Fotó: Veres Nándor
Forgalomszámlálást végeznek Csíkszeredában: szerdán és pénteken, továbbá jövő szerdán és pénteken Csíkszereda 30 pontján számolják a forgalmat, a négy nap alatt hat-hat órán át. A felmérés része a közlekedési akciótervnek és a városfejlesztési stratégiának. A munkával megbízott cég áprilisig szeretné elkészíteni a szerteágazó dokumentumot, amit majd átad a csíkszeredai önkormányzatnak.
2016. március 02., 10:182016. március 02., 10:18
2016. március 02., 10:232016. március 02., 10:23
Csák Lászlót, a csíkszeredai Planificatio Kft. vezetőjét a készülő városfejlesztési stratégiáról kérdeztük, arra voltunk kíváncsiak, hogy jelenleg hol tartanak a felmérésekkel, elemzésekkel, milyen következtetéseket tudnak leszűrni a közlekedési akciótervük kidolgozása során.
A közlekedési akcióterv kidolgozása során a készítők a balesetveszélyes közlekedési helyszínek feltérképezésére a csíkszeredai rendőrség statisztikáira, a Zöld Székelyföld Egyesület kerékpáros felmérésére, illetve online kérdőíves felmérésekre támaszkodnak, továbbá a forgalomszámlálás adataira. „Sokat segített a városi rendőrség, mert átadták nekünk azokat az információkat, amit kértünk: péládul azt, hogy az elmúlt években hol voltak a közlekedési balesetek, továbbá az is hasznos volt, hogy közölték, melyek azok a rosszul kivilágított helyek a városban, ahol az erőszakos bűncselekmények, lopások történnek” – részletezte a cégvezető.
Hol és hogyan?
A forgalomszámlálás során többek között a megyeszékhely bejáratainál mérik az autós és kerékpáros forgalmat. A nyugati bejáratnál nem közvetlenül a város bejárata, hanem a csibai eltérőnél lesz a mérési pont. Hargitafürdőn is végeznek számlálást. „Fontos sajátossága a mérésnek, hogy nemcsak az autós és biciklis forgalmat számoljuk, hanem a gyalogosokat is, bár nem az összes mérési pontnál, hanem ott, ahol nagyobb az átmenő gyalogos forgalom, például a Kossuth Lajos, a Piac, és a Márton Áron utcákban” – sorolta Csák László.
Az online kérdőíveket a planificatio.com, illetve a szereda.ro oldalon lehet kitölteni. Ez a felmérés pénteken zárul. Csák érdeklődésünkre elmondta, eddig 78-an töltötték ki a kérdőívet Csíkszeredából, összesen 195 helyszínt és problémát azonosítottak. Azoknak a véleményére is kíváncsiak voltak, akik ingázók vagy látogatók, közülük 30-an töltötték ki eddig az online kérdőívet. „Például ha egy útkereszteződésben baj van, az is elég, ha egy személy jelzi, nem kell húszan mondják ugyanazt” – érvelt Csák, hozzátéve, már az is jó eredmény, hogy ennyien kitöltötték a felmérést.
A jelzett 195 helyszínből legalább 10 esetben a Kossuth Lajos utcai forgalmi dugót említették problémaként a válaszadók. „A Kossuth Lajos utca jelen állapotában sem a tömegközlekedésnek nem jó, sem a gyalogosnak, ugyanakkor a kerékpárosoknak sem biztonságos, illetve az autós közlekedésnek sem megfelelő, hiszen se parkolni, se haladni nem lehet. Átgondolásra szorul az egész utca használata” – osztotta meg a tennivalókat Csák. Ugyanakkor a Kossuth Lajos utcai mellett többek között a Brassói úti közlekedést is balesetveszélyesnek jelölte mind a rendőrség, mind pedig az online kérdőív több válaszadója.
„Vannak helyzetek, amelyeket meg lehet oldani a cipzárelv íratlan törvényével. Ez azt jelenti, hogy annak ellenére, hogy nekem van elsőbbségem, egy autót elengedek magam előtt a mellékutcából, hogy ki tudjon térni, utána besorolok mögé, majd az utánam jövő autós szintén kienged egy autóst a mellékutcából. Ez működhetne például a Piac utca és a Kossuth Lajos utca találkozásánál. Ez az elv a legolcsóbb megoldás. Azonban akadnak helyek Csíkszeredában, ahol drasztikusabb megoldásokra van szükség. Ezeket akkor tudjuk majd, amikor meglesz a forgalomszámlálás eredménye is” – fejtette ki Csák László.
Folyamatban a kérdőíves felmérés
Kérdőíves felmérést is végeztek ezer csíkszeredai lakos megkérdezésével. „Többek között azt mértük, hogy a városlakók mennyire érzik jól magukat Csíkszeredában. Ugyanakkor a kérdőívben a távhőhálózattal és tömegközlekedéssel kapcsolatos kérdések is szerepeltek” – sorolta. A közvélemény-kutatás eredményét, annak kielemezése után, később ismertetik. A tervek szerint tavasszal befejezik a stratégiák elkészítését. A dokumentumokért 26 500 eurót fizet a csíkszeredai önkormányzat.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!