Szebb napokat is megélt népi fürdő

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Részben az idő vasfoga, részben pedig rongáló kezek juttatták szinte használhatatlan állapotba a kászoni Sóskútfürdőt. A környékbeliek által szívesen látogatott létesítményt nyolc évvel ezelőtt újították fel, a kaláka mozgalom keretében. Mostanra viszont megközelítése is nagy kihívás elé állítja az arra járókat.

Rédai Botond

2012. május 31., 17:182012. május 31., 17:18

2012. május 31., 17:452012. május 31., 17:45


A gyógyfürdőnél található kút kénhidrogén tartalmú nátrium-klorid típusú vize közkedvelt a cukorbetegek körében. Emellett a környékbeliek egyik legkellemesebb pihenőhelyükként tartották számon. A bejáratot egy híd képezi, melyet egy élő fűzkapu nyit meg.

„A fürdőt jöttek megnézni? Vigyázzanak, mert nagyon csúszik, és be is van szakadva helyenként” – figyelmeztet a helyszínen tett látogatásunkkor egy fiatal házaspár. Szilveszter Katalin és Róbert nemrég tért haza Angliából egy kis pihenőszabadságra. Alig egy éves kisfiúkkal néhány kellemes órát szerettek volna eltölteni a kászoniak neves fürdőhelyén, ám csalódniuk kellett. „Közel hét évvel ezelőtt jártunk itt utoljára, akkor nagyon szép volt. Szomorú, hogy ilyen állapotba került. Kár, hogy ennyire elhanyagolták” – osztotta meg véleményét Róbert, aki csak kívülről szemlélte a fürdőt, ugyanis kisfiával nem mert átkelni az oda vezető pallón.

Félelmük nem volt indokolatlan, hiszen a híd faszerkezete több helyen beszakadt, így kisebb akrobata mutatvánnyal tudtunk átkelni rajta. Ugyanakkor a két medence is lehangoló látványt mutatott, a forrás környékén is az látszik, rég jártak erre gondos kezek.


András Zoltán: megérett a felújításra

„A Sóskútfürdő esetében teljes felújítást tervezünk” – mondta kérdésünkre András Zoltán. A kászoni polgármester tájékoztatott, akárcsak nyolc évvel ezelőtt, most is kaláka révén szeretnék újjávarázsolni a létesítményt. Hozzáfűzte: jelentős beruházásról van szó, így ezúttal is számítanak a közbirtokosság, illetve a helyi cégek és lakosok segítségére. A munkálatok során teljesen kicserélik a fürdő faszerkezetét, kitisztítják a medencéket, rendezik a területet.

Sok a rongáló kéz

„A faszerkezet pusztulását nem lehet elkerülni. Egyetlen megoldás erre az időszakonkénti felújítás” – magyarázta a községvezető. Az elmúlt években kisebb-nagyobb munkálatokat végeztek a magánterületen levő, de a köz javára felajánlott gyógyfürdőnél, ezek azonban eltörpülnek azon károk mellett, amelyeket a vandál cselekedetek képesek okozni. Utóbbiból pedig volt bőven az elmúlt időszakban. „Mi ismét széppé tesszük a kászoniak gyógyfürdőjét, ám egyetlen kérésem volna: ne tegyük tönkre azt!” – kérte beszélgetésünk végén az elöljáró.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei