Fotó: Kristó Róbert
Kevesebb mint egy hét választ el minket a mezőgazdasági összeírás kezdetétől. December másodikától ugyanis több mint 30 ezer kérdezőbiztos keresi fel az országban található gazdaságokat, illetve az ágazatban tevékenységet kifejtő cégeket, hogy információkat gyűjtsön azok állapotáról. Az illetékesek ismételten felhívják az érintettek figyelmét, a felmérés célja nem az adókivetés, hanem a megfelelő agrárpolitika kidolgozását elősegítő adatgyűjtés.
2010. november 25., 16:592010. november 25., 16:59
2010. november 25., 19:242010. november 25., 19:24
Jövő csütörtöktől bármikor betoppanhatnak a kérdezőbiztosok
„Napirenden vagyunk az előkészületekkel” – számolt be érdeklődésünkre György Erzsébet. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság munkatársa elmondta, a kérdezőbiztosok megkapták a szükséges kellékeket, illetve a régiónként szervezett felkészítőkön is részt vettek. Ezeken megfelelő tájékoztatást nyújtottak a román nyelven összeállított, tizenhat oldalas kérdőív kitöltésével kapcsolatban.
Mint kiderült, minden településen helyismerettel rendelkező személyek keresik majd fel a gazdaságokat, fényképes kitűzővel igazolva magukat, tulajdonukban nevükkel fémjelzett táska is lesz. A kérdezés hozzávetőlegesen egy órát vesz igénybe, ennek során az interjúalanynak, többek között, a tevékenységi formáról, az általa használt mezőgazdasági területről kell nyilatkoznia, beleértve a kaszálókat, illetve legelőket is. A bérbe adott területekről nem kell említést tenni.
A termelt kultúrák típusára is kíváncsiak lesznek a biztosok, akárcsak a megdolgozott parcellák számára. Nem maradhat ki természetesen az állatlétszám nyilvántartásba vétele sem, erre a referencia időpont 2010. december 1.
Ez azonban csak egy része az adatfüzetben rögzített kérdéseknek. Az összeírás során ugyanis a gépellátottságról, a gazdaság technológiai színvonaláról is érdeklődnek. Csak egy oldalon keresztül például az öntözőrendszerek használatáról faggatják az alanyt, emellett biogazdálkodásra, na meg a rendelkezésre álló gazdasági épületekre vonatkozó kérdések is vannak. Fontos tudni azt is, kereskedelmi társaságok, cégek esetében az érintettek kelll kitöltsék az íveket.
Nem kell félni
Amint arról már korábban beszámoltunk, az illetékesek tudatában vannak annak, hogy a lakosság körében bizonyos fokú előítélet és bizalmatlanság uralkodik az ilyen jellegű összeírás kapcsán. A szakemberek többször is kihangsúlyozták már, ezeket a tévhiteket szét kell oszlatni. Fontos, hogy minél valósághűbbek legyenek a nyilatkozott adatok, hiszen ha bármit is letagadunk, torz kép alakulhat ki a mezőgazdaság jelenlegi helyzetéről. Hasonlóképp történt a legutóbbi, 2002-es összeírás során, amikor is, az adózási kötelezettségtől való félelmében, a lakosság nagyon sok mezőgazdasági területet nem jelentett be. Így a begyűjtött adatok használhatatlanok voltak.
Az 2009/1370-es kormányrendelet által szabályozott mezőgazdasági általános összeírás december 2-án kezdődik és 2011. január végéig tart. Hargita megyében a két hónap alatt 106 737 háztartást, illetve 669 jogi személyiséggel rendelkező egységet keresnek fel a biztosok. Az előzetes eredményeket, a tervek szerint, 2011 júniusában hozzák nyilvánosságra. Szakminisztériumi adatok szerint az összeírás teljes költsége eléri a 113 millió lejt, ebből körülbelül 17 millió lejt az Európai Unió biztosít. Mint ismeretes, a tagállamokban tízévenként kötelező elvégezni az általános mezőgazdasági összeírást.
Jelentősen visszaesett a mezőgazdaságban dolgozók aránya
Íme, egy kis érdekesség, így az összeírás előtt: az EU illetékes szakbizottsága által a napokban nyilvánosságra hozott statisztikai adatokból kiderül, 2000–2009 között Románia jegyezte a legnagyobb, mintegy 41%-os visszaesést a mezőgazdaságban dolgozók számát tekintve azon öt tagállam sorában, amelyekben a legnagyobb az ágazatban tevékenykedők aránya. Ugyanez az adat Spanyolország és Franciaország esetében 17%, Olaszországban 16%, Lengyelországban pedig 11%. Megjegyzendő, Romániában 2009-ben az aktív lakosság mintegy 19%-a tevékenykedett a mezőgazdaságban, uniós szinten ezzel a második helyet foglaljuk el Lengyelország után (20%).
szóljon hozzá!