Töredékek Zágon kulturális és egyházi életéből

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Balog László és Málnási Levente Források Zágon egyház- és művelődéstörténetéhez című kétkötetes munkáját mutatják be pénteken 17 órától Csíkszeredában, a Kájoni János Megyei Könyvtár előadótermében. A kötetek létrejöttének indíttatásáról, a kutatásról Balog Lászlóval beszélgettünk.

Péter Beáta

2015. március 13., 14:152015. március 13., 14:15

– Málnási Leventével mondhatni most már egy összeszokott szerzőpárost alkotnak, ez a harmadik közös könyvük. A mostani kétkötetes munkát milyen igény szülte, miért épp Zágon áll a kutatás középpontjában?

– Valóban ez a negyedik közös könyvünk, és további három van készülőben: a csíki kulákok szenvedéseit dolgozzuk fel egy dokumentumkötetben, foglalkozunk a dánfalvi iskola jegyzőkönyvével, és ha sikerül támogatót találni, akkor a mostani köteteknek is meglesz a harmadik, befejező kötetük, mert ezt a munkát háromkötetesre terveztük. Miért pont Zágon? Írtam egy iskolamonográfiát, az Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnázium első tizenöt évét dolgoztam fel benne. Az intézmény alapítója, Berszán Lajos kanonok, nyugalmazott plébános zágoni születésű. Amikor a könyvet bemutattuk, akkor merült fel benne az ötlet, milyen jó lenne, ha a valamikori híres Zágonnak a történetéből is meg tudnánk mutatni forrásokat. A zágoni önkormányzat és polgármestere támogatta az ötletet, így indult a munka. 

– Milyen cél vezérelte a források összegyűjtése, majd kötetbe rendezése során?

– A kötetekben levő források a zágoni katolikus plébánián és a református parókián találhatók. Természetesen sokkal több anyag van, fejtörést okozott valóban, hogy milyen forrásokkal indítsunk, miket tegyünk bele. Az első kötetben jószerével művelődéstörténeti tanulmányok vannak az egyházi jellegű dokumentumok mellett. Célunk az volt, hogy a száz évvel ezelőtti Zágon kulturális életéből mutassunk be olyan szegmenseket, amelyek tényleg fontosak. A második kötet egyháztörténeti dokumentumokat tartalmaz, ennek óriási jelentősége talán abban áll, hogy az erdélyi katolikus egyház domus históriái közül elsőként jelenítünk meg egy teljes domus históriát. A harmadik kötetben főként református dokumentumokat kívánunk feldolgozni, illetve van egy nagyon értékes könyvtára a református parókiának, ennek katalógusát szeretnénk felmutatni.

– Mikor van az a pont, amikor a szerző, kutató egyszer csak azt kell mondja, hogy le kell állni? Be lehet-e fejezni ezeket a kutatásokat?

–  Azt hiszem, hogy nem lehet, illetve jó volna, ha nem lehetne befejezni, mert az embert gyönyörűséggel tölti el, ha foglalkozhat egy régi szöveggel. A mi munkánk az, hogy felkutatjuk a forrásokat, fontossági sorrendbe rakjuk, és azokat a forrásokat, amelyeket be tudunk azonosítani, illetve fontossági sorrendbe szedve fontosaknak ítéljük, azokat elkezdjük átmásolni. Az átírás után jön a kritikai szövegelemzés, sokszor leellenőrizzük, hogy betűhű legyen az az átírás, mert nem nyúlhatunk bele ezekbe a szövegekbe, legfeljebb lábjegyzetekben pontosíthatunk dolgokat, újabb kutatási eredményekkel vethetjük össze. És persze, miközben ez a folyamat zajlik, ismételten  kerülnek még elő dokumentumok. Általában minden faluban megtalálható a domus história, az iskolaszékek jegyzőkönyvei, a dalárdáknak vagy a fúvószenekaroknak, a színjátszó csoportoknak a jelenléti naplói. Egyféle hajónaplók ezek, igen értékes források a kutatók számára, a falu mikrotörténelme ezekben (is) megjelenítődik. Hargita megyében sok falumonográfia elkészült, talán most már félszáz fölötti a számuk. De ezek nem egységesek, nem feltétlen tudományos mércével, monografikus igénnyel, egységes kánon szerint készült monográfiák, meg aztán vannak amatőr kezdeményezések is. Ugyanakkor ezeket is a jóhiszeműség, a jó szándék vezérelte. Lehet, hogy sokáig az egyetlen mikrotörténelem marad az adott falura nézve. És ebben a posztmodern világban, amikor a papír alapú könyvnek az értéke lecsúszóban van, ugyanúgy, ahogy az olvasás is csökken – mondjuk ki mindezt az olvasás évében –, groteszk módon minél több könyv jelenik meg, annál kevesebb példányszámban és annál kevesebb emberhez jut el. Szerencsére legalább a megyei könyvtárakban, kulturális intézményekben koncentrálódnak valamelyest a helytörténeti kutatások, és így csak marad néhány gyűjtőkönyvtár, letéteményes könyvtár, no meg egy-egy lelkes értelmiségi mint utolsó mohikán…akiknek a  polcain fellelhetők ezek a kötetek. És nagyjából ennyivel maradunk. Minden egyéb a bomlás jeleit mutatja, a romlás virágai hajtanak ki, úgyhogy előbbiek okán is nagyon fontosnak tartom, hogy ezek a dolgok megszülessenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 04., vasárnap

Választók megvesztegetését is jelezték Kovászna megyében

Négy olyan esetről érkezett bejelentés a Kovászna megyei rendőrséghez szombaton, amelyek a választási szabályok megsértésének gyanúját vetik fel.

Választók megvesztegetését is jelezték Kovászna megyében
2025. május 03., szombat

A vártnál talán kevesebb külföldi szurkolót vonzott a hoki vébé

Habár a várakozásokhoz képest kissé kevesebb szurkoló érkezett a szombaton este záruló divízió 1/A jégkorong-világbajnokságra Sepsiszentgyörgyre, a 2025-ös esztendő legnagyobb romániai sporteseményéből sok tanulságok lehet levonni a jövőre nézve.

A vártnál talán kevesebb külföldi szurkolót vonzott a hoki vébé
2025. május 03., szombat

Új eszközökkel bővült a nagybaconi háziorvosi rendelő, de az utánpótlás hiányzik

Korszerű bútorokkal és diagnosztikai eszközökkel szerelték fel Erdővidék egyik legnépesebb községének családorvosi rendelőjét. A Nagybaconban 35 éve praktizáló Máthé Katalin szerint minden adott, hogy elhivatott, fiatal háziorvos átvegye a munkát.

Új eszközökkel bővült a nagybaconi háziorvosi rendelő, de az utánpótlás hiányzik
2025. május 01., csütörtök

Hármas ütközés Kökösnél: heten kerültek kórházba

Szerda este hét személy sérült meg a kökösi útelágazásnál történt balesetben. A forgalom több órára megbénult.

Hármas ütközés Kökösnél: heten kerültek kórházba
2025. április 30., szerda

Három autó balesetezett Kökösnél

Közúti baleset nehezíti a forgalmat a 11-es országúton, Kökösnél – adta hírül a Kovászna megyei rendőrség szerdán este.

Három autó balesetezett Kökösnél
Három autó balesetezett Kökösnél
2025. április 30., szerda

Három autó balesetezett Kökösnél

2025. április 30., szerda

Még egy utolsó nekifutás, és elkészül az Olt menti bicikliút

Nagyon várja már Sepsiszentgyörgy kerékpáros közössége, hogy teljes hosszában elkészüljön az Olt menti bicikliút, ahol zavartalanul, biztonságosan közlekedhetnének. Úgy látszik, ezt – egyelőre – több okból sem lehet maradéktalanul megvalósítani.

Még egy utolsó nekifutás, és elkészül az Olt menti bicikliút
2025. április 30., szerda

Egy nap alatt három közlekedési baleset történt Háromszéken

Az elmúlt napokban több, személyi sérülésekkel járó közlekedési baleset is történt Kovászna megyében – közölte szerdán a rendőrség. A hatóságok elővigyázatosságra intenek.

Egy nap alatt három közlekedési baleset történt Háromszéken
2025. április 30., szerda

Mégsincs parazita a székelykeresztúri kút vizében

A lakóssági bejelentéssel ellentétben a szakhatóság nem talált fonálférget a székelykeresztúri Erzsébet-kút vizében – közölte Koncz Hunor János polgármester.

Mégsincs parazita a székelykeresztúri kút vizében
2025. április 30., szerda

Világzene, festmények, faragványok a Borudvarban

Sajátos kulturális egyveleget kínál az elkövetkezendő időszakra a kézdivásárhelyi Borudvar. Május 2-án a világzenét is játszó HolddalaNap, egy héttel később az Arita Brown Sun'semble lép fel, miközben kettős kiállítást csodálhatunk meg a Pajtában.

Világzene, festmények, faragványok a Borudvarban
2025. április 29., kedd

Tavaszi retroparádé Sepsiszentgyörgyön

A veterán autók és motorok legszebb példányait csodálhatják meg május 3-án, szombaton a sepsiszentgyörgyiek a Sepsi Value Center és Dedeman áruházak parkolójában.

Tavaszi retroparádé Sepsiszentgyörgyön