Szerződést írt alá nemrég Gyergyószentmiklóson a Mária-út zarándokútvonal erdélyi szakaszának kiépítéséről a magyarországi Mária Út Közhasznú Egyesület, az Erdélyi Kárpát-Egyesület, illetve a Gyulafehérvári Caritas. Ez volt tulajdonképpen az első konkrét lépés a tervezet megvalósításában.
2010. március 31., 10:392010. március 31., 10:39
2010. április 08., 21:262010. április 08., 21:26
Amint arról már korábban beszámoltunk, a Mária-út Közép-Európán átívelő zarándokút, Mariazellt (Ausztria) Csíksomlyóval, Czestochowat (Lengyelország) Medugorjeval (Bosznia-Hercegovina) köti össze Budapesten keresztül. A kereszt alakú zarándokútvonal kelet-nyugati tengelye (Budapest – Csíksomlyó útszakasz) 1400 kilométer, és gyalogosan mintegy hatvan nap alatt meg lehet tenni. A három említett szervezet a romániai szakasz kialakításáról egyeztetett, amely Nagykárolyban kezdődik, Tasnádon, Szilágysomlyón, Zilahon, Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Sóváradon halad át, majd Gyergyóalfalut érintve folytatódik Csíksomlyóig.
Péterfi Attilától, a Gyulafehérvári Caritas gazdasági ágazatának vezetőjétől megtudtuk, a fő gerincvonalról született egyezség, illetve a fontosabb mellékvonalakról is szó volt. Vidékünkön például a Székelyföld fontosabb zarándokútvonalait is bekapcsolnák a hálózatba, ilyen például az Udvarhely székről, Gyimesekből vagy Kézdiszékről Csíksomlyó irányába vezető útvonalak. A sűrű közúti forgalmat elkerülő zarándokutak mentén szálláshelyek állnak majd rendelkezésre, az elképzelések szerint a panziókon kívül úgynevezett zarándokszállásokat is létrehoznának a kezdeményezők, például plébániák mellett, amennyiben ehhez megszületik a szükséges törvényes keret.
Péterfi Attila egyéb érdekességeket is elárult. Útjuk elején a zarándokok „Mária-út útlevelet” is kézhez kapnak, amelyet a szálláshelyeken le lehet pecsételni, annak tanúbizonyságául, hogy végigjárták a zarándokutat és egyedi gyöngyszemeket kapnak a stációkon, amelyből elkészíthetik saját rózsafüzérüket.
„Széleskörű összefogás révén valósul meg az elképzelés, ami mindenképpen előrelépést jelent térségünknek és Csíksomlyót újrapozicionálja, kegyhelyből zarándokhellyé” – fogalmazott Péterfi Attila.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 66,48 százalékos feldolgozottságánál a Románok Egyesüléséért Szövetség jelöltje, George Simion vezet az elnökválasztás első fordulójában.
A kilenc órakor közzétett exit-poll adatok szerint Gerorge Simion biztosan bejut az államfőválasztás második fordulójába. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere az urnazárást követően értékelt.
Nicușor Dan független elnökjelölt a vasárnap esti exit poll eredmények közzététele után kijelentette, a politikusoknak még hosszú utat kell megtenniük, hogy felérjenek az általuk képviselt közösségek törekvéseihez, ugyanakkor „ez egy új kezdet”.
Az urnazárást követően közzétett exit-pollok szerint George Simion és Crin Antonescu vagy Nicușor Dan juthat a második fordulóba a romániai elnökválasztáson, amelynek első, újból kiírt fordulóját vasárnap tartották.
Egyetlen személy, egy várandós nő maradt kórházban vasárnap estére a konstancai vonatbaleset érintettjei közül.
Megsérült vasárnap egy turista a Torockó melletti Székelykő Nagyárok nevű részén, ugyanazon a túraútvonalon, ahol egy nappal korábban egy másik kiránduló megsérült.
Már csak kevesebb, mint két óra van hátra a megismételt elnökválasztás első fordulójából. A szavazókörzetek – külföldön és belföldön egyaránt – romániai idő szerint 21 órakor zárnak.
A Hargita Megyei Választási Iroda szóvivője, Adrian Pănescu tájékoztatása szerint a megyében összesen 2089 kérvényt nyújtottak be mozgóurna igénylésére, ezek közül 350-et egészségügyi intézményekben ápolt személyek adtak le.
A száraz növényzet és kidőlt fatörzsek kaptak lángra Balánbányán, az Egyeskő térségében.
Két vonat összeütközött vasárnap a konstancai vasútállomáson. Hét sérültet szállítottak kórházba eddig.
szóljon hozzá!