Mégis csomagolják a kozmási pityókát

A korábbi pesszimista kilátások ellenére úgy látszik, mégis csak akad vevő a kozmási pityókára. A Burgocom Ciuc termelési szövetkezet raktárában csütörtök reggel üzembe helyezték a burgonya csomagoló gépsort, Bodó Dávid polgármester tájékoztatása szerint az első kamion péntek reggel érkezik a településre.

Rédai Botond

2011. november 03., 16:132011. november 03., 16:13

2011. november 03., 19:072011. november 03., 19:07

Több tonna pityóka vár csomagolásra a kozmási szövetkezet raktárában. Ottjártunkkor már gőzerővel működött a tisztító és adagoló gépsor, a helyszínen tartózkodó munkások szerint a reggeli órákban indították be a gépezetet. Azt is elmondták, 10, illetve 15 kilogrammos zsákokba kerül a székely kenyér. A csomagoló anyagnak viszont megvan az ára, a tíz kilós zsák 30 baniba, a tizenöt kilós pedig 40 baniba kerül, az összegekhez még hozzájön az áruforgalmi adó. Ehhez a munkások bére, illetve a villanyáram költsége is társul. Az egyik alkalmazott úgy fogalmazott, pontos árszámítást ugyan még nem végezték, erre a nap folyamán kerül sor, ám feltehetően a csomagolási költség nem haladja meg a kilónkénti 15 banit. „Minőségi anyag ez, sokkal jobb, mint a húsz kilós kínai gyártmányú zsákok” – mutatott rá a tetszetős kis zsákokra az egyik munkás, aki úgy vélte, sokkal jobban megéri ezekbe csomagolni.

„Szabadeladásban szerencsére van kereslet” – ez a kijelentés már Bodó Dávid kozmási polgármestertől származik. A községvezető szerint egyelőre a viszonteladók érdeklődnek a kozmási pityóka iránt, pénteken reggel máris érkezik az első kamion a termelési szövetkezet raktárához. Az árakról sem panaszkodott az elöljáró. Mint kifejtette, az első szállítmányt feltehetően kilónkénti 65-70 baniért viszik el. Hozzátette, azt számolva, hogy a termelés önköltségi ára valahol 35-40 bani között mozog, a csomagolás pedig 15 bani, még egy kis nyereség is marad az értékesítés során. Az illetékes úgy látta, a most raktáron levő 300 tonna burgonya eladásával nem lesz gond, ez november folyamán elkel. A csomagolás pedig azután is folytatódik, hiszen a szövetkezet tagjai belátták, idén ez az egyetlen lehetőség az értékesítésre, így ők is behozzák a raktárba készleteiket. „Tavaly jó piaca volt a krumplinak, a szövetkezet segítsége nélkül is el tudták adni a pityókát a gazdák. Idén viszont a piaci elvárások megkövetelik a jó minőségű csomagolást” – nyomatékosított a polgármester.

Fejleszteni kell, ha fel akarjuk venni a versenyt

„Hosszú távon csak a szövetkezeti értékesítésnek van jövője. Ha pedig be akarunk törni a piacra, mindenképpen fejlesztenünk kell” – jegyezte meg Bodó Dávid. Bővíteni szeretnék a raktárfelületet, illetve a csomagoló gépsort, ezt pályázatból oldanák meg. Emellett rendkívül fontos, hogy továbbra is jó minőségű pityókát termeljenek a gazdák, hiszen csak így lehet felvenni a versenyt a piacon. Az elöljáró ugyanakkor felhívta a termelők figyelmét, hogy ha tehetik, várjanak a burgonya értékesítésével, ne hagyják, hogy alacsony felvásárlási árakkal csúfot űzzenek munkájukból a kereskedők. „Nagyobb felvásárlóval is folytatunk tárgyalásokat” – jegyezte meg beszélgetésünk végén a polgármester, hozzátéve, csak a szerződéskötés után hozzák nyilvánosságra, hogy pontosan kiről is van szó ebben az esetben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei