Fotó: Veres Nándor
Újabb polgármesterek írtak nyilatkozatot a csíkszeredai rendőrkapitányságon, miután beidézték őket a hivatali épületekre kifüggesztett székely zászló miatt.
2013. április 10., 15:512013. április 10., 15:51
2013. április 10., 18:442013. április 10., 18:44
Miután Ilie Şandru nyugalmazott maroshévízi pedagógus feljelentést tett a csíkszeredai ügyészségen, kifogásolva a székely zászló kitűzését az önkormányzati épületekre, iskolákra, Csíkszéken is megkezdődött a polgármesterek beidézése a rendőrségre, mivel az ügyészség vizsgálatot rendelt el az ügyben. Kedden elsőnek Csíkszentkirály polgármestere válaszolt írott nyilatkozatában a rendőrök által feltett kérdésekre, őt szerdán többen követték, így Gergely András csíkszentmártoni polgármester is.
„Kulturáltan megkérdezték, mióta van kitéve a zászló, mióta tudom, hogy ez a székely zászló, kaptam-e szóbeli vagy írásos utasítást valakitől, hogy kitűzzem, és hol vettem?” – számolt be kérdésünkre Gergely András, aki nyilatkozatában írta le válaszait. Mint megtudtuk, a rendőrségen a vizsgálatra vonatkozó ügycsomóban sok olyan csíki községben készült fotó szerepel, amelyek a községházákra kitűzött kék-arany lobogókról készültek. Csíkszentmártonban egyébként már 2004-ben kitették a kifogásolt zászlót a községházára, azóta is ott van – közölte a polgármester.
„Én adtam az utasítást a zászló kitűzésére, mivel a község lakóinak 99 százaléka székely, ennek a közösségnek a jelképeit kötelességem kitenni” – mondta kérdésünkre Bodó Dávid, Csíkkozmás polgármestere, aki szerdán a rendőrségen tett nyilatkozatában is leírta ezt. Ő hasonló kérdésekkel szembesült, mint más községvezetők, azt is kérdezték tőle, ismeri-e a törvényt, hogy milyen zászlókat lehet kitűzni.
Kozmásról Csillag Ottó, a Dr. Boga Alajos Általános Iskola igazgatója is rendőrségi meghívásnak tett eleget szerdán, mint elmondta, több mint egy órát töltött bent. Őt is kérdezték arról, hogy ismeri-e a zászlók kitűzésére vonatkozó törvényt, és tudja-e, hogy más országok lobogóját nem szabad kifüggeszteni. „Azt mondtam, nem országról, hanem nemzetről van szó” – mesélte az iskolaigazgató, akit arról is kikérdeztek, ki utasította őt a zászló kifüggesztésére. „Tíz kérdésre kellett válaszolni, diktáltak, mint az első osztályos gyermeknek” – tette hozzá Csillag. Mint megtudtuk, a kérdező rendőr a legutóbbi népszámlálás eredményei alapul véve azt sem értette, mit akarnak a székelyek, amikor a népszámlálás szerint Hargita és Kovászna megyében több román van, mint székely. Csillag Ottó a kihallgatáson úgy értesült, huszonkét intézményvezető beidézése történik meg a vizsgálat során, köztük a Hargita megyei önkormányzat elnökéé is
Több polgármester érdeklődésünkre jelezte, még nem kaptak idézést a rendőrségtől, de számítanak arra, hogy a vizsgálódás folytatódik.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Letörték a csíkszentkirályi Turul-szobornál kihelyezett székely zászlót a Steaua Bukarest szurkolói Csíkszereda felé tartva.
Kilométeres kocsisor alakult ki pillanatok alatt szerdán délután Csíkszeredában a Tudor Vladimirescu utcában és a Testvériség sugárúton, mialatt a város néhány utcájában épp tavaszi nagytakarítás zajlott.
Kiéheztetett kutyák esnek egymásnak a csíkszentkirályi piknikezőhelyen. A helyi önkormányzat igyekszik befogatni az agresszív ebeket. Nemcsak a piknikezőhelyről, hanem Büdösfürdőről is összegyűjtik a kóbor kutyákat.
Késedelmi díj nélkül lehet visszavinni a lejárt határidejű könyveket a Kájoni János Megyei Könyvtárba április 7–11. között – értesíti olvasóit a csíkszeredai könyvtár.
Áramszünetre kell számítani Csíkszereda néhány utcájában és Csíkborzsovában is április 5-én, 7-én és 8-án – hívja fel a fogyasztók figyelmet a szolgáltató.
Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.
szóljon hozzá!