Fotó: Kristo Robert
Március 21-én döntheti el Csíkszentgyörgy község lakossága, egyetért-e azzal, hogy Bánkfalva – Csinóddal, Egerszékkel és Kotormánnyal együtt – elinduljon az önállósodás útján. A március 21-ére kiírt népszavazás előtt, annak rendje és módja szerint forr a hangulat a településen, minden kapuban ez a téma uralja a beszélgetéseket.
2010. március 10., 17:062010. március 10., 17:06
2010. március 10., 17:582010. március 10., 17:58
Fotó: Kristo Robert
Igen a leválásra vagy nem? Ez a kérdés foglalkoztatja leginkább a napokban a csíkszentgyörgyieket. A tíz faluból álló település az utolsó úgynevezett mamutközség a csíki régióban, éppen ezért egyesek szerint már rég megérett a különválásra. Míg a bánfalvi kezdeményezők meggyőzési kampányuk utolsó száz méteréhez érkeztek, mi arra voltunk kíváncsiak, hogyan vélekedik e témában a település néhány közéleti személyisége.
Sándor Zoltán bánkfalvi közbirtokossági elnök reméli, a szavazásig sikerül megértetni az emberekkel, ez nem valaki ellen szól. Egyszerűen úgy érzik, magukra többre képesek a bánkfalviak.
György József: nem szeretnék állást foglalni
„Tudni kell, Bánkfalva és a hozzá tartozó települések leválásával kapcsolatos népszavazást ezúttal nem én kezdeményeztem. Csupán annyit vállaltam, hogy hozzájárulok és támogatom a népszavazás kiírásával járó teendőket” – jelentette ki György József. Csíkszentgyörgy község polgármestere szerint a kérdésben két tábor létezik: vannak az igenek és a nemek. Éppen ezért nem szeretne abba a hibába keveredni, hogy egyik vagy másik fél mellett emeli fel szavát. „Nem véletlen, hogy óvatosan nyilatkozok ebben a kérdésben az utóbbi időben. Azt akarom elkerülni ezzel, hogy akármelyik fél vádolni tudjon engem. Nem szeretnék bűnbak lenni. Ne legyek én a hibás, akár igen lesz, akár nem” – nyilatkozta a polgármester.
Mély nyomott hagyna egy sikertelen népszavazás
„Arra bíztattam mindenkit az elmúlt hetekben, jelenjen meg a referendumon és voksoljon igennel” – fogalmazott érdeklődésünkre Kézdi József. A csíkszentgyörgyi közbirtokosság vezetője úgy látja, a leválás tényétől a szentgyörgyieknek nem lesz sem jobb, sem rosszabb. Ám egy sikertelen népszavazás mély nyomott fog maga után hagyni, a sérelmeken talán már csak a következő generáció lenne képes túllépni. Szintén az önállósodás mellett kardoskodik a bánkfalvi Márton Ferenc Általános Iskola igazgatója is. Czikó Gergely szerinte nem azért van szükség erre a lépésre, mert nem lenne jó a jelenlegi község vezetősége, hanem azért mert ezáltal még jobbat szeretnének a bánkfalviaknak.
A témáról bővebben a Csíki Hírlap csütörtöki, március 11-ei számában olvashatnak!
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!