Fotó: Gecse Noémi
A már hagyományosnak számító káposztavágás és -vásár rengeteg érdeklődőt vonzott idén is a szépvízi Nád-dűlőbe, ahol a munka mellett az értékesítésnek és az ünneplésnek egyaránt kiemelt szerep jutott. A termés nagyon jó volt – mondták a gazdák.
2016. október 15., 18:592016. október 15., 18:59
A hideg és csapadékos időjárás ellenére szombat reggel ismét benépesültek a Gyimesek felé vezető út mellett található káposztaföldek. A területet már a kora reggeli órákban ellepték a káposztavágásra igyekvő borzsovai, szentmiklósi, illetve szépvízi gazdák.
A lovas szekereket, utánfutós traktorokat és egyéb járműveket telepakolták a helyi jellegzetességnek számító lapos fejű, vékony héjú káposztával. A gazdák szerint az idei év mezőgazdasági szempontból nagyon jó volt, elégedettek voltak a terméssel.
A délelőtti órákban már igazi vásári hangulat alakult ki a helyszínen, a színpad körül felállított standoknál helyi termékeket, többek között házikenyeret, kolbászt, mézet és szörpöt lehetett vásárolni.
A rendezvény hivatalos megnyitóján elsőként Ferenc Tibor, Szépvíz polgármestere köszöntötte a jelenlévőket. „Ez egy ünnep számunkra, ha szétnézünk, látszik, hogy dolgozunk. A munka mellett ünnepelni gyűltünk össze, hiszen a káposztavágás az utolsó mezőgazdasági munka az esztendőben. A székely ember itt hálát ad, és megünnepli, hogy sikeresen befejezte a gazdasági évet, megköszöni, amit az Isten adott, és reménykedik, hogy a családját el tudja tartani” – hangsúlyozta a polgármester, majd felkérte Gábor Zoltán plébánost, hogy áldja meg a termést.
Már ötödik éve látogatja a káposztavásárt Szépvíz testvértelepülésének, a magyarországi Újkígyósnak polgármestere, Szebellédi Zoltán. „Örömmel vagyunk itt, és mindig örömmel térünk vissza Szépvízre, hiszen nagyon jó itt együtt lenni magyar testvéreinkkel, és látni azt az okosságot, ahogy intézik a sorsukat. Egymástól nagyon sokat tudunk tanulni, és nagyon fontos a régi hagyományokat visszahozni az életünkbe, ehhez kölcsönösen erősítenünk kell egymást” – emelte ki a polgármester.
Bíró László, az idei díszvendég település, Csíkmadaras polgármestere a megnyitón annak fontosságáról beszélt, hogy akkor kell ott lenni valahol, mikor igazán szükség van a segítségre.
A megnyitót követően a dűlőben felállított színpadon elkezdődtek az előadások, felléptek a csíkmadarasi hagyományőrző csoportok, a szépvízi Pozdorka néptánccsoport, a csíkszentmiklósi Cserebojtos néptánccsoport, valamint a csíkborzsovai és az újkígyósi citerazenekarok. Ezzel párhuzamosan zajlott a főzőverseny, melyre 12 csapat nevezett be, továbbá az Őszi betakarítás címmel meghirdetett rajzversenyre beérkezett munkákat a színpad mellett tekinthették meg a résztvevők.
A finomabbnál finomabb káposztás ételeket szakmai zsűri pontozta, értékelésük szerint a harmadik helyen a szépvízi Új Csapat végzett, második lett az ülkei Ü.S.T.B.E. csapat, a legízletesebbet pedig a szépvízi Faluvégi Menyecskék főzték. A főzőverseny mellett a legnagyobb – 8,2 kilogrammos – és a legkisebb káposztát is díjazták, utóbbi azonban a község vezetőjének elmondása szerint annyira kicsi volt, hogy nem is tudták megmérni.
A helyszínen tombolát is lehetett vásárolni, melynek szerencsés nyertesei káposztáshordóval és káposztafőző fazékkal lettek gazdagabbak. A rendezvénynek jótékonysági jellege is volt, hiszen a szépvízi gyermekotthon részére káposztaadományokat gyűjtöttek.
Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.
Az eddiginél nagyobb összeget fordítanak idén a nyári útkarbantartásra Csíkszeredában, a munkálatok közül elsőként a makadámutak javítását kezdik el. A legfontosabb beavatkozásnak a Kossuth Lajos utca újraaszfaltozása ígérkezik.
Április elsejétől új helyen működik a Csíkszeredai Helyi Rendőrség a városháza felújítása miatt. Az ügyfeleket az egykori Zsögödfürdői Vendéglő épületében fogadják. Ahogy arról korábban beszámoltunk, közeleg a csíkszeredai városháza felújítása.
Új életre kelti Arany János Toldi Miklósát a Hargita Székely Néptáncszínház. Az előadás április 6-án, vasárnap lesz a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
Érdekes, hasznos és segítséget jelentő interaktív kiállítás tart nyitva április 17-ig az iskolai zaklatás megelőzése céljából a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. Az általános iskolák ezen a héten még jelentkezhetnek a szabad időpontokra.
Csíkszeredában már néhány éve tart a gyalogátjárók biztonságosabbá alakítása, ami elsősorban a jobb megvilágítást, a villogó jelzések felszerelését jelenti. Ennél többre, például nyomógombos jelzőlámpák felszerelésére is volna igény több helyszínen.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
Gyomorforgató látvány fogadta szombaton a csíkszeredai Tudor lakónegyedben élőket, hiszen valaki egy ottani szeméttárolónál szabadult meg egy bárány tetemétől és belsőségeitől. A maradványokat rövid időn belül begyűjtötte a helyi köztisztasági vállalat.
Ha rövidesen aláírják a finanszírozási szerződést, akkor ki lehet írni a közbeszerzési eljárást a piricskei víz- és szennyvízhálózat kiépítésére. A beruházásra korábban az Anghel Saligny programtól nyert támogatást Csíkcsicsó.
szóljon hozzá!