Fotó: Veres Nándor
Az átalakított székely csűrök és a régi hagyományos csíki lakóházak témákban tartottak kerekasztal-beszélgetéseket pénteken Madéfalván.
2015. július 20., 10:332015. július 20., 10:33
Az esemény szervezői: a Csík-Gyimes Natúrpark Egyesület, a Pogány-havas Kistérségi Társulás, a Felcsík Kistérségi Társulás, a Csík Leader Egyesület és a Cultura Nostra Egyesület.
„Az örökségvédelem alatt a Csík-Gyimes Natúrpark Egyesület és a Felcsík Kistérség két projektje ötvöződik: a csűrök újrahasznosítása, megmentése, valamint a falusi házak bővítése, megőrzése, felújítása” – fogalmazott Molnár Judit, a Pogányhavas Kistérségi Társulás igazgatóhelyettese. Két kiadványt is bemutattak, az egyik a Csűrjeink újrahasznosítása című, amellyel a csűrtulajdonosokat szeretnék megcélozni. „Szeretnénk felhívni a figyelmüket arra, hogy milyen érték van a kertjükben. Mi azokkal a csűrökkel foglalkoztunk, amit gazdasági célra már nem használnak. Bejártuk a településeket, dokumentáltuk, osztályoztuk a csűröket. Felvonultatunk jó példákat, ötleteket. Igyekszünk segíteni abban, hogy olyan újat alkossanak, ami a régi jellegzetességeket megtartja” – mutatott ár Esztány Győző.
A másik kiadványban egy tanulmány olvasható a vidéki örökség lakóházainak jó bővítéséről. „A lakóházak bővítésében egy valódi zűrzavar uralkodik az emberek tudatában. Itt történik meg leghamarabb az ízlésficam\" – mondta Tövissi Zsolt építész a tanulmány bemutatása során. Rámutatott, bőven van épület, csak a legtöbbször rosszul vannak kihasználva. Mindig az épület előnyeit kell nézni és ahhiz alakítani az igényeinket.
Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.
Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”.
A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.
Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.
A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.
Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.
Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.
Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.
A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás.
Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.
szóljon hozzá!