kék-arany színű lobogó a megye hivatalos zászlaja”. Mint ismeretes, a felperes éppen Ilie Șandru volt. „Az 1994. évi 75. számú törvény viszont Románia, illetve más államok zászlajára vonatkozik, egyéb jelképre nem, amint azt Jean-Adrian Andrei prefektus is elismerte 2013. január 10-i sajtónyilatkozatában” – hivatkozik a Csíki Hírlap cikkére a közlemény. Az idézett tudósításban Jean-Adrian Andrei egyik, a zászlóhasználattal kapcsolatos körlevelével kapcsolatban leszögezi, hogy „a közintézmények zászlóhasználatát is szabályozó törvény kizárólag az egyes államok lobogóira, illetve állami jelképeikre vonatkoztatható. Ez nem érinti a székely zászlót, az egyes települések saját lobogóit, mint ahogy a madarasi polgármesteri hivatalon látható piros-fehér-zöld zászlót sem, hiszen utóbbi nem tekinthető Magyarország hivatalos zászlajának.”

A megyeházán kint marad a zászló

Közleménye szerint Borboly Csaba a Hargita megyei közintézmény-vezetőkre bízza annak eldöntését, hogy a hatósági fenyegetések hatására leveszik-e a zászlót, vagy saját felelősségükre a helyén hagyják, ők ugyanis nem voltak részesei a fent említett pernek, és az ítélet indoklása sem jelent még meg a Hivatalos Közlönyben. Ugyanakkor a csíkszeredai megyeházán továbbra is ott leng a zászló a megyeelnök felelősségére, áll a megyei önkormányzat sajtószolgálatától érkezett, február 27-én keltezett szövegben.

Az állásfoglalásban az elöljáró egy másik félreértést is el kíván oszlatni, ugyanis többen megkeresték az utóbbi időben azzal a kérdéssel, hogy kitűzhetik-e házukra vagy egyéb magánterületen a székely zászlót. „A vita azonban arról szól, hogy hivatalos helyen kihelyezhető-e ez a jelkép, azt viszont a román államfő és más vezető politikusok sem vitatják, hogy a közösségi szimbólumok szabadon használhatók ünnepeken, eseményeken, valamint magánterületen. Tehát nyugodtan használhatja mindenki a székely zászlót” – mutatnak rá a közleményben.

Január utáni fejlemények

Szándékosan-e vagy sem, a közlemény nem tér ki azonban az ügynek a januári prefektusi nyilatkozatot követő fejleményeire. A Csíki Hírlap és a Székelyhon.ro február 7–8-án számolt be arról, hogy a január 10-ei nyilatkozata ellenére, amikor még nem tekintette törvénytelennek a csíkmadarasi községházára kitűzött címeres magyar lobogót, február 7-én mégis megbüntette a polgármesteri hivatalt négyezer lejre „más államok jelképeinek jogtalan használata miatt\" a prefektus, aki bevallottan a Wikipédiáról informálódott az ügyben, hogy miképpen is néz ki Magyarország hivatalos zászlaja. Néhány nappal később, február 11-én és 12-én már arról tudósítottunk, hogy a Marosvásárhelyi Ítélőtábla döntésére hivatkozva február 10-ei körlevelében Jean-Adrian Andrei prefektus már a kék-arany székely zászló használatát is jogtalannak ítélte meg a közintézményeken. Bár a körlevélben foglaltak miatt először a legtöbb csíkszéki és megyebeli községházáról, iskoláról lekerült a székely zászló, később az önkormányzatok, polgármesterek többsége egymással is szolidaritást vállalva úgy döntött, visszahelyezik a kék-arany lobogókat az intézmények épületeire.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. február 14., kedd

Újabb nyertes pályázatokkal büszkélkedhet Kovászna

Kovászna város ismét profitál a fejlesztési minisztérium által még tavaly útjára indított országos helyreállítási terv (PNRR) pályázati kiírásából: több mint 14,2 millió lej értékben kaptak támogatást középületek energiahatékonyságának javítására.

Újabb nyertes pályázatokkal büszkélkedhet Kovászna
2023. február 05., vasárnap

Személyautó és mikrobusz ütközött, ketten megsérültek

Személyautó és mikrobusz ütközött vasárnap reggel a Kovászna és Réty közötti 13-as jelzésű országúton, Bita településen. Az ütközés következtében ketten sérültek meg.

Személyautó és mikrobusz ütközött, ketten megsérültek
2023. február 04., szombat

Ilyen egy ízig-vérig hagyományos disznóvágás

Meglepően nagy volt a nyüzsgés szombaton az alsócsernátoni sportpálya környékén, ahol ezúttal nem sportrendezvény zajlott, hanem különböző vidékek disznóvágási szokásait mutatták be.

Ilyen egy ízig-vérig hagyományos disznóvágás
2023. február 02., csütörtök

Elhárult az akadály a kézdivásárhelyi uszodaépítés útjából

A bukaresti táblabíróság döntése értelmében biztossá vált az Országos Befektetési Társaság (CNI) becslése szerint 130 millió lejbe kerülő kézdivásárhelyi uszoda építőjének kiléte.

Elhárult az akadály a kézdivásárhelyi uszodaépítés útjából
2023. február 01., szerda

Megszavazták Barót költségvetését

Barót idén 6,37 százalékkal több pénzből gazdálkodhat, mint az elmúlt esztendőben, kiadásai pedig 1,63 százalékkal nőnek – szerdai ülésén a város önkormányzati képviselő-testülete elfogadta a település költségvetését a 2023-as évre.

Megszavazták Barót költségvetését
Megszavazták Barót költségvetését
2023. február 01., szerda

Megszavazták Barót költségvetését

2023. január 31., kedd

Közel 120 millió lejből gazdálkodhatnak Kézdivásárhelyen

A kézdivásárhelyi tanácsülés keddi napirendjén szereplő több mint kéttucatnyi határozattervezet közül a legfontosabb a város költségvetésének elfogadása volt.

Közel 120 millió lejből gazdálkodhatnak Kézdivásárhelyen
2023. január 31., kedd

Hőszigetelik a sepsiszentgyörgyi megyei sürgősségi kórház épületeit

A sepsiszentgyörgyi megyei kórház épületeinek hőszigetelését célzó pályázat finanszírozási szerződését írta alá Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Cseke Attila fejlesztési miniszter.

Hőszigetelik a sepsiszentgyörgyi megyei sürgősségi kórház épületeit
2023. január 27., péntek

Újfajta szeméttárolókat helyeztek ki a guberálók miatti szeméthalmok elkerüléséért

Új kialakítású szeméttárolókkal védekeznek a szeméthalmok ellen Sepsiszentgyörgyön a Csíki Negyedben, céljuk, hogy a guberálók miatt kialakuló katasztrofális helyzetet felszámolják és a lakóknak ne kelljen a kiöntött szemétben járkálniuk.

Újfajta szeméttárolókat helyeztek ki a guberálók miatti szeméthalmok elkerüléséért
2023. január 25., szerda

Ahol nem kell fizessenek a lakók a tömbházak szigetelésére

Kovászna város önkormányzata az országos helyreállítási terv (PNRR) révén több mint hatmillió lej támogatást kapott két tömbház energetikai korszerűsítésére – adta hírül Facebook-oldalán Gyerő József polgármester.

Ahol nem kell fizessenek a lakók a tömbházak szigetelésére
2023. január 21., szombat

Nem marad olvasók nélkül a kézdivásárhelyi könyvtár

A kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtárból tavaly szép számmal kölcsönöztek könyveket, és ismét megtarthatták a koronavírus-járvány miatt lefújt rendezvényeiket is, derült ki a Vántsa Judit intézményvezetővel folytatott beszélgetésből.

Nem marad olvasók nélkül a kézdivásárhelyi könyvtár
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!