Fotó: Kristó Róbert
Rendezvények sokaságával emlékezünk március 15-én az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseire. Összeállításunkban megtalálhatják a Csíkszeredában és a csíki-településeken szervezett megemlékező ünnepségek programját.
2012. március 14., 16:462012. március 14., 16:46
2012. április 25., 14:122012. április 25., 14:12
Csíkszeredában a székely nemzeti zászló felvonásával kezdődik a megemlékező ünnepségek sorozat 8 óra 30 perckor, a megyeháza Szabadság téri bejáratánál, majd 10 órától Petőfi Sándor Általános Iskolában ünnepelnek. Ezt követőén 13 órakor a Gál Sándor-szobornál lesz koszorúzás, majd az ünnepség 17 órakor folytatódik a Vár téren. Este hét órától gálaműsorra kerül sor a Városi Művelődési Házban a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes közreműködésével.
A március 15-i ünnepi előkészület, valamint az ünnepség ideje alatt forgalomkorlátozásra kell számítani a Vár téren 15.30 és 18.30 óra között.
A Nyerges-tetőn a megemlékező ünnepség 14 órakor kezdődik, Csíkkozmás Község Önkormányzata és az RMDSZ Csíki Területi Szervezete szervezésében.
A Gyimesekben idén az ezeréves határnál, a kontumáci templom melletti emlékhelyen tartanak megemlékező ünnepséget. Ma délután 2 órától a kontumáci templomban mondanak imát az 1848/49-es szabadságharcban elhunyt hősökért, majd fél háromtól elkezdődik a Dani Gergely Általános Iskola diákjainak ünnepi műsora.
Csíkborzsovában minden március 15-én megemlékeznek a falu szülöttjéről, az 1848/49-es harcokban részt vevő Balogh Ignác honvéd főhadnagyról, illetve a szabadságharcban elhunyt 17 borzsovai hősről. Reggel 9 órakor szentmise lesz a római katolikus templomban, majd délelőtt 10 órakor a templom előtt álló Hősök emlékművénél folytatódik az ünnepség. A díszbeszédeket a borzsovai Balogh Ignác Általános Iskola diákjainak alkalomhoz illő műsora és a kegyelet koszorúinak elhelyezése követi.
Csíkszentgyörgyön és Bánkfalván 10.30-tól ünnepi szentmisével kezdődik a megemlékezés, ezt követően ünnepi műsor és koszorúzás lesz a központi emlékműnél.
Dánfalván 11 órától kezdődik a szentmise, az ünnepi megemlékezést pedig 12 órától tartják az 1848-as emlékműnél.
Karcfalván reggel 8 órakor szavalóversennyel kezdődik a programsorozat, ezt 9 órától kokárdakészítés követi, 10 órától pedig szentmise. 11 órától koszorúzás lesz a karcfalvi és jenőfalvi kopjafáknál, illetve Székely Lajos honvédszázados sírjánál. A Mártonffy György Általános Iskola tanulóinak illetve a helyi gyerek-fúvózenekar előadása zárja az ünnepi programot.
Kászonújfaluban 12 órától megemlékezés és koszorúzás lesz az újfalvi emlékműnél.
Kászonaltízen 10 órakor kezdődik a huszár felvonulás indul a Nyerges-tetőre, 12 órától a községi könyvtárban levő Petőfi-szobornál szavalatok hangzanak el.
Pálfalván 10 órakor kezdődik a megemlékezés a helyi emlékműnél. Delnén 11 órától, Csomortánban pedig 11.30-tól lesz ünnepi program szintén a helyi emlékműnél.
Csíkrákoson 9 órától a központi parkban ünnepi beszédek hangzanak el, ezt zászlós felvonulás követi a helyi plébániatemplomig. A szentmise után a Zöld Péter emlékműnél lesz koszorúzás. 11 órától a göröcsfalvi kultúrotthonban a Cserei Mihály Általános Iskola és a Pacsirta Dalegylet előadását lehet megtekinteni.
Szentimrén 16 órától a János vitéz című előadást mutatják be a kultúrotthonban.
Csíkmindszenten 12 órakor kezdődik az ünnepség a helyi plébániatemplomban.
Csíkszentmártonban 10 órától szentmisével kezdődik az ünnepi program, majd Dálnoki Lőrincz János honvéd húszárfőhadnagy sírjánál koszorúzás lesz, utána a Tivai Nagy Imre iskola előtti emlékműnél megemlékezés és koszorúzás szerepel a programban.
Vacsárcsiban 9 órától, Szentmihályon pedig 11 órától koszorúzzák a hősök sírját, Ajnádon viszont március 18-án, a szentmise után lesz megemlékező ünnepség a falu központjában található emlékműnél.
Szentsimonban az Endes-kúria előtti téren kezdődik az ünnepség, a program 10.35-től folytatódik a szentsimoni kultúrotthon előtti emlékműnél.
Csatószegen 11.30 órai kezdettel lehet részt venni a megemlékezésen a helyi emlékműnél.
Szenttamáson kilenc órától ünnepi szentmise lesz, 10 órától pedig a kultúrotthon előtti kopjafánál folytatódik a megemlékezés, ahol Márk Tibor polgármester és Salamon Dénes történelem szakos tanár mondanak ünnepi beszédet.
szóljon hozzá!