Kisebb-nagyobb fennakadásokkal ugyan, de leállások nélkül működik az elektronikus gyógyszerfelírás és -kiadás. Hargita megyében a kórházak is kibocsátják az újfajta recepteket, így megkapják gyógyszereiket az onnan elbocsátott betegek is.
2013. január 09., 14:542013. január 09., 14:54
2013. január 09., 16:112013. január 09., 16:11
Most már sokkal jobban megy – válaszolta Pál Gábor, a csíkszeredai Para-Farm gyógyszertár ügyvezetője kérdésünkre, hogy hogyan működik az elektronikus alapú gyógyszerfelírás és -kiadás. Mint ismeretes, a január elsejétől kizárólagosan bevezetett elektronikus receptek rendszere január 3-án, az első olyan napon, amikor az ünnep után a gyógyszertárak, orvosok tömegesen kezdtek dolgozni, teljesen leállt néhány órára. Azóta is vannak fennakadások, de a problémák ellenére egyre jobban működik a rendszer – közölte Pál Gábor. Elmondta, a programmal kapcsolatos gondok mellett vannak még félreértések és hibák is a rendszert használók részéről, de úgy vélte, ezek kiküszöbölődnek a gyakorlat során.
Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosi Szövetség elnöke is azt mondta el, hogy bár vannak fennakadások, időszakok, amikor nagyon le van lassulva a rendszer és sokat kell várni, a január harmadikán tapasztalthoz hasonló leállás nem történt azóta. Amint a háziorvos rámutatott, sok gondot, bosszúságot okoznak az adatbázis hibái, előfordul, hogy valaki nem abban a biztosítotti kategóriában szerepel, amelyre jogosult, vagy például nevet változtatott, és ez nem került be a rendszerbe. Ezek nagyon megbonyolítják a mindennapi munkát – mutatott rá Soós Szabó Klára.
Az országban több városból arról számoltak be a központi lapok, hogy a kórházak még nem csatlakoztak az elektronikus receptek rendszeréhez, ezért az onnan kibocsátott betegek számára nem tudnak gyógyszert felírni, és a háziorvosukhoz küldik a betegeket. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban beindult az elektronikus receptek kiadása – tudtuk meg Vitos Attilától, a kórház orvosigazgatójától. Elmondta, már az elektronikus recepteknek a bevezetése, illetve a hagyományos vényekkel párhuzamos használata óta igyekeztek az új rendszerre áttérni. Az új receptekkel kapcsolatos gondokat a kórházban is észlelik. „Problémák adódnak, a rendszer gyakran leterhelődik, esetenként elakad. Nem működik olyan olajozottan, ahogy egy általános érvényűvé tett rendszernek működnie kellene” – mondta az orvosigazgató. Kifejtette, előnyei is vannak az elektronikus receptfelírásnak, a könnyebb ellenőrizhetőség mellett például a gyorsaság lehetne egy előny. Olajozott, gyors lehet ez a fajta receptfelírás, ha megtanulja az ember, és ha folyamatosan működne a rendszer – vélte Vitos Attila.
Lidia Sîngeorzan, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár megbízott elnök-vezérigazgatója azt közölte, megoldódtak a korábbi problémák és jobban működik a rendszer. Egyre többen írják online is a recepteket, nemcsak az előre kinyomtatott formában, és menet közben tanulják az orvosok is az új rendszert – mondta el a pénztár vezetője. Közölte, Hargita megyében mind az öt kórház kibocsát elektronikus recepteket, a 147 háziorvosból pedig kedden 146 adott már ki újfajta vényt és a szakorvosok is bekapcsolódtak a rendszerbe. Vannak még hibák, néha lassú a program, és az is előfordul, hogy visszaküldik a beteget a patikából az orvoshoz, hogy javítson ki valamilyen hibát, de működik a rendszer – mondta az elnök-vezérigazgató.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
szóljon hozzá!