Havi négyezer lej körüli összeget kapnak a legnagyobb értékű gyermekgondozási díj (gyed) jogosultjai Hargita megyében, ám mindössze néhány személynek folyósítanak ekkora összeget.
Hargita megyében a múlt hónapban 3297 személynek fizettek gyermekgondozási díjat és 541 személynek fizetnek úgynevezett ösztönző pénzt, mert gyermeke kétéves kora előtt visszament dolgozni – tájékoztatott Lukács Erzsébet, a Hargita Megyei Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökség igazgatója.
A megyében 4000 lej körüli a legmagasabb, bérarányos gyedként kifizetett összeg, ám csak nagyjából tízen kapnak ekkora összeget a több mint háromezer gyedre jogosult szülő közül. Ez, a nyilvánosságra került adatok alapján jócskán elmarad az ország más megyéiben feljegyzett legnagyobb értékű gyedektől.
A megyei szociális kifizetési ügynökségnél érdeklődve azt is megtudtuk, hogy minden nagy értékű, vagy más okból gyanúsnak tűnő összeg kifizetésére érkező kérést felülvizsgálnak, szükség esetén akár más intézmények adatbázisa segítségével.
Mivel a férfiak átlagkeresete rendszerint magasabb a nőkénél, arról is érdeklődtünk, hogy bérarányos gyedre vonatkozó törvény életbe lépése óta módosult-e a támogatást igénylők nemek szerinti megoszlása. Lukács Erzsébet szerint nem jellemző, hogy az új kifizetési rendszer miatt változott volna az arány, jelenleg 242 férfi kap gyedet a megyében.
Egy munkaügyi minisztériumi ellenőrzés miatt hétfőn felfüggesztették a legnagyobb összegű romániai gyed folyósítását: egy Szeben megyei cégtulajdonos 160 ezer lej (több mint 35 ezer euró) gyedet kapott júliusban, miután a parlament eltörölte az addig létező plafonértéket. A férfi beleegyezett egyébként a juttatás folyósításának felfüggesztésébe a kérdés rendezéséig.
A munkaügyi minisztérium nyilvánosságra hozott módosított gyedtörvény hatásáról szóló jelentésből, amiből egyebek mellett arra is fény derült, hogy a júliusi juttatások kifizetése 70 millió lejt vont el a költségvetésből, 20 millió lejjel többet, mint amennyit eredetileg becsültek. A gyedre jogosult 142 990 fő 0,17 százaléka, vagyis 242 személy kapja a teljes költségvetés egyharmadát. A legnagyobb gyedek toplistájának második helyén egy bukaresti kismamát találunk, akinek 110 786 lejes havi jövedelme után most 94 168 lej jár, a harmadik pedig Konstanca megyei szülő, aki korábban havi 87 874 lejt keresett, most pedig 74 693 lej gyedre jogosult.
Július elsején lépett hatályba az a törvénymódosítás, ami eltörölte a gyed plafonértékét, így a gyermekgondozást választó szülőnek két éven keresztül jár gyedként a korábbi átlagfizetése 85 százalékának megfelelő összeg. Eddig 143 ezren jelezték, hogy kérik a juttatás értékének újraszámolását, közülük 129 ezren nők.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba. A forgalom mindkét sávon áll a 138-as megyei úton.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!