Május közepén adtuk hírül olvasóinknak, hivatalosan is megalakult és így zöld utat kapott a Csíkszentmihály községhez tartozó Vacsárcsiban az a gazdaszövetség, amelyben állattenyésztők és növénytermesztők egyaránt képviselve vannak. Vasárnap az egyesület rövid fennállásának első megvalósítását ünnepelték a helyiek: felavatták a 30 ezer lejes beruházásból kialakított modern tejcsarnokot.
2010. július 04., 19:032010. július 04., 19:03
2010. július 05., 11:072010. július 05., 11:07
A felújított épületben ezer literes tároló-berendezés kapott helyet, ugyanakkor tejminőség-ellenőrző műszerekkel is felszerelték a létesítményt. Az átadáson a helyi gazdákon kívül több hivatalosság és közéleti személyiség is jelen volt – tudtuk meg a megyei tanács sajtóosztályától.
Szőcs László, a vacsárcsi közbirtokosság elnöke, aki egyben a gazdaszövetség alelnöki tisztségét is betölti, a tejcsarnok építésének folyamatát foglalta össze, és mindazt a munkát és fáradságot, ami idáig vezetett.
Az ünnepségen felszólaló Borboly Csaba megyei önkormányzati elnök a vállalkozás sikerét méltatta. Kiemelte, szükség van az ilyen jellegű kezdeményezésekre, mert fejlődés csak az összefogás révén érhető el. Az elöljáró azt is kifejtette, hamarosan székely konyha áll a helyi gazdasszonyok rendelkezésére, amelyet úgy próbálnak kialakítani, hogy minden feldolgozási fázis megoldható legyen a településen belül.
Szintén az eseményt méltatta Haschi András mezőgazdasági államtitkár, aki a közbirtokosságok jó működésének fontosságára hívta fel a figyelmet, hiszen ha nincs egyetértés és a tagok nem működnek együtt, akkor a fejenként elnyert támogatások észrevétlenül felemésztődnek, nem marad utánuk kézzelfogható eredmény. Viszont a közbirtokosságokon keresztül nem csak egy tejcsarnok kiépítése valósítható meg egy községben.
Az ünnepségen ugyancsak jelen levő Márton István, a Hargita Megyei Agrárkamara vezetője a termelők és a tejfelvásárolók közötti érdekellentétre alapozva érvelt a nyersanyagok helyi feldolgozása mellett. Kiemelte, a helyi termékekből nagyobb haszon hozható ki egy kis ráfordítással, mint a tej olcsón való eladásából. „Nem az árak felemelése a megoldás, hanem a költségek csökkentése, és mindez együtt könnyebb, mint külön-külön mindenki a maga megoldásaival” – hangsúlyozta Márton István.
A beruházás értékének közel felét egyébként a megyei önkormányzat finanszírozta, a hiányzó részt a helyi közbirtokosság teremtette elő.
szóljon hozzá!