Utolsó száz méteren az előkészületek

•  Fotó: Kristo Robert

Fotó: Kristo Robert

Az előkészületek lassan befejeződnek, így ha minden jól megy, ősszel párhuzamosan minden munkálatot elindítanak Felcsíkon a nagyméretű infrastrukturális fejlesztés részeként. Mint ismeretes, a Bogát – Önkormányzati Fejlesztési Társulás (ADI–BOGÁT) tavaly hatmillió eurós pályázatot nyert az EU vidékfejlesztési alapjánál, az ebből megvalósuló beruházás négy község (Csicsó, Madéfalva, Rákos, Szentmihály) lakóit érinti.

Rédai Botond

2010. június 17., 16:162010. június 17., 16:16

2010. június 17., 16:512010. június 17., 16:51

•  Fotó: Kristo Robert                       Galéria

Fotó: Kristo Robert

A kivitelezési tervek nagyjából készen vannak. Amint erre az illetékes szakhatóságok rábólintanak, következhet a licit – vázolta a beruházás jelenlegi állapotát Szentes Csaba, az ADI–BOGÁT elnöke. A pályázat során Madéfalván és Rákoson a víz- és csatornahálózatot építik ki, Szentmihályon napközi otthont létesítenek, illetve 5 kilométer községi utat javítanak fel. Csicsó községben a csaracsói iskola teljes felújítása és információ-, valamint ifjúsági központtá történő átalakítása is része a beruházásnak. Ezenkívül a DC12-es községi utat is leaszfaltozzák Madéfalvától Csaracsón át Csibáig.

Fennakadások és problémák

Amint azt az illetékestől megtudtuk, az előkészületek során több akadály is felmerült. Ilyen tapasztalható például Szentmihályon, ahol az óvodának kiszemelt területen régészeti feltárást kell elvégezzenek a Csíki Székely Múzeum szakemberei, ez néhány hetes csúszást eredményezhet az engedélyeztetési folyamatban. A legnagyobb problémát azonban továbbra is a pénzügyi rész jelenti. Utólagos finanszírozásról lévén szó, feltevődött a kérdés, hogy rendelkeznek-e az ADI– BOGÁT, illetve az önkormányzatok azokkal az erőforrásokkal, melyek révén előzetesen törleszteni tudják a beruházás számláit. „Ötvenszázalékos előleget igényelhetünk a munkálatokra a pályáztatótól” − említette Szentes Csaba. A gond viszont az, hogy ezt 110%-os garanciával kell lefödni. Az elöljáró kifejtette, a kormány garanciaalapjából szeretnék ezt biztosítani, össze is állították az erre vonatkozó dokumentációt. „Nagyon reménykedünk ebben a megoldásban, ellenkező esetben valamelyik bankkal kell tárgyalásokat kezdenünk” − magyarázta Szentes Csaba.

Kinek mennyi jut a 6 millióból?

A pályázati feltételek miatt az összegeket nem lehetett arányosan elosztani a haszonélvező négy község között. Így történhetett meg, hogy míg Csicsónak 1,2 millió euró jut, Madéfalva 1,8 millió euróban részesül. Rákoson ez az összeg 1,6 millió euró, Szentmihályon pedig 1,4 millió eurót jelent. A támogatás összértéke egyébként egy átlagos község majdnem tízéves költségvetésének felel meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei