Egy hónap híján egy éve, hogy Csíkrákos fennállásának egyik leghihetetlenebb bűntényeként, az éjszaka leple alatt ellopták a községközpontban felállított Cserei Mihály-mellszobrot. A tettesek azóta is ismeretlenek maradtak, a köztéri alkotás pótlására pedig úgy néz ki, nagyon kevés az esély.
2010. szeptember 07., 13:042010. szeptember 07., 13:04
2010. szeptember 07., 15:352010. szeptember 07., 15:35
Fotó: Balázs B. Árpád
Közvetlen a lopás utáni időszakban a helyi elöljárók még úgy tervezték, idén őszre, a Cserei Mihály erdélyi történetíró emlékére rendezendő októberi eseménysorozatra új szobrot készítenek. „Most, így szeptember elején, egy hónappal az ünnepség előtt ki merem jelenteni, nem valószínű, hogy elkészül” – fogalmazott érdeklődésünkre Császár Attila polgármester.
A községvezető szerint ennek elsősorban anyagi vonzatai vannak, hiszen legkevesebb ötezer eurós beruházásról lenne szó, amire jelenleg nincsen forrása az önkormányzatnak. Az elöljáró ugyanakkor leszögezte, mindezek ellenére az alkotás pótlása a községi vezetők prioritásai közé tartozik. „Egyelőre keressük azt a képzőművészt, aki megfelelően tudná rekonstruálni az ellopott szobrot” – magyarázta Császár, hozzátéve, ha lesz rá fedezet, mindenképpen kőből készíttetnék az új mellszobrot.
A Cserei Mihály erdélyi történetíró tiszteletére, Nagy Ödön csíkszeredai képzőművész által készített bronz emlékművet 2005 szeptemberében állították, az akkori falunapok alkalmával. Elkészítését a jeles történetíró nevét viselő egyesület, illetve a Cserekert Fogadó támogatta anyagilag, a helybéli lakossággal együtt. Négy évvel később, 2009. október 7-re virradólag vélhetően fémtolvajok áldozatává esett.
Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.
Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”.
A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.
Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.
A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.
Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.
Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.
Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.
A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás.
Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.
szóljon hozzá!