Fotó: Veres Nándor
Mintegy hétszáz kiállított húsvéti hímes tojás látványa fogadott a Bákó megyéhez csatolt Gyimesbükkön nagyhéten, ahol az első alkalommal megszervezett Írott tojás verseny kiértékelésén vettünk részt. A verseny közönségnyertese Antal Etelka, a szakmai zsűri pedig a Molnár Erika és Antal Mária által írott tojásokat találta a legjobbnak.
2016. március 24., 11:002016. március 24., 11:00
2016. március 24., 12:302016. március 24., 12:30
A legszebb gyimesi hímes tojást kereste a Gyimesi Kulturális és Sport Egyesület a nemrég meghirdetett tojásíró versenyük révén – tudtuk meg Pál Pétertől. A verseny és kiállítás egyik szervezője az esemény céljával kapcsolatban elmondta, fontosnak tartják hagyományaikat, gyökereiket, illetve a népi tudásuk fiataloknak való átadását. Egyaránt neveztek a versenybe idősek és fiatalok, a szebbnél szebb tojások közül a közönségnek az Antal Etelka által készítettek tetszettek a legjobban, míg a szakmai zsűri Molnár Erikának, illetve Antal Máriának ítélte oda a legszebb írott tojásokért járó nyereményt.
Még a szervezőket is meglepte a helyiek pozitív hozzáállása, jelentkezési kedve, hiszen az ügyes kezű gyimesbükkiek közül 112-en neveztek be a versenybe, ezáltal mintegy 560 tojást mérettetve meg. Emellett további 120 tojást ajánlottak fel a helyiek, amelyeket a versenyben lévőkkel együtt kiállítottak a közreműködő Xilopal Kft. szomszédságában nemrég épített rönkházban.
Zsúfolásig megtelt kedden a kiállítóteremként funkcionáló rönkház a kiértékelő alkalmából, az eredményhirdetés előtt a helyiek is alaposan megvizsgálták a tojásokat, szóvá téve, hogy kinek hogyan sikerült a töltött rózsa, a király zászlója vagy éppen a gereblyés motívumok kivitelezése. A kiállítás jelenleg a rönkházban megtekinthető, a szervezők viszont Csíkszeredában is megmutatnák a tojásokat – egyelőre azonban nem találtak megfelelő termet erre a célra. A tojásokból értékesítenének is, az ellenértékből, pedig két helyi tehetséges fiatal számára vásárolnának hangszereket.
A hímes tojások szakmai zsűrizését Kakas Zoltán néprajzkutató végezte, aki részletesen kitért arra, hogy milyen szempontok alapján ítélte oda a legjobbnak járó díjakat. Emellett arra bátorította a helyieket, hogy amíg ilyen gazdag a hagyományos gyimesi motívumrendszer, addig a tojásíráskor ne nyúljanak más, idegen elemekhez. Felhívta a figyelmet arra, hogy érdemes ugyanazt a kesicét használni az íráskor, így egységesebb lesz a tojások mintája, illetve érdemes figyelni arra is, hogy milyen motívumokhoz mekkora méretű tojást választanak – a kis tojások nagyon zsúfoltak lehetnek, ha sűrű a minta. Ahhoz, hogy a napjainkban leginkább használt bolti festék egyenletesen megfogja a tojást, jól meg kell tisztítani azokat.
Kakas Zoltán arra is kitért, hogy a gyimesi tojás piros alapú, ha más színeket is alkalmaznak a tojásfestők, akkor már nem hagyományos gyimesi tojás készül. A maratás technikája inkább a székelyföldi tojásokra jellemző, nem a gyimesire. A gyimesi hímes tojások mintájában a geometrikus motívumok dominálnak, de természetesen vannak kivételek is. Jellemző motívum a töltött rózsa, a csillag, az esernyő, „ördög térgye”, a gereblyés, a fésűs, a veszett utas és a dióbélszerű minták. A szakember kiemelte, ahhoz hogy valaki ránézésre meg tudja állapítani, hogy melyik gyimesi hímes tojás, nagyon sokat kell vizsgálnia azokat.
szóljon hozzá!