Hogyan csinálják a sikerorientáltak?

Hogyan csinálják a sikerorientáltak?

Fotó: Kristó Róbert

Folyamatosan azon dolgoznak, hogy a települések fejlődjenek, élhetővé váljanak, és ebben a faluközösség is nagy szerepet játszik – a községvezetők szerint falujuk ezért kerülhetett a sikerorientáltak kategóriájába a Sapientia oktatójának dolgozatában.

Iszlai Katalin

2016. november 10., 11:132016. november 10., 11:13

2016. november 10., 11:192016. november 10., 11:19

Nemrég írtunk Székely Kinga Katalin, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) csíkszeredai oktatójának doktori disszertációjáról, amelyben több szempontot figyelembe véve rangsorolta a csíki településeket. Ötéves kutatása alapján a legjobbnak számító, fejlődőben lévő és tenni akaró települések típusába mindössze hárman kerültek: Csíkszentkirály, Madéfalva és Csíkszentdomokos. Ennek – a dolgozatban sikerorientáltként megnevezett típusnak – a kutatás szerint magas a lakosságmegtartó ereje, olyan jellegzetes, sajátos értékekkel rendelkeznek, amelyek többségének már múltja, hagyománya van, így több program és kezdeményezés is ezekre épülve indult el. A jelentősebb infrastrukturális beruházásokon túl már számos projekt megvalósult, illetve jelenleg is kivitelezés alatt van, továbbá egy erős, helyi közösség alakult ki, ahol nemcsak a közösségi identitás megerősítése a cél, hanem a fenntartható, gazdaságilag fejlődő település kialakítása. Arra voltunk kíváncsiak, hogy az említett települések vezetői milyen mértékben tartják valósnak az ábrázolt képet, milyen fejlesztéseket valósítottak meg az elmúlt öt évben, illetve jövőbeli terveikről is érdeklődtünk. Mint kiderült, mindhárom polgármester tudott a helyezésről

Szentkirály: minden van, ami fontos

Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere érdeklődésünkre elmondta, ha az első kategóriába kerülésre nem is, de mindenképp jó helyezésre számítottak. „Szerintem annak köszönhető, hogy ebbe a típusba soroltak, hogy ki lehet jelenteni: szinte semmi sem hiányzik a településről. Persze mindig akad tennivaló, de fontos kiemelni, hogy a közművesítés meg van oldva, aszfaltozzuk az utcákat, sokat számít a Hargita Gyöngye Rt. jelenléte, vannak iskoláink, orvosi rendelőink, fogászatunk: minden megvan, ami fontosabb. Azt tudom mondani, hogy valós az a kép, amit az oktató festett rólunk. A közösségi élet is virágzik, több egyesület is működik, például a Tiva Egyesület, a Csíkszentkirályi Ifjúsági Egyesület, a Szentkirályért Egyesület, nyugdíjasklub, népi zenekar, tánccsoport, ők mind a település hírnevét viszik. Idén a Szent Király Szövetség megalakulásának 20. évfordulóját ünnepeltük, ez volt a legrangosabb rendezvényünk, de másokat is szoktunk szervezni. A jövőben folytatni szeretnénk az aszfaltozást, mert van egy olyan falurész, ahol ez még nincs kész. Az Oltnál a lengő hidat le szeretnénk cserélni egy rendes hídra, emellett a járdaépítéseket is folytatni kell″ – tette hozzá Székely.

Élhető közösséget teremtenek Madéfalván

Madéfalva polgármestere, Szentes Csaba elmondta, egyáltalán nem versenyként fogta fel a rangsorolást, de nagyon érdekesnek találta a tanulmányt, és az eredmény biztatást adott a további munkához. „Nálunk a községvezetés fogalma nem arra épült, hogy bárkivel is versenyezzünk. Vannak fejlesztési koncepcióink, amelyeket a lakossági fórumokon, falugyűléseken, a tanácstestület különböző szervezeteivel közösen megbeszélünk, és a lehetőségekhez mérten dolgozunk. Tervezem, hogy felveszem a kapcsolatot a szerzővel, hiszen meglehet, hogy sok olyan információ van a birtokában, amit fel tudnánk használni, és tudnánk belőle építkezni. Nagyon sok pályázatunk volt, éltünk a lehetőségekkel, és ebből egy jól működő infrastruktúrát tudtunk kiépíteni. Most egy kicsivel rosszabb a helyzet, mert már a 2014–2020-as pénzekből is alig maradt lehetőségünk. A madéfalvi egy nagyon jó közösség, a képviselő-testület rugalmas, így könnyen születnek döntések, illetve a hivatalban is hasonló a helyzet. Az önkormányzati tanácsosok, alkalmazottak közül többen civil mozgalmakat is működtetnek, így a kezdeményezések adminisztratív módon fel vannak karolva. Például ha a kórus vagy az idősek klubja valamilyen ötlettel hozzánk fordul, akkor rögtön keressük a megoldást, hogy honnan tudnánk finanszírozást teremteni. Van egy nagyon jó egyházközösség is, és egy jó közbirtokosság, ilyen szinten a feladatok leoszlanak. A célunk egy élhető közösség megteremtése, abba fektetünk, amire közösségi igény van. Az egyik legnagyobb probléma az, hogy az aktív munkaerő a rendszer és a fizetések miatt elmegy az országból. Úgy érzem, hogy mi mint helyi vezetők jelen pillanatban ez ellen nem sokat tudunk tenni. Viszont tudunk tenni azért, hogy az a generáció, aki most még iskolás, még gyerek, majd ne kelljen elmenjen: letehetjük az alapjait annak, hogy a következő generáció itthon is tudjon boldogulni″ – hangsúlyozta Szentes.

Szinte minden héten vannak rendezvények Domokoson

Karda Róbert, Csíkszentdomokos polgármestere meglepődött az eredményen, elmondása szerint ő is tervezi, hogy megkeresi az oktatót, hiszen bővebben is szeretne beszélgetni a témáról. „Az infrastruktúra évről évre fejlődött, ezenkívül nagyon sok olyan kisebb vállalkozó van, akik például vegyesüzleteket működtetnek, és ezek nagyon jól mennek. Ha él egy közösség, és mozgás van, akkor nagy az esély arra, hogy még hosszú ideig ilyen jó irányba haladjanak a dolgok. A másik dolog, ami miatt ebbe a kategóriába kerülhettünk az, hogy annak ellenére, hogy nagyon kicsi földekkel rendelkeznek a gazdák, mindenki ragaszkodik a területéhez: 800 körüli APIA-s dossziét szoktunk elkészíteni évente, ami azt jelenti, hogy megművelik a területeiket. Sok civil kezdeményezés is van, kezdjük például az önkéntes tűzoltókkal, továbbá van ifjúsági szervezet és nyugdíjas csoport, illetve van olyan csoportosulás is, aminek nincs jogi személye, de nagyon aktív: ők a cselgáncsozó gyerekek szülei, akik önkéntesen több száz résztvevős versenyeket szerveznek. Vannak néptánccsoportok, fúvószenekarok, hagyományőrző csoportok, illetve a Márton Áron Múzeum körüli csoportosulások is fontos munkát végeznek. Rendezvények szempontjából is jól állunk, szinte minden héten történik valami. A jövőben gazdasági értelemben kellene még egy kis erőt befecskendezni, emellett több pályázatot is készítünk például a mezei utakra, illetve egy konyhával ellátott napközit is szeretnénk létesíteni. Azt tudom mondani, hogy valós a kép, a helyiek is nagyon örültek, hogy ebbe a kategóriába kerültünk″ – emelte ki Karda.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.

Moldva csodálatos világának gyűjtője
Moldva csodálatos világának gyűjtője
2023. március 04., szombat

Moldva csodálatos világának gyűjtője

2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.

Egy elfeledett hős: Gál Sándor
Egy elfeledett hős: Gál Sándor
2023. február 26., vasárnap

Egy elfeledett hős: Gál Sándor

2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.

Rég nem „egy dátumról” van szó
Rég nem „egy dátumról” van szó
2023. február 20., hétfő

Rég nem „egy dátumról” van szó

2023. február 04., szombat

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén

Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.

Tovább fagyoskodhatnak az utasok a kiüresített ideiglenes buszállomás helyén
2023. január 26., csütörtök

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről

Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.

Szakmai előadások az öreg és kihalt fákban rejlő lehetőségekről
2023. január 17., kedd

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál

Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Teherautó csúszott le az útról Gyimesközéploknál
2023. január 13., péntek

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében

Átfogó közúti ellenőrzést végeztek Hargita megyében a rendőrök pénteken, ezúttal a tömegközlekedési járművek voltak az akció célkeresztjében. Kimagasló kihágást nem tapasztaltak.

A buszsofőrök voltak a rendőrök célkeresztjében
2023. január 11., szerda

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába

A csíkszeredai városkasszába tavaly összesen 22,6 millió lej folyt be a helyi adókból és illetékekből. A több mint 54 ezer befizetés java része, hozzávetőleg 37 ezer ügylet készpénzben történt.

Nem rossz: adókból 22,6 millió folyt be tavaly a csíkszeredai városkasszába
2023. január 11., szerda

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Egy turnéfilmmel és egy előadással készül a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes január folyamán: először az együttes dubaji világkiállításon készített Sivatagi álom című filmje lesz megtekinthető.

Filmet és előadást is bemutat a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
2023. január 10., kedd

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit

Készülnek Csíkszereda általános városrendezési tervének (PUG) frissítésére, amelyhez január 30-ig várják a lakók javaslatait – ez az első lépés a témában zajló közvita során. A város nemsokára kiírja a közbeszerzést a dokumentáció naprakésszé tételére.

Frissítik Csíkszereda általános városrendezési tervét, várják a lakók észrevételeit
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!