Fotó: Kristó Róbert
Milyen hatással lehet a családra egy sérült gyerek születése? Hogyan tudják feldolgozni ezt a szülők, illetve közvetlen környezetük? Íme, néhány azokból a kérdésekből, amelyeket az Együtt a fogyatékkal élőkért konferencián részt vevő szakemberek, önkéntesek feszegetnek a csütörtökön kezdődő, kétnapos programsorozaton. Mint elhangzott, annak ellenére, hogy a fogyatékkal élő mindennapjaiban a legfontosabb közeg a család, igencsak keveset beszélünk róla.
2010. november 25., 17:162010. november 25., 17:16
2010. november 25., 19:202010. november 25., 19:20
„Sokszor elfelejtjük, hogy a fogyatékkal élőknek 98%-a a családban tölti mindennapjait” – fogalmazott a Caritas Szociális és Tanácsadó Szolgálata Fogyatékkal Élőknek által negyedik alkalommal szervezett konferencia megnyitóján Elekes Zoltán. A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője hozzátette, az állam annyival rendezi le ezt a kérdést, hogy bizonyos pénzösszegeket biztosít az érintett családoknak. „Erre természetesen szükség van, de ennyiben nem merülhet ki cselekvésünk, más jellegű támogatásra is szükség van” – nyomatékosított a szakember, aki szerint arra is meg kell találni a választ, hogyan lehet örömteli mindennapokat biztosítani az ilyen családoknak.
A csíksomlyói Jakab Antal Felnőttképzési Központban zajló kétnapos találkozó megnyitóján Ludescher László, a Gyulafehérvári Caritas Szociális Ágazatának igazgatója is köszöntötte a jelenlevőket. Elmondása szerint a sérültekkel dolgozó szakemberek gyakran úgy érzik, nem értékelik őket, illetve munkájukat a társadalom. „Ezek az emberek erőt merítenek az ilyen jellegű találkozókból, ahol egy nagy családhoz hasonlóan beszélhetik meg mindennapi problémáikat” – méltatta a rendezvényt az igazgató.
Veszteség vagy egy új élet kezdete?
„A legtöbb szülő veszteségként éli meg sérült gyereke születését” – kezdte a konferencia első előadását Magdó Orsolya szociális munkás, mentálhigiénés szakember. Kifejtette, ez a veszteségérzet ugyanolyan szakaszokon megy át, mint a gyász: sokkhatás, düh, szomorúság, érzelmi leválás, talpra állás, elfogadás. Utóbbi az a pont, amikor némiképp visszaáll az egyensúly a családban.
„Sok szülő esetében nem megy ez olyan zökkenőmentesen, van, aki elakad egy-egy fázisban” – magyarázta a szociális munkás, hozzátéve, ilyenkor lép színre a szakember. Feladata pedig az, hogy a családdal együtt megkeressék azokat az erőforrásokat, melyek révén sikerül továbblépniük.
„Sajnos, nem minden szülőt lehet bevonni a segítésbe, vannak, akik képtelenek átlépni az akadályokon. Nem kell lemondani róluk, szeretni kell őket” – nyomatékosított az előadó. Arra is kitért, nálunk még nem áll rendelkezésre olyan intézményes keret, mint számos nyugati országban, ez a sérült életének későbbi szakaszaiban okoz komoly nehézségeket a hozzátartozóknak.
A konferencia további előadásokkal, illetve a Fekete léggömb című angol-ausztrál filmdráma megtekintésével folytatódott. A pénteki nap a műhelymunkáknak van fenntartva, illetve egy kerekasztal-beszélgetésnek, melynek témája: Sérült gyerek a családban, házasságban.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!