Fotó: Kristó Róbert
Nincs könnyű dolga annak, aki törvényes építkezésre adja a fejét. Az engedélyek kiváltásának nehézkes folyamata ugyanis próbára teszi a legtöbbek idegeit. Ennek legyik oka, hogy a vidéki települések polgármesteri hivatalaiban nincsenek olyan szakemberek, akik kiállíthatják ezeket a dokumentumokat. A csíkszentgyörgyieknek például a legtöbb iratért Csíkszeredában található megyei főépítészi hivatalba kell jönniük.
2011. szeptember 04., 08:232011. szeptember 04., 08:23
2011. szeptember 04., 12:332011. szeptember 04., 12:33
Nehézkes építkezéssel kapcsolatos engedélyekhez jutni a csíki településeken
Mindenik önkormányzatnak ki kellene legyen alakítva a szakstruktúrája. Ez azt jelenti, hogy minden egyes irodát felsőfokú végzettségű személynek kell irányítania – fogalmazott érdeklődésünkre Fülöp Ottília. Hargita megye főépítésze elmondta, általános jelenség a községek esetében, hogy az urbanisztikai részlegeken legjobb esetben középfokú végzettséggel rendelkező urbanisztikusok dolgoznak. „Ezekben az esetekben ugyan kiadhatóak az engedélyek, ám ezeket láttamozásra el kell küldeni hivatalunknak” – magyarázta a főépítész. Ennek pedig egyenes következménye a folyamatok elhúzódása. A szakember a törvény egyik furcsaságáról is beszélt, mégpedig arról, hogy családi házak esetében nem kötelező ez a láttamozás, noha ezekben az esetekben sokszor „születnek csoda dolgok”.
Az illetékes elmondta, olyan községi hivatalok is vannak, amelyekben egyáltalán nincs urbanisztikus szakember, így bármilyen építkezéssel kapcsolatos ügyintézésre a megyeszékhelyre kell utazni. Ilyen helyzet áll fenn például Zetelaka és Tölgyes esetében, illetve Csíkszentgyörgyön. „Nagyon kevesen vagyunk a főépítészi hivatalnál, ez az áldatlan állapot miatt pedig rengeteg a munkánk. Ezért nem tudunk mindenhol jelen lenni, pedig az volna az ideális” – magyarázta az illetékes. Elmondása szerint a kistérségi társulások is találhatnának megoldást erre a helyzetre, ám a legjobb az lenne, ha maguk az önkormányzatok vennék kezükbe ezt a problémát. Utóbbi viszont nem is olyan egyszerű, hiszen a törvény előírja, csak felsőfokú végzettséggel rendelkező műépítész, építő- vagy urbanisztikai mérnök végezhet teljes értékű tevékenységet az urbanisztikai irodákban. Közalkalmazotti fizetésért viszont nem sokan vállalják ezt a típusú munkát.
„Több szakemberünk is hiányzik, az urbanisztikus például januárban távozott a hivatalból” – említette kérdésünkre Keresztes Pap Géza. A csíkszentgyörgyi alpolgármester hozzátette, ennek tulajdonítható, hogy a községbelieknek a megyeszékhelyre kell utazniuk az urbanisztikai és építkezési engedélyek beszerzéséért. Az elöljáró kihangsúlyozta, noha a hivatal huszonegy alkalmazottat foglalkoztathatna, a községházán az állásoknak mindössze fele van betöltve, így egy-egy személyre több munkakör is jut. Keresztes kiemelte, átiratot küldtek az illetékes minisztériumhoz, melyben több állás betöltését is kérték. Amennyiben visszaküldik a jóváhagyást, feltehetően a szociális és az urbanisztikai iroda esetében is versenyvizsgát hirdetnek.
szóljon hozzá!