Fotó: Kristó Róbert
„Adj Uram, ő néki, örök nyugodalmat és az örökkévaló világosság fényesedjék néki!” A hozzátartozók, egyházi méltóságok, papok és több száz hívő jelenlétében kísérték utolsó útjára szerda délben Bálint Lajost nyugalmazott érseket. A csíksomlyói kegytemplomban – az elhunyt végakaratának eleget téve – egyszerű gyászmisét tartottak prédikáció nélkül, majd a csíkdelnei Keresztelő Szent János templom melletti temetőben helyezték örök nyugalomra.
2010. április 07., 16:592010. április 07., 16:59
2010. április 07., 17:032010. április 07., 17:03
Fotó: Kristó Róbert
A szentmise bevezetőjében dr. Jakubinyi György gyulafehérvári római katolikus érsek úgy fogalmazott, az egyházmegye első érsekének közismert volt szerénysége, ebben a szellemben íródott végrendeletét is betartják. „Azt kérte, hogy a lehető legegyszerűbb szertartással, Csíkdelnén, szülei mellé faluja plébánosa temesse. A következő vasárnap pedig minden egyházközségben megtartják érte a gyászmisét, kérve örök üdvösségét. Ezt tesszük mi is itt most, a temetési szentmisén. De azt is meghagyta, hogy ne legyen szentbeszéd a temetésén. Ezt is tiszteletben tartjuk” – hangoztatta az egyházfő, majd XVI. Benedek pápa ez alkalomból íródott üzenetét valamint a hivatalos egyházmegyei gyászjelentőt is felolvasta a jelenlevőknek. A szentmise végeztével a csíkdelnei Keresztelő Szent János templom melletti temetőhöz vonultak a gyászolók, ahol a szertartást - a megboldogult végakarata szerint – Csintalan László helyi esperes-plébános végezte.
Kívánhat-e ember többet?
Kívánhat-e ember többet, derékaljnak szülőföldet, ősi templom árnyát szemfedőnek – parafrazálta Csintalan László plébános Kányádi Sándor – Tamási Áron sírjára című versének utolsó szakaszát a temetői szertartás során annak kifejezésére, hogy a megboldogult érsek atya végrendeletében kifejtette, az ősi csíkdelnei templom árnyékában szeretne örök nyugalomra térni. „Ennél többet is kívánt, mégpedig az örök életet, amiért imádkoztunk a temetési szertartáson” – hangsúlyozta a plébános, aki az érsek által halála előtt írt soraiból is idézett: „Népemet, mert az enyém, a Szentháromságnak, lelkemet Üdvözítőnk irgalmába, a Szűz Anya és Szent József oltalmába ajánlom.” Csintalan László plébános szavaiból azt is megtudhattuk, szintén a végrendeletnek eleget téve, faragatlan terméskőből állítanak síremléket, amelyre szintén egyszerű felirat kerül.
Haláláig az Urat szolgálta
A csíkdelnei születésű Bálint Lajos első megyés érsek életének 81., papságának 53., püspökségének 29., nyugalomba vonulásának 17. évében, halálára öntudatosan készülve, 2010. április 4-én, Húsvét vasárnapján hunyt el. Halála előtti héten, kérésére a betegek szentségében részesítették. Halála napján is bemutatta székelyudvarhelyi magánkápolnájában a húsvéti szentmisét.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!