Fiatalon eldobott életek

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Több fiatal öngyilkossága rázta meg a közelmúltban Csíkszereda és több környékbeli település közösségét. Huszonévesen vagy akár tizenévesen dobták el maguktól az életüket, mélyen sajgó sebeket, válasz nélküli kérdéseket, önmagukat vagy másokat vádoló, összeomlott hozzátartozókat hagyva maguk után. A szakemberek szerint a fiatalkori öngyilkosság egyre gyakoribb, az okok pedig sokrétűek, a családi problémákra társadalmi, megélhetési vagy iskolai gondok, érzelmi problémák rakódnak rá.

R. Kiss Edit

2013. január 15., 17:382013. január 15., 17:38

2013. január 15., 18:282013. január 15., 18:28

Néhány héten belül kétszer kísérelt meg öngyilkosságot egy fiatal, akinek családja szétesett, a szülők pedig nem csak hogy a gyermeket okolták a történtekért, hanem erőszakosan is bántak vele – mesélt egy nemrég lezajlott esetről a névtelenség szabályának betartása mellett Veress Albert csíkszeredai elmegyógyász főorvos, hogy érzékeljük, milyen jellegű problémákkal kell megküzdeniük néha a fiataloknak. A székely települések öngyilkossági jelenségét régóta kutató szakember szerint a fiatalkori öngyilkosságok száma 1998-tól kezdett nőni. Egy, az elmúlt években lezárult, húsz évre visszatekintő kutatás szerint százezer lakosra 1,5 olyan öngyilkossági eset jutott, amit húsz év alatti fiatal követett el. Összességében 30–35 öngyilkossági eset jut százezer lakosra a székelyföldi településeken az elmúlt húsz évre vonatkozó adatok szerint. Bár a teljes esetszám tekintetében a fiatalkori öngyilkosságok száma nem kimagasló, a jelenség fokozódó – mondta Veress Albert.

Kedves Enikő, a Hargita Megyei Pszichopedagógiai Tanácsadó Központ koordinátora, pszichológus, akit az iskolákban előforduló öngyilkos cselekedetekről kérdeztünk, azt mondta, egy tanévben általában hét-nyolc komolyabb öngyilkossági kísérletről tudnak az iskolai tanácsadók. Visszatekintve az elmúlt évekre úgy látja, néhány éve volt egy növekedés, aztán többnyire stabilan állt az öngyilkossági kísérletek száma, az ezután bekövetkezett többéves csökkenés után pedig most ismét fokozódni látszik a jelenség.

Az okok sokrétűek

Veress Albert elmegyógyász főorvos elmondta, a fiatalkori öngyilkosságokban feltárt okok nem nagyon különböznek a felnőtt elkövetőkétől, tehát főként érzelmi, családi, társadalmi problémák állnak a háttérben.

„A gyerekeknél inkább a családi és iskolai gondok vannak előtérben. Ők gyakran teljesítménykényszer alatt vannak, és félnek a büntetéstől. Félnek az iskolai megrovástól vagy megalázástól, attól, hogy a tanár vagy a kollégák elítélik, otthon pedig a szülő megveri vagy valamilyen nagyobb büntetést alkalmaz. A huszonéves korban elkövetett öngyilkosságok esetében már a társadalmi problémák is belépnek, a szerelmi csalódásoktól elkezdve családalapítási, megélhetési, munkahelykeresési gondok is fennállhatnak” – mutatott rá a szakember. Úgy véli, a különböző problémák, tényezők összeadódnak, és sokszor egy, a környezet számára értelmetlennek tűnő ok is lehet az, ami az utolsó cseppet jelenti a pohárban, és ami miatt látszólag bekövetkezik az öngyilkos cselekedet.

Az iskolai teher

Kedves Enikő rámutatott, az iskoláskorúak körében elkövetett öngyilkosság esetében a családi okok mellett serdülőkori sajátosságok is közrejátszanak.

„A serdülőkori változások egy plusz veszélyességi tényezőt jelentenek. Ilyenkor nagyon megváltozik a gyerek világképe, alakul a személyiségszerkezete, megborulhat addigi kiegyensúlyozott volta” – mondta a pszichológus. Hozzátette, megterhelők az iskolai elvárások is, középiskolában például az utóbbi évek egyre rosszabb eredményei miatt az érettségi egyre korábban, már az első középiskolai években fenyegetően lebeg a diákok szeme előtt. A pszichológus szerint túl sok a tananyag, a bajok pedig gyakran nem a középiskolában kezdődnek, hanem már az általános iskola felső tagozatában kezd lemaradni egy-egy gyerek, ezt később nem tudja bepótolni, a probléma és a nyomás pedig csak nő.

„Mindig van megoldás”

Veress Albert kiemelte, bár az öngyilkosságot elkövetők vagy az ezt megkísérlők azt hiszik, nincs megoldás a gondjaikra, megoldás mindig van. „Mindig van egy lehetőség, akkor is, ha az illető személy ezt nem látja” – mondta. Az elmegyógyász főorvos kiemelte, segítséget kell kérni, ha nem lát kiutat valaki a problémáiból, hisz egy kívülálló jobban meglátja a kivezető utat. A segítő lehet akár az S.O.S. lelkisegély-szolgálat, lehet szakember, de családtag, barát is.

 

„Beszélni kell. A szakemberek nem tudnak mindenkihez eljutni, de mindenki mellett vannak emberek. És itt jön a mi felelősségünk, hozzátartozóké, barátoké, észre kell vennünk, ha valaki mellettünk lelki kátyúba jutott, valakinek lelki krízise van, és ilyenkor nyújtsuk ki feléje a kezünket, kérdezzük meg, hogy mi történik. Próbáljunk bizalmat ébreszteni benne irántunk, hogy el tudja mondani, ami bántja, és akkor közösen lehetne megoldást találni a problémára. Az odafigyelés nem kerül semmibe, és a kezünk ügyében van. Ugyanígy a feladatok meggondoltabb leosztása is. Ne adjunk senkinek a hátára olyan hátizsákot, olyan terhet, amit nem tud elviselni! Mert igaz, hogy Napóleon szerint minden katona a hátizsákjában hordja a marsallbotot, de nem minden ember hordja a hátizsákjában, a lelkében a problémamegoldási készséget” – fejtette ki a főorvos.

Iskolai tanácsadók: nyitva a kabinetek   

A Hargita Megyei Pszichopedagógiai Tanácsadó Központ irányításával szinte minden tanintézményben van iskolai tanácsadó. Az állást betöltő személy pszichológiai, pedagógiai, gyógypedagógiai vagy szociológiai végzettséggel rendelkezik, így lehetett ezeket az állásokat megpályázni. Kedves Enikő, a tanácsadó központ irányítója rámutatott, ez azért lényeges, mert például egy öngyilkossági veszélyeztetettség esetén pszichológusi tudás kellene a szakszerű segítséghez.

Emellett probléma az is, hogy nyolcszáz gyerek után lehet egy tanácsadói állást létrehozni, ami azt jelenti, hogy gyakran három iskola is tartozik egy tanácsadóhoz, aki így csak felváltva tud jelen lenni a tanintézményekben. Az iskolai tanácsadó programja igény szerint szerveződik, attól függően, mit kérnek tőle az adott iskolában. Az utóbbi években megnőtt az igény az egyéni tanácsadásra, ha a gyerekek ezt szeretnék, akkor felkereshetik a tanácsadó irodáját – fel van tüntetve mindenhol a fogadóórája –, és időpontot kérhetnek tőle. A tanácsadók a diákok mellett dolgoznak a szülőkkel, pedagógusokkal is.

Segítség a szülőknek, pedagógusoknak

A szakemberek hangsúlyozzák a család szerepének fontosságát, azonban a család talán a legkevésbé elérhető a szakemberek által. A hagyományos zárkózottság miatt sokszor nem is nagyon nyitnak a problémát firtató kezdeményezésekre – mondta Kedves Enikő. Rámutatott, a tanácsadók a szülői értekezletekre is elmennek tanév elején, a szülőknek is felajánlják a segítséget. Ezt igénybe veszik a szülők, de nagyobb mértékben is kihasználhatnák – véli Kedves Enikő, hozzátéve, hogy például bizonyos, a szülőknek tervezett csoportos tevékenységeket résztvevők híján nem tartottak meg.  

A pedagógusokhoz könnyebben elérnek a tanácsadók. Amint Kedves Enikő közölte, vannak is különféle képzések, amelyek érzékennyé teszik őket a viselkedésproblémák, életkori sajátosságok iránt. „Azonban tény, sokszor nagyon nehéz kívülről meglátni, hogy gond van. Sajátossága az öngyilkos gondolatokat forgató fiatalnak, hogy nagyon zárkózott. Bár ők is veszélyeztetettek, általában nem azok a gyerekek követik el az öngyilkosságot, akikkel úgymond a legtöbb baj van” – közölte a pszichológus.

Telefonos segítség
Fiatalok is hívhatják az S.O.S. lelkisegély-szolgálatot, amelynek munkatársai lelki problémákkal küzdőknek, öngyilkossági krízisben lévőknek nyújtanak segítséget a 0754–800808-as, illetve a 0723–800808-as telefonszámokon. A hívásokra Hargita megyei szakemberek válaszolnak, az elhangzottakat bizalmasan kezelik. A telefonszámokat hétköznap és hétvégén este héttől éjfélig lehet hívni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 21., hétfő

Ott leszünk-e Tusványoson? Még szép!

Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.

Ott leszünk-e Tusványoson? Még szép!
Ott leszünk-e Tusványoson? Még szép!
2025. július 21., hétfő

Ott leszünk-e Tusványoson? Még szép!

2025. július 20., vasárnap

Mi fán terem a digitális fittség, és miért kell „rágyúrnunk”?

A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.

Mi fán terem a digitális fittség, és miért kell „rágyúrnunk”?
2025. július 20., vasárnap

Kelemen Katalin – egy élet a könyvek között

Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.

Kelemen Katalin – egy élet a könyvek között
2025. július 20., vasárnap

Aranyat ért a tudás: világsikert aratott a csíkszeredai diák a nemzetközi matematikai olimpián

Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.

Aranyat ért a tudás: világsikert aratott a csíkszeredai diák a nemzetközi matematikai olimpián
2025. július 19., szombat

Szülőfalujában szentelték pappá Gergely József diakónust

Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.

Szülőfalujában szentelték pappá Gergely József diakónust
2025. július 17., csütörtök

Amíg nem késő

Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?

Amíg nem késő
Amíg nem késő
2025. július 17., csütörtök

Amíg nem késő

2025. július 17., csütörtök

Kimentették a föld alá szorult férfit Csíkszentkirályon – frissítve

Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.

Kimentették a föld alá szorult férfit Csíkszentkirályon – frissítve
2025. július 17., csütörtök

Nem a megszokott helyszínen, de lesz helyi és hagyományos termékek vására Csíkszeredában

Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.

Nem a megszokott helyszínen, de lesz helyi és hagyományos termékek vására Csíkszeredában
2025. július 17., csütörtök

Befejezik a gázhálózat kiépítését, jövőre készülnek beüzemelni  

A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.

Befejezik a gázhálózat kiépítését, jövőre készülnek beüzemelni   
2025. július 17., csütörtök

„Az Úr lelke van rajtam” – pappá szentelik Gergely József diakónust szülőfalujában

Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.

„Az Úr lelke van rajtam” – pappá szentelik Gergely József diakónust szülőfalujában