Elkészítették az idei csíkszeredai beruházások „kívánságlistáját”, az viszont később dől el, hogy az összesen több mint 50 millió lejbe kerülő munkálatok közül mire lesz pénz. 2013-ban legtöbb 20 milliót tudnak beruházásokra költeni.
2013. január 14., 16:392013. január 14., 16:39
2013. január 15., 11:282013. január 15., 11:28
A lehető legjobbkor kerestük Ráduly Róbert Kálmánt, Csíkszereda polgármesterét. „Épp az asztalomon van az a kívánságlista, amit Antal Attila és Szőke Domokos alpolgármesterek állítottak össze. Ma el is kezdjük találtatni az igényeket a lehetőségekkel, vagyis az egyeztetéseket arról, hogy ezekből a megoldásra váró feladatokból mire tudunk pénzt elkülöníteni” – válaszolta a hargitai megyeszékhely polgármestere, amikor arról kérdeztük, hogy milyen munkálatokra lesz pénze idén Csíkszereda önkormányzatának.
Ráduly: meg kell nyirbálni a kívánságlistát
Ráduly úgy számol, hogy idén Csíkszereda városvezetése legjobb esetben is legtöbb húszmillió lejt tud beruházásokra költeni, ezért igencsak meg kell nyirbálni az alpolgármesterek 53 millióra rúgó listáját. Az idei munkálatok nagy része már elkezdett helyi vagy európai uniós beruházások folytatása lesz. Hangsúlyozandó, még nem dőlt el, mire fognak pénzt elkülöníteni. Alább megemlítünk néhány tételt.
Szerepel a listán a hargitafürdői utak és a mofetta korszerűsítésének elkezdése, amire idén 1,58 millió lejt kellene elkülöníteni. Egyébként tavaly derült ki, hogy nyertes lett Csíkszereda Polgármesteri Hivatala Regionális Operatív Programhoz leadott, Hargitafürdő infrastrukturális felújítását célzó 15 millió lejes pályázata.
A csíkszeredai Szabadság tér közelében lévő, „Penge blokk” néven ismert tömbház mögötti parkoló felújításához még 2,2 millió lejre lesz szükség, ez az összeg is felkerült a kívánságlistára, akárcsak az a 855 ezer lej, amit a Villanytelep utca kétirányúvá tételére, illetve kiszélesítésére költenének.
„Új beruházás lenne a Zsögöd felé vezető Szász Endre utca csatornarendszerének korszerűsítése, valamint az utca felújításának elkezdése. A csatornázásra 360 ezer lejt, a felújításra pedig 1,5–2 millió lej közötti összeget kellene elkülöníteni idén. Amúgy a teljes utcafelújítás 3 millióba fog kerülni. Ebben a mandátumban valahogy a teljes zsögödi utcát fel kellene újítani az országútig, hogy déli irányból is kellemes érzés legyen bejönni a városba” – érvelt a polgármester.
Az uszoda megnyitása előtt még 1,12 millió lejt kell kifizetnie a városvezetésnek, ez a tétel is szerepel a listán. „Nem egy olcsó történet ez az uszoda: az Országos Beruházási Társaság (CNI) 16,2 millió lejt, Csíkszereda önkormányzata pedig 5,8 milliót fizetett eddig, ehhez jön még 1,12 millió, hogy meg lehessen végre nyitni azt.”
A tanácsülésre elkészülne a büdzsé tervezete
„Kilenc pontot tartalmaz az Antal Attila által összeállított, a csíkszeredai oktatási intézmények körüli munkálatokra vonatkozó beruházások listája, amiből legjobb esetben is csak néhány valósulhat meg” – mondta az elöljáró. Szerepel például a Kós Károly Szakközépiskola hőközpontjának teljes felújítása, amit már tavaly elkezdtek. Ez a kazánház látja el három középiskola fűtését.
A hónap végére szeretnék összeállítani Csíkszereda idei költségvetés-tervezetét, hogy a januári soros tanácsülés első határozattervezeteként előterjeszthessék azt.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!