Megáldották az új szépvízi orgonát

Egy orgonának kell tudni sírni, örülni, dicsőségesen szólni – hangzott el vasárnap a szépvízi Szent László király templom felújított orgonájának szentelési ünnepségén. Az 1896-ból származó hangszert, amely, méretét tekintve, a csíksomlyói után a második a környéken, a helyi közbirtokosság támogatásával, három esztendő alatt sikerült újjávarázsolni.

Rédai Botond

2010. szeptember 05., 17:472010. szeptember 05., 17:47

2010. szeptember 05., 18:472010. szeptember 05., 18:47

Galéria

„Amikor egy szép remekművet, mint ezt a felújított orgonát áldjuk meg, csak természetes, hogy az égi muzsika is eszünkbe jusson” – fogalmazott prédikációjában Csintalan László csíkdelnei plébános. Elmondása szerint a templom félhomályában megszólaló szép muzsika még a keményszívű ember lelkében is gyönyörűséget okoz, közelebb hozva őt ezáltal Istenhez. Alighanem a templomot zsúfolásig megtöltő hívek is egyetértettek eme kijelentéssel, főleg azok után, hogy Bors László újtusnádi orgonaépítő, akinek a nevéhez fűződik a munkálat, a szentmise végén bemutatta a megújult hangszert. A különböző regiszterekből kapott kis ízelítőből mindannyian meggyőződhettünk: a hangszerek királyát hallottuk. Bors László egyébként rövid beszédében köszönetet is mondott mindazoknak, akik valamilyen módon segítették három éves munkájában. Az ünnepség végén az udvarhelyi Lászlóffy Árpád, illetve a németországi Walter Dolak klasszikus művek előadásával mutatta be, mit is tud az új szépvízi orgona. Gábor Zoltán helyi plébános szavaival élve, akik ezt végighallgatták, igazi lelki örömben volt részük.

Az orgonáról, még egyszer, röviden

Galéria
A régi hangszer még 1896-ban készült Nagy József brassói orgonaépítő keze nyománl. A felújítás előtt 864 sípból, két manuálból és pedálból állt a hangszer és 16 regiszterváltozatból. A régi orgonából az orgonaszekrény, a fasípok és a fémsípok kerültek vissza az új hangszerbe. A munkálatok során teljesen új regisztermechanika, szélláda, fúvó berendezés, széljáratók, két manuálos mechanikus játszóasztal készült gyönyörű tölgyfa kivitelezésben. Így az új orgona 519 új síppal, 8 regiszterváltozattal, 9 sípsorral bővült, új levegőmotort is kapott Győrből. A munkálatok során a neogót orgonaszekrény teljesen újra lett festve, bővítve, aranyozva. Teljesen kiépített redőnymű- és copula-rendszert alakítottak ki. Az orgona egyéni különlegessége a három nyelvsípsor, Trombita 8’, Fagott oboa 8’, Pozan 16’, amelyek a pécsi Manufaktúra orgonagyárban készültek. Az új fémsípok Bartis Szabolcs gyergyószentmiklósi öntödéjéből kerültek napvilágra. A Contrabass 16’, a bővített pedál, a régi fa- és fémsípok pedig Bors László újtusnádi műhelyében voltak felújítva, illetve elkészítve.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei