Tizenöt fogvatartott barikádozta el magát szerdára virradóra a csíkszeredai börtön egyik cellájában, amire a büntetés-végrehajtási intézet készenléti egysége könnygázt vetett be ellenük. Az elítéltek azzal fenyegetőztek, hogy felgyújtják a helyiséget, amelyben tartózkodtak.
2016. július 13., 16:052016. július 13., 16:05
2016. július 13., 16:122016. július 13., 16:12
A csíkszeredai büntetőintézetben fogvatartottak az országos méreteket öltött tiltakozó akcióhoz csatlakoztak: kedden a közel 360 elítélt közül 132-en tagadták meg az ebédet, míg 93-an a vacsorát. Az egyre hangosabban tiltakozó rabok a fogvatartási körülmények javítását, a cellákban tapasztalható zsúfoltság csökkentését, a tévénézési program „zárórájának” – 23 óra – meghosszabbítását követelték, illetve azt kérték, hogy a hőségben hosszabb ideig tartsák nyitva az ajtókat, segítve a légmozgást – tájékoztatott Alexandra Chițan, a csíkszeredai börtön szóvivője.
A dolgok kedden este kezdtek elfajulni: az egyik cellában a tizennyolc elítélt közül tizenöten agresszívvé váltak, megpróbáltak felgyújtani néhány ruhadarabot, majd eltorlaszolták a börtönőrök elől a cella bejáratát. Az intézmény készenléti egysége éjfél után lépett közbe, könnygázt vetve be. A helyiségben lévőket egyenként megbilincselték és kivezették, majd orvosi vizsgálat után négy cellába osztották szét őket, megelőzve a további rendbontást.
Szerdán már mindössze 23 elítélt tagadta meg a 13 órai ebédet, jelenleg nyugodtak a körülmények – közölte a börtönszóvivő. Érdeklődésünkre elmondta, a történtekről értesítették a fogvatartottak felügyeletét ellátó illetékes bírót, aki az eset kivizsgálása után dönt arról, hogy indul-e eljárás a „lázadásban” részt vevők ellen. A különböző tevékenységek továbbra is a készenléti egység felügyelete alatt zajlanak.
Országszerte nyolc börtönben zajlanak tiltakozások – jelentette be szerdán közleményben a büntetés-végrehajtási intézetek országos igazgatósága. Az intézmény szerint jelenleg egyik helyszínen sem történnek erőszakos cselekedetek. Botoșani-ban, Brăilaban, Csíkszeredában, Giurgiuban, Iași-ban, Poarta Albăn, Nagyváradon és Vaslui-ban tagadta meg több fogvatartott a táplálkozást. Botoșani-ban nyolc rab feljutott a börtön egyik épületének tetejére, emiatt a hatóságok riasztották a készenléti egységeket.
Az elégedetlenségi hullám Iași-ból indult, az ottani börtönben őrzött rabok a fogvatartásuk körülményei miatt kezdtek lázongani, három napja tart a tiltakozás. Kedden többen az udvarra is kijutottak, mások műanyagpalackokkal püfölték a rácsokat. Az éjszaka a börtönigazgatóság a belügyi rendfenntartók segítségét kérte, hogy úrrá legyen a helyzeten.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
szóljon hozzá!